Írán - Damávand a nejvyšší vrcholy - poslední místo

Termín 12 - 26. 09. 2019
Odjezdodlet z Prahy 12.09. 2019
DestinaceÍrán
Číslo akce395
Účastníků9
Cena18 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Írán - země, kde nemají cizince rádi, a hlavně ty ze západu! No, tak tohle není pravda. Vlastně jsem v žádné jiné zemi nezažil od místních lidí větší vstřícnost, pohostinnost, projevy sympatií a zájem o to, odkud přicházím. Íránci mě v dobrém slova smyslu šokovali a chci, abys tenhle "šok" mohl prožít i ty. 

Írán je zemí jako stvořenou pro výpravy Expedition clubu, je tu bezpečno, lidé jsou vstřícní, turisty tu moc nepotkáš a jsou tu nádherné hory. A právě hory budou naším hlavním cílem. Naším cílem totiž není nic menšího než zdolat všechny tři nejvyšší vrcholy Íránu! Zvládneš to?

 • Sabalan (4811 m n. m.) je třetí nejvyšší hora. Je o metr vyšší než Mont Blanc. Je to vyhaslá sopka, která není příliš složitá ke zdolání. Nahoře tě čeká sopečné jezero, perfektní výhledy a dole po sestupu termální lázně :-)
 • Alam-kuh (4850 m n. m.) je druhá nejvyšší hora Íránu a její severní stěna je íránskou nejvyšší stěnou. Je natolik obrovská, že se tu dá provozovat bigwallové lezení. My ovšem na vrchol vystoupáme pohodovou jižní cestou.
 • Vrcholem naší výpravy bude dobytí nejvyšší sopky Asie. Damávand (5610 m n. m.) je nádherná hora a paradoxně ke své výšce nás až na vrchol dovede turistická stezka, která tě prověří sirnými výpary. Za odměnu se okoupeme v Kaspickém moři a dáme skvělou vodárnu a kebab v Teheránu :-)

Nejen hory jsou naším cílem, ale taky místní kultura, mešity, arménské kostely a historická města jako Zanjan nebo Ardabil, projdeme bazary, zjistíme, jak se vyrábí tradiční ručně tkané koberce, vykouříme nejednu vodní dýmku a pochutnáme si na výborné íránské kuchyni a skvělém čaji. Většinu výpravy budeme mít dvě SUV, abychom se dostali všude, kam plánujeme - bude to jízda!

No a kdo chce poznat více i místní kulturu, může se zúčastnit navazujícící dobročinné expedice na západě Íránu ZDE.

Taková malá ochutnávka z minulé návštěvy Íránu

Náročnost je 4 z 5

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem výpravy je zdolat tři nejvyšší vrcholy Íránu, poznat západ a severozápad země, prozkoumat Teherán a vykoupat se v Kaspickém moři. Tato výprava ti ukáže, že i v téhle krásné zemi jsou vysoké hory, temné a husté lesy, divoké řeky a hlavně mnoho rozličných kultur a národů.

Bezpečnost

Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán nejbezpečnější zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a vnitřně je stabilní. Směřuje k větší svobodě a otevřenosti světu. Kulturních faux pas se nemusíš bát díky zkušenostem průvodce i díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování ani se nemusíš bát místní vody.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Teheránu. V Íránu pak budeme mít po většinu času dvě SUV, poslední dny (= výstup na Damávand) pak zvládneme místní dopravou.

Ubytování

Větší část nocí strávíme ve stanu pod pohádkovým perským nebem, zbytek v hostelech, pronajatých pokojích atd. Neslibuji žádný luxus, ale o to větší dobrodružství.

Stravování

Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že v Íránu se většina jídel zakládá na masu, vegetariáni to budou mít těžší, ale vždy se něco najde. V samotném Teheránu je mnoho luxusních vegetariánských a veganských restaurací a kaváren.

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám, ale vždy se po domluvě zastavíme v nějaké restauraci nebo obchodě a doplníme zásoby. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. 

Výbava

Detailní seznam výbavy ti bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Stany vezmeme do dvojic nebo trojic.

Víza a doklady

Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze nebo o ně požádat přímo na letišti (IKA) v Teheránu. Výprava je koncipována na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budeš chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. Avšak i pro vízum na letišti je nutné tzv. referenční číslo (hlavně pokud cestujeme ve skupině). Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abys byl držitelem cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit to, že jsi v minulosti Izrael navštívil.  

