Senegal a Gambie - PLNO

Termín 11 - 26. 01. 2020
Odjezdupřesníme po dohodě
DestinaceSenegal,Gambie
Účastníků9
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Další výprava do Senegalu a Gambie s Expedition clubem je tu! Bubny, wild life, legendární Rallye Paříž-Dakar, kolonizátorská i smutná otrokářská historie a zapomenuté vesničky v srdci západní Afriky. Ať už pro tebe tahle země symbolizuje cokoli, její návštěv je určitě v kolonce „must see“ každého pravého cestovatele! Projedeme národní parky Niokolo Koba, Djoudj, Central River Gambia plné divoké zvěře, mrkneme do měst Saint-Louise, Dakar a Touba, kde navštívíme největší mešitu v Senegalu, nakoukneme do Gambie - "usměvavého pobřeží" - země, která se rozprostírá podél toku stejnojmenné řeky, kde plnými doušky vychutnáme atmosféru pravé Afriky. Podíváme se na hadí farmu, tajemné kamenné kruhy i do školy. Západní Afrika je vyhlášená svými bubny, a proto nebude chybět zážitek v podobě nočního bubnování a tance u ohně.

Láká tě Senegal a Gambie? Tak se mnou vyraž do míst, která nejsou pro každého! 

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům minulé akce.

Náročnost 2 z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Pro někoho můžou být náročné také poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem výpravy je prozkoumat a Senegal a Gambii, poznat jejich kulturu i přírodní krásy, nahlédnout do historie a současnosti těchto západoafrických zemí.  Dalším a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a hlavně - užít si to!

Průvodce

Silvestr Tkáč

Náš kamarád Silvestr po studiu perštiny a perské literatury v Íránu, pracoval dva roky jako tlumočník a administrativní pracovník na velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze. Organizoval servis politické a podnikatelské delegace a taktéž tlumočil na volné noze. Počas studia se živil jako průvodce zájezdů a expedic po Íránu a Iráku. V roce 2017 začal s designem a průvodcováním tzv. benefičních expedic na podporu dobročinných projektů a ve stejném roce odjel do Gambie pracovat jako projektový koordinátor společnosti Kola pro Afriku. Během dvou let rozpracoval strategii monitoringu partnerských škol a tréninků cyklomechaniků. V roce 2019 založil s gambijskými partnery společnost Make3D a je v současné době jediný komerční poskytovatel 3D tisku v zemi. Ve volných chvílích stále průvodcuje zájezdy a expedice.

Facebook Web silvestr@tkac.eu Reference

Bezpečnost

Senegal je nejbezpečnější zemí v regionu, problematická je pouze jižní část, region Casamanca (kam cestovat nebudeme), ve které se však situace v posledních letech velmi zlepšila (viz www.mzv.cz - bezpečností situace a doporučení pro cestování). Pro cestu do Senegalu je nutné očkování proti žluté zimnici! Žádná další mimořádná bezpečnostní rizika nehrozí.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje  kolem 9000 Kč.

Na místě si půjčíme dodávku VW Transporter 4, kterou celou zemi projedeme. Řídit bude zkušený průvodce, který žije v Gambii a zná místní poměry. Nejdelší přesun nás čeká ze Saint-Louise do NP Niokolo Koba, který zabere přibližně 9 – 10 hod se zastávkou ve městě Touba.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, campech případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Do výbavy proto zařadíme pouze velmi lehký letní spacák, případně vložku do spacáku nebo tenkou přikrývku. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Senegalu a Gambie je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

19 990 KčCena
11. - 26. 01. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou společnou dopravu na místě. Pronájem auta, které nás bude doprovázet skoro celou výpravu. Do dopravy se nepočítají vozidla a loďky v NP, které se platí zvlášť v rámci tour.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 130 euro)


Co cestou uvidíš

1. – 2. den: Přílet do Dakaru, prohlídka města a otrokářského ostrova Ile de Goree.

3. den: Přesun na sever do Saint-Louise, města s bohatou kolonizátorskou historií (první místo v Africe osídleno Francouzi). Cestou navštívíme Růžové jezero – Senegalské mrtvé moře – jezero při pobřeží Atlantiku, jehož voda obsahuje až 40 % soli a díky řase má sytě růžovou barvu. Příjezd do St. - Louis

4. den:  Navštívíme NP Djoud, který je rájem pro sledování ptactva. Jelikož je to první místo na jih od Evropy se sladkovodní vodou, tak tady uvidíme hnízdit i spoustu ptáků, kteří jsou v létě u nás :-) Podíváme se na pářící se pelikány a budeme-li mít štěstí spatříme i krokodýly. Prohlídka kolonizátorského města Saint-Louise - UNESCO.

5. den: Přesun do Tambacoundy k NP Niokolo Koba – největšího národního parku Senegalu.

6. den: Celodenní  prohlídka NP Niokolo Koba, který se pyšní hlavně svým „wild life“ – pozorování divoké zvěře - buvoli, hroši, antilopy, sloni, lvi, šimpanzi, paviáni, kočkodani a spousta dalších. NP Niokolo Koba má rozlohu 9130 km2 a od roku 2007 je na seznamu UNESCO. Spaní v Tambacoundě.

7. - 9. den: Přesun do Gambie. V městečku Wassu navštívíme slavné kamenné kruhy, nejstarší pozůstatky civilizace na území Senegalu a Gambie, zajedeme  do Kuntauru, kde se vydáme na lodičkách do centra NP River Gambia. Zajedeme na krmení Šimpanzů v divoké přírodě :) A možná uvidíme i hrochy. Zajedeme se podívat do místní školy a prohlédneme si, jak český projekt Kola pro Afriku pomáhá školákům cestovat ze vzdálených vesnic.

10. - 12. den:  Přesun na pobřeží. Jeden den si dáme relax u Atlantiku a večer si zpestříme pivkem a koncertem na Djembe s tancem kolem ohně. Navštívíme dílny místních řemeslníků, kde si vyzkoušíme vytesat pravou africkou masku, pohladíme si krokodýla a dozvíme se mnoho zajímavostí o plazech v Gambia Reptile Farm. Podíváme se na trh s dobytkem a nezapomeneme ani na rybářskou veničku Tanji plnou barevných dřevěných lodí a voňavých udíren. 

13. den: Přejedeme trajektem řeku Gambia. Na ostrově Kunta Kinteho poznáme temnou otrokářskou historii Gambie. Kolem poledne překročíme hranice se Senegalem. Přesun do Mbouru do luxusních apartmánů na pobřeží.

14. den:  Pojedeme do vesničky Fadiout, která je celá vystavěna na schránkách korýšů. Cestou se podíváme na unikátní kostel ve tvaru korýše. Aby toho nebylo málo, tak po cestě navštívíme největší baobab v Senegalu! 

15. den:  Zajedeme do rezervace Bandia a relax na pláži

16. den: Relax na pláži u Atlantiku. Kdo chce, můžeme zajet do laguny Somone. Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.