Ghana

Termín22. 02. - 07. 03. 2020
Odjezdupřesníme po dohodě
DestinaceGhana
Účastníků9
Cena29 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

První výprava Expedition Clubu do Ghany je na světě! Chybět nebude ani výstup na nejvyšší horu Mt. Afadjato, safari v NP Mole, koupání ve vodopádech Wli a romantický relax na pobřeží s plaváním ve vodách Guinejského zálivu. Jelikož je to naše první výprava do této převážně křesťanské západoafrické země,  bude plná objevování a dobrodružství. Tentokráte to bude akce pohodová s kvalitním ubytováním. Budeme mít luxusní zázemí na pláži (Lemon Beach Resort) a po celou dobu budeme mít místního zkušeného průvodce, kterého se budeš moci zeptat na všechny detaily i tabu ghanské kultury. Hlavním cílem výpravy je prozkoumat Ghanu, poznat její kulturu i přírodní krásy, nahlédnout do historie a současnosti této země, přezdívané Zlaté Pobřeží. Druhým hlavním cílem je zrelaxovat na pár dní u Atlantického oceánu.

Láká tě Ghana? Tak se mnou vyraž do míst, která nejsou pro každého! 

Malá ochutnávka

Foto David Duroň


Náročnost 2 z 5

Pro někoho můžou být náročné také poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Silvestr Tkáč

Náš kamarád Silvestr po studiu perštiny a perské literatury v Íránu, pracoval dva roky jako tlumočník a administrativní pracovník na velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze. Organizoval servis politické a podnikatelské delegace a taktéž tlumočil na volné noze. Počas studia se živil jako průvodce zájezdů a expedic po Íránu a Iráku. V roce 2017 začal s designem a průvodcováním tzv. benefičních expedic na podporu dobročinných projektů a ve stejném roce odjel do Gambie pracovat jako projektový koordinátor společnosti Kola pro Afriku. Během dvou let rozpracoval strategii monitoringu partnerských škol a tréninků cyklomechaniků. V roce 2019 založil s gambijskými partnery společnost Make3D a je v současné době jediný komerční poskytovatel 3D tisku v zemi. Ve volných chvílích stále průvodcuje zájezdy a expedice.

Facebook Web silvestr@tkac.eu Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 

Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 15.11.2019.

Bezpečnost

Ghana je velice bezpečnou zemí (viz www.mzv.cz - bezpečností situace a doporučení pro cestování). Pro cestu do Ghany je nutné očkování proti žluté zimnici! Jsou doporučována rovněž antimalarika. Podrobnosti doporučuje konzultovat slibovolným očkovacím centrem. Je třeba si dávat pozor na drobnou kriminalitu, především ve městech. Žádná další mimořádná bezpečnostní rizika nehrozí.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje  kolem 15 000 Kč.

Na místě budeme mít zajištěný minibus, kterým celou zemi projedeme. Řídit bude zkušený místní řidič a doprovázet nás bude rovněž místní průvodce. Nejdelší přejezd je z Elminy na pobřeží do NP Mole, kdy strávíme v autě prakticky celý den. Kdo se chce projet místní dopravou, tak určitě bude možnost. My ji ale využívat nebudeme, její nepravidelnost, nekomfort a časová neekonomičnost, by nás připravila o spoustu času a nervů :D Rovněž při naší skupince 9-ti lidí to není dobře realizovatelné

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, campech případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Bude stačit vložka do spacáku z hygienických důvodů. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-) žádné jídlo není třeba brát z domů.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.SDůležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum a očkování

Pro vstup do Ghany potřebují občané ČR vízum, o které je možné požádat na velvyslanectví Ghany v ČR. Seznam potřebných podkladů pro žádost o vízum pošleme a o  asistenci při žádosti se samozřejmě postaráme. Poplatek za vízum je 1500 Kč a není součástí ceny expedice. Občané jiných zemí než ČR si musí zjistit vstupní podmínky sami. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Ghany endemická. Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

29 990 KčCena
22.2. - 7.3. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou společnou dopravu na místě. Pronájem auta, které nás bude doprovázet skoro celou výpravu. Do dopravy se nepočítají vozidla a loďky v NP, které se platí zvlášť v rámci tour.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 200 euro)


Co cestou uvidíš

1. – 2. den: Přílet do Accry, přesun do hotelu na pláži, relax ve vlnách Atlantiku nebo bílých plážích na pobřeží. V Accře se dá po příletu odpočívat i ve stínu rozložitých stromů v městském parku Kwame Nkrumah Memorial park, obdivovat hrad Osu, který býval historickou pevností a dnes je sídlem ghanského prezidenta, podívat se do městského přístavu v bývalé rybářské čtvrti Jamestown nebo pátrat po historii od pravěku po současnost v Národním muzeu. Samozřejmě velkou atrakcí bude i poznávat běžný ruch v ulicích a pestrou kulturu ghanské metropole.

