Guatemala - džunglí do ztraceného města

Termín 21. 06. - 11. 07. 2021
Odjezdpo dohodě, záleží na odletu
DestinaceGuatemala
Číslo akce375
Účastníků8
Cena27 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Vydáš se pěšky několik dní napříč pralesem plným života, po legendární stezce, ve stopách mayských kmenů k jejich nejrozsáhlejšímu pravěkému sídlu, ke kolébce jejich civilizace, městu po staletí zapomenutému a ukrytému hluboko v džungli. Na nejvyšší pyramidě, jež má přes 70 metrů, zažiješ západ slunce nad pralesem za řvu opic a duchů džungle. Staneš se svědkem šamanských rituálů a obřadů. Pokusíš se zdolat nejvyšší sopku Střední Ameriky, čtyřtisícovku Tajamulco. Při troše štěstí zahlédneš dech beroucí představení v podobě ohnivých erupcí z neustále aktivní sopky Fuego mezitím, co budeš usínat pod vrcholem pár set metrů vzdálené sopky Acetenango. Po namáhavém výkonu rozehřeješ zmrzlé tělo v termálních vodách ohřívaných sopečnou lávou. V Semuc Champey budeš obdivovat jeskyně se svíčkou v ruce a jedno z největších lákadel guatemalské přírody, 300 m dlouhý vápencový most, skládající se z kaskádovitých jezírek se smaragdovou vodou. Hippie atmosféru si vychutnáš v městečku San Pedro ležícím na břehu jednoho z nejkrásnějších jezer světa Atitlán, v okolí si projdeme kávové a avokádové plantáže. Milovníka architektonických skvostů jistě potěší návštěva bývalého hlavního města Guatemaly, koloniální Antigua. Domů neodjedeš s prázdnou, na nejvyhlášenějším guatemalském trhu v Chichicastenango, budeš mít možnost potěšit doma mamku pestrobarevnými, ručně vyráběnými suvenýry.

Cíl naší cesty

V Guatemale jsem zažil tu nejkrásnější bouřku, jakou jsem kdy viděl. Blesky nasvěcovaly oblohou několik hodin v kuse, noc se zdála býti dnem. Kontury všeho byly vytažené na maximum. A to je přesně i naším cílem. Koncentrace autentických zážitků z putování pralesem plným života, zvuků a vjemů, starobylé památky mayského světa, plné mysticismu a tajemství hluboko v džungli, lávový ohňostroj sopky Fuego a přespání na vrcholu sopky. Romantika koupání v jezírkách a vodopádech s místními, nebo zcela osamoceni, vulkanická jezera s panoramatem sopek v okolí, nejvyšší hora střední Ameriky, koktejl všemožných kultur původních obyvatel na venkově i v koloniálních, barevných městech, trhy, obřady - není den, kdy by se člověk mohl nudit, nebo pasivně odpočívat. Guatemala je neomezeným hřištěm pro cestovatele, jenž chtějí proniknout více do hloubky středoamerického života.   

Ochutnávka z předešlého roku

Náročnost je 3

Výzvou bude 80 kilometrů dlouhý, 5ti denní trek do ztracené kolébky mayské civilizace. celý trek je vhodně rozložen do etap, spaní ve stanech, jídlo a voda na cestu bude zajištěno. Výstup na 4-ti tisícový vrchol je jistě slušný sportovní výkon. My půjdeme na vrcholy sopek nalehko v rámci jednodenního výstupu (jednou na vrcholu přespíme), proto hodnocení 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy/Vídně do Ciudad de Guatemala (Guatemala City).  Cena se pohybuje okolo 15 000 Kč za zpáteční letenku. Kdo chce, může si koupit zpáteční letenku z Yucatánu a prodloužit si o pár dní pobyt v Mexiku o koupačku v Mexickém zálivu. K dopravě na místě využijeme místní rozmanitou dopravu (autobusy, dodávky, náklaďáčky lodě, taxi, tuk-tuk). Opravdovým zážitkem bude jízda místním "chicken busem", starým, americkým, školním autobusem. Běžný dopravní prostředek v urbanizovaných oblastech Guatemaly.  

Ubytovaní

Většinu nocí budeme spát v hostelech, kde bude možnost se večer připojit na wifi. Na trecích nás čeká spaní ve stanu. Stany není nutné brát s sebou, zajistíme si je na místě. Rozhodně je ale dobré si sebou vzít vlastní 3sezónní spacák. V džungli budeme spát na tábořištích. Přespíme i pod vrcholem vulkánu Acatenango s výhledem na lávovou show na protějším vulkánu Fuego. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít.  Guatemala toho nabízí opravdu hodně. Cestou se po společné domluvě budeme stravovat v restauracích a místních stáncích s jídlem. Jídlo řešíš sám za sebe. Vařiče, ani instantní jídlo na trek, nebudou třeba. Budeme se stravovat jako místní, z místních zdrojů.  

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak i v pralese a na horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení na cestování, ale i na treky v horském prostředí a džungli.  Stan nebude třeba. Spacák ano. Do džungle i na hory je dobré mít dlouhé kalhoty a dobré, prošlápnuté boty. Trika s dlouhým rukávem a větrovou, nebo softshell bundu. Důležité části výbavy Ti zdůrazní průvodce v přípravě před odjezdem.

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Guatemaly není třeba řešit vízum. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučuji udělat kopii cestovního pasu (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.

