Írán - Damávand a nejvyšší vrcholy - poslední místo

Termín12 - 26. 09. 2019
Odjezdodlet z Prahy 12.09. 2019
DestinaceÍrán
Účastníků9
Cena18 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod

Írán - země, kde nemají cizince rádi, a hlavně ty ze západu! No, tak tohle není pravda. Vlastně jsem v žádné jiné zemi nezažil od místních lidí větší vstřícnost, pohostinnost, projevy sympatií a zájem o to, odkud přicházím. Íránci mě v dobrém slova smyslu šokovali a chci, abys tenhle "šok" mohl prožít i ty. 

Írán je zemí jako stvořenou pro výpravy Expedition clubu, je tu bezpečno, lidé jsou vstřícní, turisty tu moc nepotkáš a jsou tu nádherné hory. A právě hory budou naším hlavním cílem. Naším cílem totiž není nic menšího než zdolat všechny tři nejvyšší vrcholy Íránu! Zvládneš to?

 • Sabalan (4811 m n. m.) je třetí nejvyšší hora. Je o metr vyšší než Mont Blanc. Je to vyhaslá sopka, která není příliš složitá ke zdolání. Nahoře tě čeká sopečné jezero, perfektní výhledy a dole po sestupu termální lázně :-)
 • Alam-kuh (4850 m n. m.) je druhá nejvyšší hora Íránu a její severní stěna je íránskou nejvyšší stěnou. Je natolik obrovská, že se tu dá provozovat bigwallové lezení. My ovšem na vrchol vystoupáme pohodovou jižní cestou.
 • Vrcholem naší výpravy bude dobytí nejvyšší sopky Asie. Damávand (5610 m n. m.) je nádherná hora a paradoxně ke své výšce nás až na vrchol dovede turistická stezka, která tě prověří sirnými výpary. Za odměnu se okoupeme v Kaspickém moři a dáme skvělou vodárnu a kebab v Teheránu :-)

Nejen hory jsou naším cílem, ale taky místní kultura, mešity, arménské kostely a historická města jako Zanjan nebo Ardabil, projdeme bazary, zjistíme, jak se vyrábí tradiční ručně tkané koberce, vykouříme nejednu vodní dýmku a pochutnáme si na výborné íránské kuchyni a skvělém čaji. Většinu výpravy budeme mít dvě SUV, abychom se dostali všude, kam plánujeme - bude to jízda!

No a kdo chce poznat více i místní kulturu, může se zúčastnit navazujícící dobročinné expedice na západě Íránu ZDE.

Taková malá ochutnávka z minulé návštěvy Íránu

Náročnost je 4 z 5

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem výpravy je zdolat tři nejvyšší vrcholy Íránu, poznat západ a severozápad země, prozkoumat Teherán a vykoupat se v Kaspickém moři. Tato výprava ti ukáže, že i v téhle krásné zemi jsou vysoké hory, temné a husté lesy, divoké řeky a hlavně mnoho rozličných kultur a národů.

Bezpečnost

Ačkoliv má Íránská islámská republika na západě ne vždy pozitivní reklamu, bez přehánění je Írán nejbezpečnější zemí na Blízkém východě. Své hranice si dobře hlídá a vnitřně je stabilní. Směřuje k větší svobodě a otevřenosti světu. Kulturních faux pas se nemusíš bát díky zkušenostem průvodce i díky tomu, že Íránci vždy rádi cizincům všechny prvky své kultury včetně správného chování v mešitách, stolování a vztahů mezi mužem a ženou rádi s úsměvem objasní. Nejsou povinná žádná očkování ani se nemusíš bát místní vody.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, i když letošního Silvestra strávil v Himaláji v Kašmíru na skialpech. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... Letos s ním můžeš vyrazit na Sibiř, Elbrus, Damavand, Ararat nebo do Ekvádoru :)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Teheránu. V Íránu pak budeme mít po většinu času dvě SUV, poslední dny (= výstup na Damávand) pak zvládneme místní dopravou.

Ubytování

Větší část nocí strávíme ve stanu pod pohádkovým perským nebem, zbytek v hostelech, pronajatých pokojích atd. Neslibuji žádný luxus, ale o to větší dobrodružství.

Stravování

Každá oblast Íránu má svoje gastronomická specifika, takže toho vyzkoušíme opravdu hodně. S ohledem na skutečnost, že v Íránu se většina jídel zakládá na masu, vegetariáni to budou mít těžší, ale vždy se něco najde. V samotném Teheránu je mnoho luxusních vegetariánských a veganských restaurací a kaváren.

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám, ale vždy se po domluvě zastavíme v nějaké restauraci nebo obchodě a doplníme zásoby. Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. 

Výbava

Detailní seznam výbavy ti bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Stany vezmeme do dvojic nebo trojic.

