Arménie - PLNO

Termín 30. 08. - 09. 09. 2019
Odjezdodlet z Prahy nebo Varšavy 30.08
DestinaceArménie
Číslo akce344
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod 

Tvoje první čtyřtisícovka, arménský koňak, nádherné hory, šašlík na grilu, jiskra v oku mísních drsných lidí a kultura země, která je kolebkou křesťaství! To je Arménie - místo, kde se potkávali Britové, Osmani, tvrdá ruka Sovětského svazu i válka o Náhorní Karabach, místo kde je několik třítisícových hor, národní parky, jezera i vyhaslé vulkány, země, jejíž jediná čtyřtisícovka čeká na tebe - Aragac, cíl naší výpravy. Ukážu ti ale taky kláštery UNESCO, přespíme spolu na magickém místě, kterému se říká Stonehenge Kavkazu, zaplaveme si v horských jezerech a večer budeme u ohně koukat na hvězdy nad námi :) K tomu všemu, abychom se dostali kam potřebujeme budeme mít po celou dobu k dispozici nesmrtelné čtyřkolky Lada Niva :)

Malá ochutnávka

Skvělé fotky jsou od Petra Majerčáka a Adama

Náročnost je 3 z 5 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem je užít si babí léto v Arménii, poznat místní lidi, popovídat s nimi o tom jaký vedou život, projít si zdejší kláštery a dozvědět se něco málo o jejich bohaté historii. Samozřejmě většinu času budeme trávit v horách, kde chceme nejen trekovat, ale taky si večer opéct něco dobrého na ohni a užívat si toho, že budeme úplně sami v nedotčené přírodě. Hlavním cílem výpravy je pokořit nejvyšší horu Arménie - výstup na Aragats je poměrně snadnou záležitostí - jedná se o turistický výstup, kde jedinou překážkou pro zdolání hory může být nadmořská výška - nicméně vzhledem k aklimatiazaci před výstupem to bude v pohodě.

Průvodce

Adam Stejskal

Nadšenec, šiřitel pozitivních vibrací, surfař, horal.

Adam byl pozitivní už dávno před coronavirem, ještě než to byla taková "masovka". Má neuvěřitelný dar nadchnout, ba přímo strhnout, lidi pro svou věc. Jeho pozitivní nálada a entuziasmus jsou nesmírně nakažlivé, a tak i třeba návštěva pochmurného Černobylu, nebo diktaturou drceného Běloruska, je s Adamem nezapomenutelná jízda. Tenhle kluk si z ničeho nedělá těžkou hlavu a mám pocit, že žádné trable mu nedokážou vzít vítr z plachet. A že už jich v životě pár zažil! Adam dělá průvodce od svých 15ti let a vzhledem k tomu, že při téhle práci se vám průšvihy lepí na paty, naučil se brát život s nadhledem. Kdybych vám měl vyjmenovat všechna zajímavá místa, které už navštívil, potřeboval bych tak další 2 strany a stejně byste tomu nevěřili. Místo toho vám prozradím, že tenhle kluk je studnice šílených cestovatelských historek a není zas tak těžké je z něj dostat. Pokud tě to zatím nepřesvědčilo, tak tady jen stručně pár faktů.

 • Adam začal průvodcovat v 15t-i letech na hradech a zámcích
 • Dělal průvodce ve všech státech Evropy (kromě Islandu) a na všech kontinentech mimo Antarktidu
 • Má na kontě výstupy na vrcholy vyšší než 6000 m.n.m.
 • Adam je nadšený surfař a provozuje surfhouse Villa Coconut na Srí Lance
 • Absolvoval nejdelší Ralley závod na světě – Mongol Ralley
 • Dobrovolník u horské služby
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Poletíme společně z Prahy/Varšavy doJerevanu. Koupi letenek domluvíme ve FB skupině, kam budeš po přihlášení na akci přidán :) V Jerevanu na nás budou čekat super offroady - Lada Niva, které jsou vhodné na všechny vozovky světa.

