Léto na poloninách - PLNO

Termín 05 - 11. 08. 2019
Odjezd05. 08. ve 22:00 hod. z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Číslo akce382
Účastníků8
Cena6 290,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Borůvky a brusinky, kam se podíváš, hory, lesy a čistý vzduch, co ti dělá radost při každém nadechnutí - to jsou ukrajinské poloniny v létě. Vezmu tě objevit Koločavu - místo, kde žil a loupil Nikola Šuhaj, budeme si  povídat nad sklenkou vodky s místními o jejich tvrdém životě, pojídat šťavnatý šašlik a zapíjet ho čajem z bylinek, nasbíraných na svazích kopců a uvařený na plotně na peci. Těžko hledat lepší období pro návštěvu tohoto zapadlého koutu země, který kdysi patřil k naší vlasti!

V Seredně se mnou projdeš vinné sklepy, vyhloubené v 16. století a okoštuješ proklatě sladká vína. Taky se se mnou pokusíš najít tábor, kde stanoval Jaroslav Foglar, okoupeme se v Divokém jezeru, přespíme venku a večer si opečeme buřty na ohni. Podkarpatská Rus je nádherná, lidé prostí, chudí, ale neuvěřitelně přátelští. Jestli chceš vidět jedno z nejkrásnějších míst Evropy, ráda tě tam vezmu :-)

Malá ochutnávka

Náročnost 2

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je poznat oblast, která byla ještě za první republiky součástí našeho státu, zdejší lidi, kteří k nám mají vřelý vztah, a samozřejmě místní nedotčenou krajinu. 

Druhým a neméně důležitým cílem, je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená společnými zážitky.

Průvodce

Lenka Kovaříková

Sleduješ naše sociální sítě? Tak spoustu těch moudrých a vtipných postů má na svědomí právě Léňa, která je zářným příkladem toho, jak se člověk může s Expeditionem vyvíjet. Poprvé s námi byla 3 roky zpět na výpravě v Bosně, teď už má za sebou Sibiř, Triglav či Gruzii. Na Silvestra vedla svoji první výpravu, na Ukrajinu :-) Poslední dobou jezdí společně s "Kikim", přítelem a tvoří nerozlučnou dvojku, kterou můžeš potkat třeba teď v Kyrgyzstánu. Jo a pak o tom ještě napíše historku na Facebook :-D 

    

Facebook Web lenka.pazzina@gmail.com +420 603 197 411 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí naší devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Nocleh je zařízen v Koločavě na Četnické stanici, třikrát pak  přespíme pěkně venku - rozděláme oheň a opečeme špekáčky. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu určitě netahej - na Ukrajině je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

6 290 Kč Cena
5. 8. - 11. 8. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00 hod. Přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kafe. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Seredně – centra výroby místního vína – zajdeme do vinných sklepů, které vykutali Turci a kde zraje šíleně sladké víno. Po koštovačce přejezd do Koločavy – po cestě dáme nějaké jídlo. Ubytování – Četnická stanice – sauna.

3. den: Brzy ráno výstup na Strimbu, nejvyšší horu v okolí Koločavy. Potom dáme oběd, stavíme se do místního skanzenu, mrkneme se, kde má hrob Nikola Šuhaj a přesuneme se autem pod Siněvir, kde vezmeme batohy a vyjdeme do kopců hledat starou místní Kolibu, ve které si uděláme oheň, uvaříme večeři a přespíme.

4. den: Ráno se vydáme hledat zapomenuté jezero, u kterého měl Jaroslav Foglar jeden ze svých táborů. Dáme koupačku a sejdeme dolů zpátky k autu, kam si hodíme věci a vydáme se oklikou přes hory na jezero Siněvir, které je proslulé svým příběhem. Něco sníme a přesuneme se do vesničky Svoboda, kde si najdeme nějaké hezké místo na přespání.

5. den: Uděláme výšlap do Poloniny Pereniz, zajdeme se seznámit s místníma, koupíme si od nich domácí mléko, vajíčka a také u nich přenocujeme a odpoledne ještě stihneme procházku po okolí.

6. den: S prvními paprsky slunce se přesuneme dolů k autu a vyrazíme směr hranice – přejedeme do Maďarska – a vydáme se zdolat nejvyšší horu Maďarska Kékes (1014 m) do projektu Nejvyšší evropské vrcholy! Ale neboj, bude to jen lehká procházka, po které se zajedeme vykoupat, a pak už si to namíříme zpět do Brna. Příjezd ve večerních hodinách (čas příjezdu bude záležet na situaci na UA hranici). 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.