Víza a doklady

Víza je možné vyřídit na ambasádě v Praze nebo o ně požádat přímo na letišti (IKA) v Teheránu. Výprava je koncipována na 15 dní, avšak vízum je možné získat až na 30 dní, to znamená, že pokud budeš chtít zůstat v Íránu déle, lze to po domluvě zařídit. Avšak i pro vízum na letišti je nutné tzv. referenční číslo (hlavně pokud cestujeme ve skupině). Nesmíme zapomenout zmínit, že je třeba, abys byl držitelem cestovního pasu s biometrickými údaji, přičemž pas musí být platný minimálně 6 měsíců po plánovaném opuštění země. Pas nesmí obsahovat izraelské vstupní/výstupní razítko! Podle zákona ČR lze mít více pasů, čímž se dá řešit to, že jsi v minulosti Izrael navštívil.  

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

18 990 KčCena
12. 9. - 26. 9. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6, max. 9
Cena zahrnuje
 • Veškerou dopravu na místě
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění zkušeného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové a faktografické podklady jak v tištěné, tak elektronické formě - GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku do Íránu
 • Referenční číslo a vízum
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Permit k výstupu na Damávand = 50 USD

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy / Vídně do Teheránu – setkání na letišti. Půjčení aut, přesun na ubytování v hostelu a seznamovací party.

2. den: Odjezd z Teheránu k městu Zanjan - prohlídka hrobky v Soltánii (UNESCO) a večer přejezd do Zanjanu, kde si dáme kebab a přespíme v hostelu nebo za městem ve stanu.

3. den: Ráno prohlídka Zanjanu, mrkneme na market, mešitu, projdeme centrum a dáme dobrý oběd. Odpoledne přejezd pod Sabalan – nocleh u termálních pramenů nebo na vršku sjezdovky u pramenů. Termální prameny Shabil jsou fakt zážitek, jsi téměř ve 3000 m n. m., kam dojedeme autem, dáš si dobré jídlo v jednom z desítek stánků a pak se zajdeš vykoupat do lázní - kluci je mají parádní i se saunou (holky nevím, protože jsme minule byli jen klučičí skupinka :-) ).

4. den: Výjezd nebo výšlap (volitelné) do základního tábora (3650 m n. m.). Tady si domluvíme spaní v místních basic pokojíčcích nebo ve vlastních stanech. Odpoledne se půjdeme projít - aklimatizační výstup nalehko. Večer probereme trasu na vrchol a hezky se vyspíme.

5. den: Brzy ráno výstup na vrchol Sabalan (4811 m n. m.) a sestup zpět do základního tábora. Sjezd offroadem dolů k termálním pramenům a oslava výstupu v horké koupeli a místním stánku s občerstvením. Odjezd a nocleh na loukách pod Sabalanem nebo ve městě Ardabil. 

6. den: Přesun na ázerbájdžánskou hranici a ke Kaspickému moři – pohodový den, který si určitě zasloužíš. Budeme projíždět podél pobřeží a zastavíme se na některých plážích, abychom se mohli vykoupat a trošku opálit :-) Nocleh u Kaspického moře – pěkně venku ve stanu.

7. den: Příjezd pod horu Alam Kuh – celý den budeme šlapat, čeká nás totiž výstup do základního tábora Hesarchal (3750 m n. m.), kde rozložíme stany a přespíme. 

8. den: Brzy ráno výstup na vrchol s návratem do základního tábora okolo oběda. Oběd v základním táboře a odpolední pohoda po výstupu. Nocleh v základním táboře.

9. den: Sestup zpět k autům. Rezervní den - pokud vše půjde podle plánu, využijeme tenhle den ke koupání v Kaspickém moři a uděláme si výlet na kaskády Badab-e Surt - pokud znáš turecké Pamukkale, tohle je hodně podobné. Večer vrátíme auto na letišti v Teheránu a přespíme v hostelu.

10. den: Abychom si užili taky trošku místní dopravy, přejedeme autobusem pod Damávand – Polour. Vyřídíme permit (50 USD) a vyjedeme offroadem do prvního tábora, kde si zajistíme nocleh v kamenné útulně, dáme nealkoholické pivko a vyspíme se.

11. den: Výstup do základního tábora, kde si dáš dobré jídlo = hutnou polévku, která dodá energii; najdeš si ideální místo pro svůj stan a zakempíme. Odpoledne si dáme lehký aklimatizační výstup a přípravu na dobytí vrcholu. 

12. den: Brzy ráno začneme s výstupem na Damávand (5610 m n. m.). Po dosažení vrcholu sestoupíme do základního tábora, kde dáme oběd a odpočinek, a potom sestoupíme do tábora 1 a přejedeme offroadem zpět k chatě Polour. Nocleh na chatě a oslava výstupu.

13. den: Přejezd do Teheránu, prohlídka města, oslava výstupu s vodní dýmkou a dobrým čajem. Zajdeme se podívat na bývalou americkou ambasádu, kterou můžeš znát z filmu ARGO, projdeme trhy, zajdeme se podívat do mešity... Nocleh v hostelu.

14. den: Rezervní den. Pokud nám všechno klapne, jak plánujeme, budeme mít jeden den navíc na Teherán a jeho okolí, zajedeme se podívat do Národní pokladnice, paláce Golestan nebo na vyhlídku z Milad Tower.

15. den: Poslední den = loučení a odlet do ČR.

16.-30. den: Kdo chce skloubit jak horolezecké choutky, ale zároveň poznat i kulturu, není nic lehčího, než se zúšastnit navazující dobročinné expedice na západě Íránu ZDE.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.