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

18 990 KčCena
12. 9. - 26. 9. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6, max. 9
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění zkušeného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové a faktografické podklady jak v tištěné, tak elektronické formě - GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku do Íránu
 • Referenční číslo a vízum
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Permit k výstupu na Damávand = 50 USD

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy / Vídně do Teheránu – setkání na letišti. Půjčení aut, přesun na ubytování v hostelu a seznamovací party.

2. den: Odjezd z Teheránu k městu Zanjan - prohlídka hrobky v Soltánii (UNESCO) a večer přejezd do Zanjanu, kde si dáme kebab a přespíme v hostelu nebo za městem ve stanu.

3. den: Ráno prohlídka Zanjanu, mrkneme na market, mešitu, projdeme centrum a dáme dobrý oběd. Odpoledne přejezd pod Sabalan – nocleh u termálních pramenů nebo na vršku sjezdovky u pramenů. Termální prameny Shabil jsou fakt zážitek, jsi téměř ve 3000 m n. m., kam dojedeme autem, dáš si dobré jídlo v jednom z desítek stánků a pak se zajdeš vykoupat do lázní - kluci je mají parádní i se saunou (holky nevím, protože jsme minule byli jen klučičí skupinka :-) ).

4. den: Výjezd nebo výšlap (volitelné) do základního tábora (3650 m n. m.). Tady si domluvíme spaní v místních basic pokojíčcích nebo ve vlastních stanech. Odpoledne se půjdeme projít - aklimatizační výstup nalehko. Večer probereme trasu na vrchol a hezky se vyspíme.

5. den: Brzy ráno výstup na vrchol Sabalan (4811 m n. m.) a sestup zpět do základního tábora. Sjezd offroadem dolů k termálním pramenům a oslava výstupu v horké koupeli a místním stánku s občerstvením. Odjezd a nocleh na loukách pod Sabalanem nebo ve městě Ardabil. 

6. den: Přesun na ázerbájdžánskou hranici a ke Kaspickému moři – pohodový den, který si určitě zasloužíš. Budeme projíždět podél pobřeží a zastavíme se na některých plážích, abychom se mohli vykoupat a trošku opálit :-) Nocleh u Kaspického moře – pěkně venku ve stanu.

7. den: Příjezd pod horu Alam Kuh – celý den budeme šlapat, čeká nás totiž výstup do základního tábora Hesarchal (3750 m n. m.), kde rozložíme stany a přespíme. 

8. den: Brzy ráno výstup na vrchol s návratem do základního tábora okolo oběda. Oběd v základním táboře a odpolední pohoda po výstupu. Nocleh v základním táboře.

9. den: Sestup zpět k autům. Rezervní den - pokud vše půjde podle plánu, využijeme tenhle den ke koupání v Kaspickém moři a uděláme si výlet na kaskády Badab-e Surt - pokud znáš turecké Pamukkale, tohle je hodně podobné. Večer vrátíme auto na letišti v Teheránu a přespíme v hostelu.

10. den: Abychom si užili taky trošku místní dopravy, přejedeme autobusem pod Damávand – Polour. Vyřídíme permit (50 USD) a vyjedeme offroadem do prvního tábora, kde si zajistíme nocleh v kamenné útulně, dáme nealkoholické pivko a vyspíme se.

11. den: Výstup do základního tábora, kde si dáš dobré jídlo = hutnou polévku, která dodá energii; najdeš si ideální místo pro svůj stan a zakempíme. Odpoledne si dáme lehký aklimatizační výstup a přípravu na dobytí vrcholu. 

12. den: Brzy ráno začneme s výstupem na Damávand (5610 m n. m.). Po dosažení vrcholu sestoupíme do základního tábora, kde dáme oběd a odpočinek, a potom sestoupíme do tábora 1 a přejedeme offroadem zpět k chatě Polour. Nocleh na chatě a oslava výstupu.

13. den: Přejezd do Teheránu, prohlídka města, oslava výstupu s vodní dýmkou a dobrým čajem. Zajdeme se podívat na bývalou americkou ambasádu, kterou můžeš znát z filmu ARGO, projdeme trhy, zajdeme se podívat do mešity... Nocleh v hostelu.

14. den: Rezervní den. Pokud nám všechno klapne, jak plánujeme, budeme mít jeden den navíc na Teherán a jeho okolí, zajedeme se podívat do Národní pokladnice, paláce Golestan nebo na vyhlídku z Milad Tower.

15. den: Poslední den = loučení a odlet do ČR.

16.-30. den: Kdo chce skloubit jak horolezecké choutky, ale zároveň poznat i kulturu, není nic lehčího, než se zúšastnit navazující dobročinné expedice na západě Íránu ZDE.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.