Bělorusko - PLNO

Termín 09 - 15. 10. 2019
OdjezdBrno 21:30
DestinacePolsko,Bělorusko,Polsko
Číslo akce393
Účastníků8
Cena8 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Poslední opravdová diktatura v Evropě - Bělorusko. Pojeď zažít diktát levné vodky, vstřícných lidí a pravé sovětské atmosféry :-) Kdo byl na Ukrajině, má výhodu, má aspoň trochu představu, jak to zde může vypadat. Bělorusko je ale ještě o 20 let nazpět. Chudší bratr Ukrajiny, bez turistů, bez nápisů v latince. Je to tak trošku náhled do období Sovětského svazu.

Zavezu Tě do Bresti na prohlídku slavné pevnosti. Poté strávíme jeden den pochodem přes Bělověžský prales, kde budeme nahánět zubry a stavíme se do vesničky Dědy Mráze. Pak skočíme do Minsku, hlavního města. I když budeme mít auto, tak Tě naložím na ruský plackart a pojedeš pěkně vlakem. Možná si dáš s místníma stakan vodky. Ptáš se proč? Protože alkohol spadá do koloritu místní kultury. Ne nadarmo je Bělorusko dle WHO 2. největším konzumentem alkoholu na světě. Proč 2.? Protože prvním je Litva. Tam se pro jistotu skočíme podívat taky. Jo a v rámci výpravy vylezeme 2 nejvyšší hory obou států. Oba vrcholy mají cca 300m, bude to "dřina" :-) Tak pojeď s námi a vydej se s odvahou do míst, která nejsou pro každého!

Malá ochutnávka

Náročnost

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je prozkoumat nejuzavřenější stát Evropy - Bělorusko, pobavit se s místními lidmi, nahlédnout do místní kultury, podívat se na zubry v Bělověžském pralese a nasát pravou sovětskou atmosféru. Druhým a neméně důležitým cílem, je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená společnými zážitky.

Průvodce

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí automobilové přepravy, konkrétně pomocí našeho devítimístného expedičního auta, které vyniká spolehlivostí a lze ho použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Odjezd je stanoven na 21:30 hod. z Brna, ale lze nastoupit i v Ostravě. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Nocleh je zařízen vždy vevnitř. V Minsku v soukromém apartmánu,  jinde v hotelu nebo u místních. Spacáky a karimatky tedy necháme doma :-) Poslední noc strávíme ve Vilniusu v Litvě.

Stravování

Pokud jste ještě neochutnali skvělou běloruskou kuchyni, neměli byste si tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích a převážnou většinu akce budeme jíst právě v nich. S radostí se také družíme s domorodci, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo si řešíš sám = strava není součástí akce. Během cesty není problém zastavit v obchodech.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Běloruska je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země a také vízum - jeho cena je cca 60 EUR a vízum si každý z účastníků zařizuje sám. S vyřízením víza Ti samozřejmě ochotně pomůžeme. Vytiskni si formulář, vyplň jej doma a pak dojdi na ambasádu v Praze - zaplatíš 60 EUR a vízum je tvoje. Pozor! Vyřízení trvá cca 7 dní = vízum si vyřiď s předstihem.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

8 490 Kč Cena
9. - 15. 10. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atd.)
 • Úplatky :-)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Vízum

Co cestou uvidíš

1. den:
Odjezd z Brna ve 21:30 hod. - ČR – Bělorusko. Je možné nastoupit v Ostravě.

2. den: 
Ráno přijedeme do Brestu. Dáme si snídani po nočním přejezdu.  Prohlédneme pevnost hrdinů, sovětskou ulici, železniční muzeum a pak pojedeme do Bělovežského pralesa. Zde navštívíme vesničku Dědy Mráze a přespíme v místním ubytování. Večer špekáčky a oheň.

3. den:
Projdeme se se po Bělovežském pralese, 10 km procházka. V ochranné zóně se podíváme na zubry a vlky. Potom přejedeme k mirskému hradu, nejznámější běloruské památce, který si projdeme. Pokud zbude čas, koukneme rovnou i na zámek v Nasviži, ať to máme naráz.  Na večer dojedeme do Minsku. Zde strávíme 2 noci. Večer pronikneme do místní kultury.

4. den:
Minsk - Ráno zajdeme na lokální trh koupit si snídani. Potom se půjdeme podívat na kostel sv. Simona a Heleny, muzeum Velké vlastenecké války, Ostrov slz, Vítězné náměstí. Rovněž můžeme navštívit muzeum vojenské techniky, futuristickou knihovnu nebo se z venku podívat na královský palác. V podvečer "decentní" party v nějakém z místních podniků :-) 

5. den:
Ráno navštívíme co jsme nestihli včera. Jelikož na podzim jsou běloruské lesy a modříny zbarveny do krásných barev, pojedeme i do přírody. Navštívíme Berezinskou přírodní rezervaci. Cestou zpět Tě hodím na vlak a ty 2 hodinky si pěkně odsedíš v ruském plackartu mezi místníma :-) Na večer si střihneme nejvyšší horu Běloruska, která nám nesmí uniknout . Potřebujeme do našeho projektu nejvyšší Evropské vrcholy :-) Večer ubytko v zapadlé vesnici. Zkusím pořešit ruskou baňu.

6. den: 
Ráno vyjedeme směr Litva!  Před hranicemi si dáme dobrý oběd, abychom se posilnili na druhý náročný výstup. Za hranicemi na nás totiž čeká pro změnu nejvyšší hora Litvy!  Odpoledne dojedeme do Vilniusu - hlavního města Litvy, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Prohlídka města.  Půjdeme se podívat na vyhlídku nad město. Spánek ve městě.

7. den:
Vilnius snídaně. Potom  se zajedeme kouknout na zámek Trakai - hodně podobný hradu Mir. Jak už to bývá poslední den je věnován cestě domů. Pokud zbude čas a vůle, můžeme se stavit na krátkou procházku v NP Dzukijos. Cesta domů. Příjezd do Brna kolem půlnoci. Je možné vystoupit v Ostravě.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.