Ubytování

Většinou budeme spát ve stanu, v Jerevanu a po příletu si ale užijeme spaní na hostelu. Nezapomeň s sebou sacák s komfortem okolo 0.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo ale vozit nemusíš = zastavíme se nakoupit v místních supermarketech a průběžne budeme doplňovat co bude potřeba, stejně tak budeme chodit do místních restaurací a ochutnávat zdejší kuchyni = chačapuri, chinkali, torma či šašlik. Během pobytu v přírodě si můžeš uvařit na plynovím vařiči, jen pozor - plynovou bombu do letadla neber = koupíme na místě.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

Do Arménie nejsou třeba víza, ale je nutné mít pas s biometrickými údaji. Pas musí být platný minimálně 6 měsíců.

Shrnutí

14 990 Kč Členský příspěvek
30.8 – 09.09.2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Členský příspěvek zahrnuje
 • Pronájem offroadů na místě, pojištění auta a všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v rámci programu
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zajištění průvodcovských služeb, včetně příspěvků na kurzy průvodcům.
 • Mapové podklady jak v tištěné tak v elektronické formě - GPS
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
Členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Dopravu na letiště ke společnému odletu
 • Vstupy 

Co cestou uvidíš?

Den 1 (30.08): Odlet odpoledne z Prahy nebo pozdě večer z Varšavy.

Den 2: Přílet Jerevan brzy ráno (03:55) – sraz a vyzvednutí aut – přejezd do Jermuku k vodopádům. Nocleh v hostelu nebo v jeskyni :)

Dne 3: Jeskyně a skalní obydlí v Goris, kam tě přivede 160 metrů dlouhý lanový most ve výšce 63 metrů = parádní zážitek. Potom přejedeme do městečka Tatev k tamnímu klášteru. Potom co projdeme tři klášterní kostely, najdeme nějaké hezké místečko na spaní a přespíme u táboráku.

Den 4: Ráno se přesuneme k Arménskému Stonehenge – Karahundj, tady si dáme dobrý oběd, okoštujeme místní víno a odpoledne si projdeme tohle magické místo, kde taky přespíme.

Den 5: Ráno se přesuneme ke klášteru Noravank, který je památkou UNESCO a po obědě tě čeká ještě jeden UNESCO klášter Geghard. Po cestě se zastavíme u kostela Khor Virab – na úpatí Aratratu – pokud bude dobré počasí je odtud super výhled na Ararat. Odpoledne pak zahájíme výstup na horu Azhdahak (3597 m.n.m) - bude to náš aklimatizační výstup před Aragacem. Nocleh u jezera na vrcholu nebo v sedle pod vrcholem.

Den 6: Ráno sestup dolů a pak cesta pod Aragac – nejvyšší horu Arménie (4090 m.n.m). Autem vyjedeme k jezeru a restauraci ve výšce 3200 m.n.m. – zde nocleh a příprava na výstup.

Den 7: Ráno vyrazíme – cílem je dobít dva ze čtyř vrcholů Aragacu a překonat nadmořskou výšku 4000 m.n.m. jedná se o pohodový výstup, který zabere pár hodin. Odpoledne návrat, dáme si něco dobrého na oslavu výstupu a přespíme u jezera.

Den 8: Ráno přejedeme do Diljanského národního parku – prohlídneme si skanzen Sharambeyan a najíme se u jezera Parz a odpoledne vyrazíme na krátký výstup nad jezero Parz – hora Lchasar, která je cca 3 km od jezera nebo vybereme delší trasu na horu Ayriqar– nocleh.

Den 9: Ráno sejdeme dolů a přesuneme se do Jerevanu - večer návštěva výrobny brandy a koňaku Ararat – koštovačka a veselice :) Nocleh v hostelu.

Den 10: Jerevan – Parjanovo muzeum, muzeum Arménské genocidy, Park vítězství se sovětskou sochou Matka Arménie a samozřejmě zajdeme na dobrý oběd a večer nás čeká rozlučková party :)

Den 11: Odlet do ČR.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.