Jeseníky po našem - Poslední volné místo

Termín 17 - 22. 07. 2020
Odjezd17.7.2020 v 12:00 z Brna
DestinaceČeská republika
Účastníků9
Cena2 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Putování na těžko po českých horách má své kouzlo. Pomalu se kolébat pod nákladem batohu a kochat se rozhledy na všechny strany.  Ne ovšem na této výpravě! Teda, kromě těch rozhledů :-)  Chci ti na lehko ukázat méně známou a méně chozenou část Jeseníků - Keprnickou hornatinu. Cílem naší výpravy bude zdolat všechny místní tisícovky a vzhledem k tomu, že na většinu z nich nevede turistická značka, budeme na mnohých vrcholech za celý den jediní. Aby toho nebylo málo, přejdeme za jeden den i všechny tisícovky Kralického Sněžníku (víš, že je to třetí nejvyšší pohoří v Česku?), vylezeme na jedinou tisícovku Hanušovické vrchoviny (víš, že máme vůbec takové pohoří?) a konec výpravy si zpestříme romantikou v nejzapadlejší části republiky, Rychlebkách. Večery strávíme v kolečku u ohně, budeme diskutovat nad nesmrtelností brouka a budeme usínat s hvězdami nad hlavou. No, a ráno až vstaneme, vyrazíme opět lovit tisícovky. 

Malá ochutnávka

Náročnost je 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Sheila

Sheila je náš Klubový hafan, jehož páníčky jsou Martin se Sabčou. I přes těžké útrapy mládí si užívá psích dobrodružství jako dáma. V rozhovoru pro BBC o sobě řekla: "Haf! Jsem čistokrevný sibiřský husky. Nejradši mám kousání všeho možného a taky hrabání čumákem v hlíně. Když zrovna nespím, tak ráda jím piškotky a bojuju s holuby." Sheila před rokem podstoupila vesmírný kurz vedený americkou společností SpaceX a i přes svůj nízký věk se může pyšnit hodností plukovnice expedičního letectva. Její praprapraprapraprababičkou byla Lajka, tedy první živý tvor pocházející z planety Země, který se dostal na oběžnou dráhu. Není tedy divu, že má vesmírné lety v krvi a nemůže se dočkat, až očůrá první vesmírný patník.

 • Kurz honění zajíců a roztomilosti
Reference

Doprava

Sraz je v Brně, odkud pojedeme naší expediční dodávkou nebo dvěma osobáky. Je možné někoho nabrat po cestě, např. v Olomouci. Na místě se budeme pohybovat hlavně pěšky, ale každý den se posuneme pár kilometrů autem na nový výchozí bod. 

Ubytování

Spát budeme ve stanu nebo pod širákem. První dvě noci budeme mít pronajatou pěknou louku s ohništěm i toaletou. Zbylé noci strávíme mimo CHKO na tábořištích. 

Stravování

Stravu řešíš sám za sebe. Každý den budeme mít večer po ruce auto, a tak můžeme všechno jídlo nechat tam a na den si jen nabalit svačinku. Skoro každý den bude možnost dokoupit jídlo a rovněž budeme mít možnost stavit se na jídlo na nějaké horské chatě. 

Vybavení

Budeme se pohybovat hlavně na horách, a to na lehko.  Přes den ti stačí malý batůžek. Na večer se dostaneme vždy k vozidlu. Budeme potřebovat stany a lehký spacák. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

2690 KčCena
17. -  22. 7. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškerou dopravu
 • Zajištění spaní na placených loukách
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvku na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak tištěné, tak v elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje 

 • Jídlo

Co cestou uvidíš

1. den: 
Kolem oběda se potkáme u nás v klubovně v Brně a expediční dodávkou vyrazíme směr Hanušovická vrchovina (po cestě můžeme někoho nabrat v Olomouci). Dnešním cílem je vylézt její jedinou tisícovku - Jeřáb 1003 m. Čeká nás asi 12 km chůze.  Večer se přesuneme na domluvenou louku s ohništěm, kde strávíme dva dny. Postavíme stany, uděláme si oheň a lépe se seznámíme.

2. den:
Stany můžeme nechat postavené. Posuneme se 20 km autem na začátek "podkovy" Kralického Sněžníku. Přejdeme Klepáč, Malý i Karlický Sněžník 1424 m  a zakončíme to na Sviní hoře. →30 km ↑1250 m. Kdo chce, může si během dne trasu kdykoliv zkrátit a sejít dolů do údolí. Večer se vrátíme do stejného tábořiště, kde si uděláme pohodu.

3. den: 
Sbalíme se a přesuneme se do Jeseníků. Dneska nás čeká "odlov" poloviny tisícovek Keprnické části. Prakticky žádná z nich není na značce, a proto se budeme pohybovat čirou přírodou jen dle své orientace. →25 km ↑1300 m. Trasa se dá případně opět zkrátit. Spát budeme pod vrcholem Ucháč u Třech kamenů. Večer budeme mít k dispozici auto. 

4. den:
Ráno vyrazíme z Koutů nad Desnou přes hlavní hřeben. Vyjdeme na všechny zbylé tisícové vrcholy - čeká nás Červená hora 1 337 m, Keprník 1423 m i Šerák 1 351 m. Z Keprníku jsou krásné výhledy na všechny strany. →25 km ↑1500 m. Večer strávíme v Adolfovicích nebo v Žulové u jednoho z lomů.

5. den:
Dnešní den bude více odpočinkový. Dopoledne zajedeme do Žulové k lomu Rampa, kde si nejodvážnější mohou zkusit skočit do vody z různých výšek. Skoky začínají na 3 m a postupně končí až na 16 m. Musím říct, že i 10 m dá pěkně zabrat a více jsem se zatím neodvážil :-D Pak si zajedeme na vyhlášení borůvkové knedlíky do Račího údolí. Podíváme se na krásnou Tančírnu a na večer přejedeme do Hraniček, kde přespíme ve stanu.  

6. den:
Poslední den ráno přejedeme do Červenohorského sedla a vyjdeme pohodovou trasou na Praděd, nejvyšší horu Jeseníků. →18 km ↑500 m. Odpoledne vyrazíme domů do Brna. Kdo chce, můžu ho vyhodit na vlak v Olomouci.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.