3. den: Projdeme se po mohutné pevnosti v Elmině a nahlédneme do smutné otrokářské historie země, která trvala celkem 300 let, celek ghanských pevností na pobřeží byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO. Elmina byla vybudovaná Portugalci a je tou největší a nejstarší památkou v Ghaně. Odpoledne nás čeká dobrodružná procházka v korunách stromů v Národním parku Kakum, která je nezapomenutelným zážitkem. Je odtud krásný výhled na život v bujné vegetaci jednoho z nejzachovalejších deštných pralesů západní Afriky. Můžeme se tady naučit poznávat různé druhy pestrobarevných ptáků, kteří zde žijí.

4. den:  Po snídani brzký odjezd do dalšího Národního parku Mole, který je tím největším parkem v Ghaně. Budeme mít možnost uvidět zvířata, která se na jiných místech západní Afriky vykytují už poměrně vzácně. Můžeme se seznámit se slony, lvy, hrochy, antilopami, kočkovitými šelmami, ale i pozorovat život opic, které se většinou pohybují v celých tlupách i s mladými. V Mole také žije 344 druhů ptáků. Čeká nás celodenní přejezd a unikátní noční safari.

5. den: Celodenní safari v NP Mole, kdy bude dostatek příležitostí si prohlédnout výše uvedená zvířata v jejich přirozeném prostředí. Můžeme pozorovat exotické ptáky, chování opic a slonů nebo během safari hledat hyeny a levharty. Čeká nás také kromě chůze a jízdy autem i výlet na loďkách, v parku jsou jezera i řeky, takže se k některým zvířatům ještě více přiblížíme po vodě.

6. den: Ranní koupání v jezeře v divoké přírodě, seznamování s místními obyvateli a jejich každodenním životem, řemesly a tradicemi. Pomalu se budeme přesouvat do bývalého hlavního města kdysi mocného Ašantského království - Kumasi. Tato mocná feudální říše dříve dlouho odolávala náporu kolonialistů

7. den: Půjdeme se ztratit do ulic pradávného Kumasi. O historii a kultuře Ašantů se dozvíme během návštěvy Mahyia Palace, zajedeme i do města Bonwire, kde můžete sledovat výrobu ghanských tkanin tzv. kente, zkusit si smlouvání s místními prodavači a odvézt si je jako suvenýr. Kente jsou ručně tkané látky, používají se při slavnostních příležitostech a každý vzor má své zvláštní jméno. Později se přesuneme do vesnice Akosombo, odkud je krásný výhled na poblíž ležící jezero Volta s přehradou a most Adomi bridge. Dá se tu projet na loďce, pozorovat rybáře nebo si dát k večeři některý z jejich úlovků.

8 den:  Ráno se ještě probudíme v Akosombo, můžeme brázdit jezero v tradiční rybářské kánoi a zastavit se i na některém z ostrůvků. Jestli máte rádi rytmus afrických bubnů, tak tady bude nejlepší příležitost podívat se na jejich výrobu nebo zkusit si na ně zabubnovat. Později vyrazíme na prohlídku opičí rezervace a pokud jste se ještě nekoupali pod vodopádem, tak budete mít šanci u Wli - nejvyšších vodopádů v Ghaně a celé západní Africe.

9. den: Vystoupáme na nejvyšší horu Ghany, stále zelenou Afadjato (885 m n. m.). Pokud nás ještě neomrzí vodopády, tak se můžeme podívat k nedaleko ležícím Tagbo, které sice nejsou nejvyšší, ale nejsou o nic méně krásné a pokusíme se přemluvit (čti uplatit) strážce hranic s Togem ať nás pustí nakouknout na území Toga, když už budeme u hranic.

10. den:  Přesun do Elmíny, kde si dáme na pár dní relax a zasloužený odpočinek v úplně nově otevřených chatkách. Zároveň podpoříme Česko- Ghanskou spolupráci ZDE

11. den:  Relax na pláži Atlantiku. Můžeme si povídat s místními o jejich životě, práci, víře, hrát si s dětmi, třeba fotbal, který je tady populární stejně jako všude jinde v Africe.

12. den:  Víte, co je to  foufou nebo red red ?A ochutnali jste už opečené banány?Jestli ne, tak tento den se tyto speciality můžeme naučit vařit spolu s místními. Potom si je uděláte k večeři třeba i doma. A k tomu bude možnost dále prozkoumávat místní krajinu, která stále nabízí nějaká překvapení.

13. den: Návštěva Nzulezu, vesnice, jejíž název v jazyce Nzema znamená vodní povrch. Tato vesnice je skutečně postavená na vodě, a to na jezeře Tadane. Je záhadou, proč byla vesnice takto postavená, když se dodnes místní lidé živí spíše zemědělstvím než rybařením. Třeba nám poví legendu o lidu Oulata z dávné Ghanské říše nebo i jiné příběhy a nechají nás do svých obydlí na kůlech i nahlédnout.

14. den: Naposledy si zaplaveme, za zbylé peníze koupíme suvenýry a přesuneme se na letiště.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.