Tři dny v Černobylu

Termín 11 - 17. 11. 2019
OdjezdOdjezd z Brna 11. 11. ve 22:00
DestinaceUkrajina,Černobyl
Účastníků8
Cena8 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Je to místo, které ti dá mnohem víc než jen pohled na opuštěná města a elektrárnu, je to místo, kde si uvědomíš, jak je pomíjivé všechno to, co po sobě lidé zanechávají a co budují. Ucítíš, jak silná je příroda, která tahle místa pohlcuje a mění, a právě tady - v Černobylu - ti dojde skutečný rozměr téhle katastrofy se všemi jejími důsledky. To je důvod, proč sem jezdím a slibuji ti, že i ty budeš odjíždět se silnými pocity. Není navíc lepšího období k navštívení Černobylu, než právě konec podzimu, kdy už příroda shodila svůj letní háv a chystá se na zimu. Je to období, které krásně podtrhne depresivní atmosféru místa jedné z největších katastrof lidstva. Přeci jen v jarním rozpuku nevypadá nic tak černě a člověk by v záplavě bující zeleně málem zapomněl, co tohle místo všechno zažilo... 

Tato výprava je pro ty, kteří se o Černobyl zajímají opravdu do hloubky a jednodenní uspěchaná prohlídka by je neuspokojila. Z toho důvodu jsme vypustili z programu návštěvu Podkarpatské rusi a rozhodli se věnovat plně Černobylu. Strávíš tady spolu s naším místním průvodcem celé 3 dny a dvě noci! Prohlídneš si zblízka nejen místo samotné havárie, ale také město duchů Pripjať, okolní vybydlené vesničky, sklad techniky, radarovou základnu Duga a mnoho dalšího. Náš místní průvodce je nejpovolanější člověk - pracuje jako vědecký pracovník přímo v Černobylu a žije zde celý život. Díky němu bude výprava obohacena o spoustu zajímavých faktů a příběhů. Do areálu vjíždíme vlastním autem, takže budeme v pohybu zcela svobodní.

Věřím, že po třídenní návštěvě budeš plně chápat rozměry této katastrofy a dostaneš odpovědi na všechny otázky. 

Malá ochutnávka

Před výpravou rozhodně doporučuji shlédnout seriál Černobyl z produkce HBO, který skvěle mapuje celou katastrofu. 
Za fotky děkujeme Radanu Swaczynovi

Náročnost je 1+ z 5 

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané, v tomto případě vlastně skoro žádné.

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je primárně prozkoumat vybuchlou černobylskou jadernou elektrárnu. Zároveň se podívat k radaru Duga a také do okolních vystěhovaných vesniček. Zbylý čas věnujeme prohlídce hlavního města Ukrajiny Kyjeva.

Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená horami.

Průvodce

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Nocleh je zařízen v hostelu přímo ve městě Černobyl a druhou noc pobytu v zóně ve městě Slavutych. Zbylé noci strávíme v apartmánu v centru Kyjeva.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, tak by sis neměl tenhle zážitek nechat ujít! Šašlik, pelmeně, boršč, gombovce a další super jídla budeme ochutnávat u místních nebo v restauracích a kolibách po naší cestě - takže s sebou nemusíš tahat zásoby. Nakoupit se zastavíme na Ukrajině v místních obchodech = nemusíš s sebou nic vozit. Stravu si řeší každý sám = pokud máš nějaké speciální potřeby, připrav se podle svých potřeb.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v Černobylské zóně, která je z velké části venkov a divoká příroda. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i outdoorové oblečení do přírody. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. Pro vstup do Černobylu je třeba scan pasů všech účastníků. Vstup do Černobylu není v ceně a stojí cca 90 EUR. Abychom ti mohli zařídit vstup do Černobylu, budeme potřebovat, abys nám do přihlášky zadal číslo pasu - musí sedět s číslem pasu, se kterým pak budeš cestovat.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 8 490 KčCena
11. - 17. 11. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování - apartmán v Kyjevě, hostel v Černobylu.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 
 • 3 denní vstup do Černobylu s místním průvodcem - 250 EUR

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR po trase - Polsko - Krakovets - Ukrajina - Lvov - Kyjev.

2. den: Procházka Lvovem - zařídíme výběr/výměnu peněz, zajdeme si na snídani, vyběhneme schody na vyhlídku radniční věže a projdeme rychle centrum. Pak ukrojíme zbytek dlouhé cesty do Kyjeva - budeme na cestě po zbytek den a tu a tam si dáme krátkou pauzu na občerstvení. Večer přijedeme do Kyjeva a ubytujeme se v apartmánu. 

3. den: Ranní odjezd z Kyjeva do vyloučené zóny Černobylu. První den si projdeme samotné město Černobyl, které se většinou turisty neprochází. Město je sice funkční, ale tak trochu se zastavilo v čase. Navštívíme černobylský kostel, podíváme se na známé monumenty, prohlédneme si likvidační techniku, poděkujeme hrdinům, kteří zachránili svět a projdeme se k říčnímu přístavu, kde koukneme na vraky lodí. Po obědě se potom vydáme na průzkum k monumentálnímu radaru Duga, který si prolezeme. Nocleh v Černobylu.

4. den: Druhý den se zajedeme podívat na jadernou elektrárnu a sarkofág zakrývající reaktor č.4. Potom se vydáme na vedlejší nedokončené reaktory, stavení a postupně se přesuneme do města duchů Pripjati. Ulice města budeme brázdit až do večera. Nocleh v Černobylu, nebo městě Slavutych. 

5. den: Poslední den si necháme na opuštěné vesničky, které jsou mimo hlavní cesty a skočíme na čaj k zdejším “přeživším” neboli původním vesničanům, kteří se po evakuaci nelegálně vrátili do svých domů. Tento den navečer zónu opustíme a přesuneme se zpět do Kyjeva, kde strávíme další dvě noci v apartmánu.

6. den: Celý den věnujeme Kyjevu. Podíváme se do Kyjevsko-pečerské Lavry, Muzea Velké vlastenecké války, do centra - projdeme Majdan, Pokud zbude čas, zajedeme do Janukovyšovy vily a poslední noc opět spánek v Kyjevě.

7. den: Jak už to bývá, poslední den je věnován cestě domů. Cestou se zastavíme v Žytomyru v muzeu kosmonautiky Podle toho, jak nám klapne přejezd hranic, budeme v Brně kolem půlnoci. Možnost vystoupit v Ostravě