 • Bude třeba cestovní pas s platností aspoň 6 měsíců po návratu z Guatemaly.
 • Nutný je před odletový negativní PCR test na Covid ne starší, než 72 hodin. Pokud cestující v uplynulých 3 měsících prodělali nemoc COVID-19, musí mít s sebou lékařský certifikát, který obsahuje datum vyléčení. Již naočkovaní cestující jsou povinni předložit doklad o tom, že druhou dávku očkování obdrželi minimálně 2 týdny před příletem. 
 • Cestovní pojištění do Guatemaly - vytištěné potvrzení v angličtině.
 • Vyplnit guatemalský online formulář před cestou. (jednoduché)

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu.  Za jistých okolností může být povinné očkování proti žluté zimnici, a to v případě, že předtím budeš pobývat v oblasti s výskytem této nemoci. Pravděpodobně to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

27 990 KčCena
21.6. - 11.7.2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6, max. 9

Cena zahrnuje

 • Veškeré ubytování na místě 19x
 • Veškerou společnou dopravu (chicken busy, Jeepy, lodičky)
 • Zajištění zkušeného průvodce včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě.
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano atd. )
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Cena nezahrnuje

 • Letenku 
 • Jídlo  a Pojištění
 • Vstupy do památek a přírodních lokalit. (cca 60 USD) 
 • Logistické zajištění 5 denního treku do ztraceného města. Budeme smlouvat na místě. Guide, výbava na camping, jídlo a voda po celou dobu v pralese, doprava na začátek treku a zpět. (cca 20110-350 USD podle toho jaké všechny služby budeme chtít) 

Co cestou uvidíš

1. den:
Odlet z ČR do Guatemaly

2. den: 
Prohlídka hlavního města Guatemala City. Na jeho území dříve leželo mayské město Kaminaljuyu.

3. den:
Ranní přejezd do Rio Dulce. Částečně dodávkou a částečně stopem na korbách náklaďáčků, se vydáme k vodopádům s termálními prameny uprostřed pralesa a později k hradu nad jezerem Izabal. Večeře na břehu jezera se západem slunce.

4. den: 
Cesta na ostrov Flores se stejnojmenným koloniálním městečkem a krásným výhledem na jezero Petén Itzá.

5. - 9. den:
Legendární, 80 kilometrový trek do hlubin guatemalské džungle, k ruinám ztraceného a zapomenutého města, jež bylo kolébkou mayské civilizace a největším městem své doby. Dodnes nejrozsáhlejším mayským nalezištěm. Vyvrcholením bude západ slunce na 73 metrů vysoké pyramidě uprostřed džungle, tzv El Mirador.

10. den: volný den lze se rozhodou, na který výlet se vydat, nebo si užít Flores
Tikal – věhlasné, starověké ruiny mayského města, zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Tikal byl založen v 6. století př. n. l. Je zde na 3000 paláců, pyramid, hřišť, dokonce termální lázně a stavby stále ještě přibývají. Spousta staveb je ještě skryta pralesem. Pokusíme se zjistit, za jakých záhadných okolností a proč toto silné město lidé opustili. Alternativně je možné navštívit méně známe, ale o to více zajímavé naleziště Ya Xha, které je Tikalu v mnohém podobné, je však téměř opuštěné a o dost levnější. 

11. - 12. den:
Zažijeme super koupačku na vápencové laguně Semuc Champey. Jedná se o 300 m dlouhou řadu vodních kaskád, přírodních jezírek, lagun a malých vodopádů, která je jedním z hlavních lákadel Guatemaly. Prozkoumáme tamější jeskyně (se svíčkou v ruce) a na konci skočíme do přírodního tobogánu. Uvidíme netopýří eskadru vylétat přímo ze samého nitra země.. 

13. den:
Návštěva ulic bývalého hlavního města Antigua, malá ochutnávka všeho z celé Guatemaly. Město je známo svou nádhernou koloniální architekturou a je obklopené sopečnými velikány, které se pokusíme zdolat.

14. - 15. den:
Trek na vrcholky sopečných vulkánů Acatenango (3976 m) a Fuego (3763 m). Sopka Acatenango je třetí nejvyšší sopkou Guatemaly, de Fuego patří k nejaktivnějším vulkánům Guatemaly i celé Střední Ameriky. Přespíme na vrcholku Acatenanga, odkud budeme mít nádherné výhledy až k břehům Pacifiku a také na jedno z nejkrásnějších jezer světa Atitlán, které se stane naším příštím cílem putování.

16. - 17. den:
Odpočinkový den v hippies vesničce San Pedro na břehu jezera Atitlán. Na tomto místě zcela zapomeneš na okolní svět. Jen velmi těžko se budeš loučit s průzračnými vodami, které obklopují vrcholky sopečných pohoří. Výlet lodí do městečka Santiago Atitlán s vyhlášenými trhy. Prohlídneme si kávové a avokádové plantáže. Ochutnáme i něco z místních dobrot. Místní atmosféra kaváren a barů tě bude mít zcela ve své moci.

18. den:
Čeká nás vrcholný jednodenní výstup na nejvyšší horu Střední Ameriky Tajamulco (4220 m). To už je slušný zářez.

19. den:
Prohlídka města Chichicastenanga s vyhlášenými pestrobarevnými trhy s dlouholetou tradicí sahající do předšpanělské doby. V místních kostelech od rána probíhají šamanské rituály, zatímco se trhy zaplňují zeleninou, oblečením, rukodělnými výrobky. Ochutnáme tamales (kukuřičné těsto s nádivkou a kořením zabalené do banánového listu, vařené v páře). Dále navštívíme tisíce let staré svatyně Pascual Abaj, kde údajně probíhají jedny z posledních pravých mayských obřadů v Guatemale (uctívání boha země Huyup Tak´ah).

20. den:
Návrat do Guatemala City. Poslední nákup suvenýrů a poslední večer s přáteli.

21. den:
Odlet domů do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.