Arménie - Poslední místo

Termín20 - 30. 08. 2019
Odjezdodlet z Prahy nebo Varšavy 20.08
DestinaceArménie
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod 

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťaství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach, místo kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány, země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :)

Malá ochutnávka

Skvělé fotky jsou od Petra Majerčáka a Adama

Náročnost je 3 z 5 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem je užít si babí léto v Arménii, poznat místní lidi, popovídat s nimi o tom jaký vedou život, projít si zdejší kláštery a dozvědět se něco málo o jejich bohaté historii. Samozřejmě většinu času budeme trávit v horách, kde chceme nejen trekovat, ale taky si večer opéct něco dobrého na ohni a užívat si toho, že budeme úplně sami v nedotčené přírodě. Hlavním cílem výpravy je pokořit nejvyšší horu Arménie - výstup na Aragats je poměrně snadnou záležitostí - jedná se o turistický výstup, kde jedinou překážkou pro zdolání hory může být nadmořská výška - nicméně vzhledem k aklimatiazaci před výstupem to bude v pohodě.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, i když letošního Silvestra strávil v Himaláji v Kašmíru na skialpech. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... Letos s ním můžeš vyrazit na Sibiř, Elbrus, Damavand, Ararat nebo do Ekvádoru :)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Poletíme společně z Prahy/Varšavy doJerevanu. Koupi letenek domluvíme ve FB skupině, kam budeš po přihlášení na akci přidán :) V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa.

Ubytování

Většinou budeme spát ve stanu, v Jerevanu a po příletu si ale užijeme spaní na hostelu. Nezapomeň s sebou sacák s komfortem okolo 0.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo ale vozit nemusíš = zastavíme se nakoupit v místních supermarketech a průběžne budeme doplňovat co bude potřeba, stejně tak budeme chodit do místních restaurací a ochutnávat zdejší kuchyni = chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě si můžeš uvařit na plynovím vařiči, jen pozor - plynovou bombu do letadla neber = koupíme na místě.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

Do Arménie nejsou třeba víza, ale je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců.

Shrnutí

14 990 Kč Členský příspěvek
20.8 – 30.08.2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Členský příspěvek zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
Členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Dopravu na letiště ke společnému odletu
 • Vstupy 

Co cestou uvidíš?

Den 1 (20.08): Odlet odpoledne z Prahy nebo pozdě večer z Varšavy.

Den 2: Přílet Jerevan brzy ráno (03:55) – sraz a vyzvednutí aut – přejezd do Jermuku k vodopádům. Nocleh v hostelu nebo v jeskyni :)

Dne 3: Jeskyně a skalní obydlí v Goris, kam tě přivede 160 metrů dlouhý lanový most ve výšce 63 metrů = parádní zážitek. Potom přejedeme do městečka Tatev k tamnímu klášteru. Potom co projdeme tři klášterní kostely, najdeme nějaké hezké místečko na spaní a přespíme u táboráku.

Den 4: Ráno se přesuneme k Arménskému Stonehenge – Karahundj, tady si dáme dobrý oběd, okoštujeme místní víno a odpoledne si projdeme tohle magické místo, kde taky přespíme.

Den 5: Ráno se přesuneme ke klášteru Noravank, který je památkou UNESCO a po obědě tě čeká ještě jeden UNESCO klášter Geghard. Po cestě se zastavíme u kostela Khor Virab – na úpatí Aratratu – pokud bude dobré počasí je odtud super výhled na Ararat. Odpoledne pak zahájíme výstup na horu Azhdahak (3597 m.n.m) - bude to náš aklimatizační výstup před Aragacem. Nocleh u jezera na vrcholu nebo v sedle pod vrcholem.

Den 6: Ráno sestup dolů a pak cesta pod Aragac – nejvyšší horu Arménie (4090 m.n.m). Autem vyjedeme k jezeru a restauraci ve výšce 3200 m.n.m. – zde nocleh a příprava na výstup.

Den 7: Ráno vyrazíme – cílem je dobít dva ze čtyř vrcholů Aragacu a překonat nadmořskou výšku 4000 m.n.m. jedná se o pohodový výstup, který zabere pár hodin. Odpoledne návrat, dáme si něco dobrého na oslavu výstupu a přespíme u jezera.

Den 8: Ráno přejedeme do Diljanského národního parku – prohlídneme si skanzen Sharambeyan a najíme se u jezera Parz a odpoledne vyrazíme na krátký výstup nad jezero Parz – hora Lchasar, která je cca 3 km od jezera nebo vybereme delší trasu na horu Ayriqar– nocleh.

Den 9: Ráno sejdeme dolů a přesuneme se do Jerevanu - večer návštěva výrobny brandy a koňaku Ararat – koštovačka a veselice :) Nocleh v hostelu.

Den 10: Jerevan – Parjanovo muzeum, muzeum Arménské genocidy, Park vítězství se sovětskou sochou Matka Arménie a samozřejmě zajdeme na dobrý oběd a večer nás čeká rozlučková party :)

Den 11: Odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.