Venediger Hohenweg - hřebenovka východního Tyrolska - PLNO

Termín10 - 15. 09. 2019
Odjezd10.9.2019 v 23:00 z Brna
DestinaceRakousko
Účastníků8
Cena6 190,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Putování po hřebenových trasách má své kouzlo. Každou chvílí se člověk může ponořit do nové krajiny, která se do nedávna nacházela za hřebenem, nechat se unášet skalními věžičkami i majestátnými vrcholy pokrytými ledovcem. Večer nám navíc nabídnou přístřeší alpské chaty, které už pamatují nejednoho horala a dodají onomu kouzlu hor poslední tečku.

Naše trasa (Venediger Hohenweg) je úchvatnou, sedmietapovou cestou linoucí se po hřebenech Alp východního Tyrolska. Celkem měří necelých 60km a nastoupáme přibližně 3600m. Z vrcholků budeme mít výhledy na Gross Venediger (3666m) obklopený ledovci, na kterých nejsou vidět žádné sjezdovky. Dokonce ani signál tu příliš nebude. Některé etapy jsou maličko kratší, a proto celou trasu stihneme jen za 5 dní. Není ale třeba bát se extrémní náročnosti. I když jsou porce výškových metrů pořádné, půjdeme pouze nalehko s malým batohem a na přespání, případně večeře využijeme pohostinosti chat.

Malá ochutnávka

Za ilustrační fotky děkujeme Verči Lokajové (fotky z loňské výpravy do Stubaiských alp)

Náročnost je 2+ z 5

Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky Každý den zdoláme cca 1500 výškových metrů nahoru a dolů. Je tedy dobré mít Něco v nohách :). Nutno ale dodat, že půjdeme nalehko a dny jsou pořád dlouhé. 

Bezpečnost

Pohyb v horách s sebou nese objektivní rizika. Jsou ovšem cenou za zážitky, které čověk jinak nezíská. Půjdeme stále po značené trase a jediné hlavním nebezpečím by pro nás bylo extrémně špatné počasí. Budeme proto mít v záloze plán B a dopředu podmínky sledovat. Tomáš je certifikovaný horský průvodce a instruktor skalního lezení. Všem účastníkům bude během výpravy k dispozici.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, která sdílí lásku k horám a jejich objevování. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským prožitkům. Budeme mít příležitost prožít dobrodružství na skalách, stejně jako pohodové večery u kterých jistě padne řada dobrých historek.

Průvodce

Tomáš je český horský průvodce, a instruktor skalního lezení. 

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!

Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.

  • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme Fridtjofa, který vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti i některý z účastníků. A dopravu na místě zařizují naše nohy :‐) Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Dohromady 4 noci strávíme v alpských chatách v tzv. "matrazenlagerech." Jsou to místnosti pro větší počet lidí, kde jsou k dispozici deky a je tedy potřeba mít pouze tenkou vložku do spacáku kvůli hygieně. A je to také nejlevnější ubytování, proto tu člověk potká stejné lidi, ako je sám, ty pro které je cílem být v horách a ne v hotelu :)

Vzhledem k tomu, že se cena ubytování výrazně liší pro členy Alpenverreinu, není cena ubytování zahrnuta do ceny výpravy.

Náklady na ubytování:

Johanis hütte13/23 eur
Eissee hütte 19/22 eur
Bonn Materier hütte 13/23 eur
Badener hütte
12/22 eur


Stravování

Přes den si poneseme jídlo v batohu s sebou, to bude nelepší si zařídit z domu. Na chatách se dá zařídit polopenze nebo si jenom dát něco k večeři. Pro členy Alpenverreinu bývá často k dipozici "bergsteigen essen" - levné jídlo pro horaly. Není taky probém uvařit před chatou.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu (spacák a karimatku vynechej), půjdeme nalehko. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

6190 KčCena
10.9. - 15.9. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 

  • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
  • Zajištění průvodce se zkušenostmi a adekvátním vzděláním
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, ...)
  • Pojištění proti úpadku
  • DPH
Cena nezahrnuje 

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Ubytování na chatách (viz Ubytování)

Co cestou uvidíš

1. den: Ve večerních hodinách se potkáme v klubovně, nabalíme věci a vyrazíme přes noc do Rakouska.

2. den: Po nočním přejezdu zparkujeme ve Strödenu, kde přebalíme batohy a rovnou se po ránu protáhneme výstupem na chatu Rostocker hütte. Odmnou za šlapání do kopce bude cesta samotná, která vede kolem kaskád vodopádů apomalu nás dovede na horní hřebínky. Na Rostocker hütte si krátce odpočineme a rovnou vyrazíme dál na chatu Johanis hütte. K té vede cesta přes vrchol Türmljoch (2.791 m) celý pokrytý kamenými věžičkami. Na chatě si dáme zasloužené pivo a odpočineme si po nočním přejezdu. (↑1430 ↓1730m, 6,5h, 13km) 

3. den: Druhá etapa naší cesty vede přes ostrý hřeben sedlem Sajatscharte, kolem chaty Sajathütte, na které si můžeme dát oběd a brzy dojdeme na chatu Eissehütte, kde budeme spát. Podle sil a času můžeme cestu prodloužit o úsek k jezeru Eissee, ve kterém se vykoupeme.(↑1020 ↓620m, 6,h, 10km) 

4. den: Aby nás hřebenové scenérie neomrzely, během této etapy budeme mít řadu velikánů jako Hoher Eicham, Großer and Kleiner Hexenkopf a další skoro na dosah. Navíc je to etapa kratší a bude čas si odpočinout, nebo zvolit nějakou variantu prodloužení. Večer zastavíme u chaty Bonn Materier hütte, která je snad nejhezčí chatkou celé trasy. (↑600 ↓370m, 35h, 7km) 

5. den: Cesta na Badener hütte je královskou etapou ve vysokoalpském prostředí. Budeme procházet pod ledovcem Venedigeru s úžasnými výhledy nejenom na jeho vrchol, ale za dobrého počasí uvidíme i nejvyšší horu Rakouska Grossglockner, nebo vzdálené Dolomity. (↑800 ↓950m, 5h, 10km) 

6. den: Nezbyde nám než dojít podél hřebene a následně údolím dolů  hor. Alpská stezka Venediger-hohenweg končí v městečku Innergschos. Průvodce se od Vás na konci cesty oddělí a dopředu odběhne pro auto. Zabalíme věci a pojedeme zpátky do Brna. Očekávaný příjezd je okolo půlnoci. (↑450 ↓1550m, 5,5h, 14km) 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.