Bolívie a Peru - PLNO

Termín11. 09. - 03. 10. 2019
Odjezdpo dohodě, záleží na odletu
DestinacePeru,Bolívie
Účastníků8
Cena27 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Pstruha na másle s petrželkou a bramborem? A co kdyby sis ho nedal pro jednou ve své oblíbené restauraci za barákem, ale vytáhl si se mnou jednoho pstruha z jezera Titicaca? A taky tě naučím, jak ho připravit jinak než na másle, po indiánsku - pěkně s místníma a zapijeme to sklenicí pisca! :-) Projdeš se mnou okruh pohořím Huayhuash, který je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa. Prochází strhující krajinou plnou vysokých, ledovci zakrytých štítů, jezer a skal, přesto zde mnoho lidí nepotkáte a můžete si užít ticha a samoty ohromujících hor. Navštívíš se mnou největší solnou poušť světa, dovedu tě na okraj deštného pralesa, abys viděl, co znamená divoký prales, a pak už pojedeme po nejnebezpečnější silnici světa vzhůru k pětitisícovým vrcholkům And. A protože tohle bude akce, kde se prostě překonáš, tak si dáme lístky koky a na jednu z šestitisícovek spolu vystoupíme (Huyana Potosí - 6 088 m n. m.). Bude to tvoje první šestitisícovka?

No a pokud by tohle bylo pro tebe málo, koupíme si dynamit a koku a uplatíme tím horníky v Potosí, kteří tady těží stříbro - věř mi, že návštěva dolů stojí za to! No a protože budeš v Peru, rozhodně si musíme udělat fotku na Machu Picchu :-) Indiáni, hory, nádherná jezera a skvělé koupání, místní pálenka, která nepálí, a zdejší jídla, co pálí, až to pěkné není - prostě Jižní Amerika v plné kráse!

Co uvidíš

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je vystoupit na horu Huyana Potosí - 6088 m n. m. Dále chceme poznat život ve městech ve čtyřech tisících metrech, užít si solné pláně bílého nekonečna, macaté kaktusy, termály i plameňáky, vidět měsíční údolí, stříbrné doly a vystoupit a užít si výhledy z pětitisícových hor. Na indiánských tržištích chceme koupit elixír lásky, ochutnat výborné pstruhy z jezera Titicaca, dostat se na vrchol Machu Picchu a tak jako místní jen na pusu plnou koky ujít kilometry v krajině bájných inckých měst. V neposlední řadě navštívit jeden z nejkrásnějších treků na světě a okoštovat všechny recepty zdejších obyvatel :-)

Náročnost

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Nyní se cena letenky z Prahy pohybuje okolo 22 000 Kč. Preferujeme společný odlet i přílet. Tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. 

Ubytování

Spát budeme v hostelech, guesthousech, u místních a ve stanech. S sebou tedy stan - domluvíme se, kdo vezme, ať netaháme všichni. Samozřejmostí je dobrý spacák a karimatka.

Stravování

Vařit rozhodně nebudeme, čerstvé ovoce k snídani a pro fajnšmekry i k večeři, ty nejsendvičovatější avokádové sendviče, čaj z koky, místní speciality jako grilované morče, ceviche nebo arašídová polévka. Stravování na ulici i v restauracích, je to levný kraj. Stravování si řeší každý sám - ale zásoby netahej - v Peru i Bolívii je levno a koupíš tam vše, co potřebuješ.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro vstup do Peru a Bolívie není třeba víz. Budeš potřebovat cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Peru.

Výrazně doporučuji obstarat si očkování proti žluté zimnici. Při předchozí návštěvě některých zemí je očkování proti žluté zimnici povinné! Doporučuji rovněž obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování zde není žádné povinné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

27 990 Kč Mimořádný členský příspěvek
11. 09. - 03. 10. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Mimořádný členský příspěvek zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
Mimořádný členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu: ČR - Bolívie / Peru a zpět
 • Leteckou dopravu: Cuzco - Lima
 • Případné vstupy, poplatky na treku Huayhuash
 • Permit 800 BOB za výstup na šestitisícovku Huayna Potosí

Plán cesty

1. den: Odlet z Česka.

2. den: Přílet do La Pazu - odpočinek po dlouhém letu. Aklimatizace. Přeci jen La Paz se nachází ve výšce 3600 m a letiště je ve výšce 4000 m n. M.. Prohlídka města + trhy.

3. den: Aklimatizace, El Valle de la Luna – měsíční údolí + MTB sjezd silnice smrti.

4. den: Ruiny možná nejstaršího města světa Tiwanaku (UNESCO). Kdysi nejmocnější kultura v Andách, od níž se učili i Inkové. Jejich efektivní zemědělské metody dodnes nedokáže napodobit ani chemie! Jejich zánik a vědomosti jsou dnes již jen legendami, ale jisté je, že se Inkové měli od koho učit. Noční přejezd k solným pláním.

5. den: Salar del Uyuni tour. Hřbitov parních lokomotiv, nekonečná solná poušť a noc v hotelu ze soli.

6. den: Salar del Uyuni tour. Salary,vulkány, arbol de piedra – zkamenělý strom, barevné laguny, plameňáci a večerní přejezd do Potosí.

7. den: Návštěva dolů v Potosí. Bývalé největší stříbrné doly na světě, v nichž zemřelo na otrockou práci až 9 miliónů lidí. Podíváme se do hlubin za plného provozu. Je dobré dělníkům vždy vzít nějaký ten dárek, nakoupíme dynamit a listy koky a limonádu, to je vždy potěší. Prohlídka centra města, noční odjezd.

8. den: Příjezd do La Pazu v brzkých ranních hodinách. Volný den po náročném programu – zajištění nezbytností a výbavy na vysokohorský výstup. Povinný spánek a dobrá strava kvůli dobré aklimatizaci před vstupem do hor.

9. den: Aklimatizační výlet do nejvýše položeného ski resortu na světě - Chacaltaya (5 421 m). Pokusíme se naše těla připravit o něco lépe na náročný výstup, který nás následující dny čeká.

10. den: Cesta do oblasti Zongo. Cca 5 hodinový výstup jednoduchým trekem na chatu pod vrcholem hory Huayna Potosí. Krásné výhledy na západ slunce. Možnost výstupu na vrchol Huayna Potósí závisí na počasí, dostupnosti vybavení a rozhodnutí průvodce. Pokud bychom nelezli na vrchol téhle hory, stále máš možnost dostat se do výšky necelých 5 500 m n. m. a udělali bychom si o den delší program v Bolívii.

11. den: Půlnoční zahájení výstupu na vrchol Huayna Potosí 6 088 m n. m. (technicky nenáročné, složitější pasáže pomůže překonat průvodce, skupina bude mít průvodců více, dle potřeb k zajištění bezpečnosti, s používáním výbavy taktéž poradí průvodce. K úspěšnému výstupu napomůže lehká domácí příprava – pravidelný sport a dostatek odpočinku. O výstup by se měl pokusit každý, je to zážitek, který stojí za to! Pokud by přesto někdo měl oprávněný důvod se o výstup nepokusit, bude mu ještě v La Paz nabídnut alternativní program) Odpolední návrat do La Paz.

12. den: Přejezd k jezeru Titicaca. Prohlídka poutního městečka Copacabana, noční příjezd do Cuzca.

13. den: Přejezd přes svaté údolí Inků na druhou stranu hor. Zadními vrátky vstoupíme, přes tříhodinový trek džunglí, do Aquas Calientes – vesničky pod ruinami Machu Picchu.

14. den: Machu Picchu - celodenní prohlídka nejkrásnějších ruin světa a návrat zpět do Cuzca. Na večer nebo následující ráno přelet směr Lima.

15. - 21. den: Okruh pohořím Huayhuash patří k nejkrásnějším trekům světa. Tvoří jej cca 30x30 km velký soubor hor okolo druhé nejvyšší tropické hory světa - Nevado Yerupaja (6635 m). Okruh okolo Yerupaji je právem považován za jeden z nejkrásnějších treků světa, neboť prochází strhující krajinou plnou vysokých, ledovci zakrytých štítů, jezer a skal, přesto zde mnoho lidí nepotkáte a můžete si užít ticha a samoty ohromujících hor.

22. den: Lima - podle času návštěva centra a nákup suvenýrů. Odlet do ČR.

23. den: Přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.