Černá Hora - PLNO

Termín 18 - 25. 05. 2019
Odjezd18. 5. ve 21:00 hod. z Expediční klubovny v Brně
DestinaceČerná Hora,Černá Hora
Účastníků8
Cena7 890,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Černá Hora je stát, kde lidem dodnes v krvi koluje balkánský temperament smíšený se srbskými geny. Ještě donedávna se společnost řídila tradičními pravidly, kde krevní pouto znamenalo víc než cokoli jiného a krevní msta byla na denním pořádku. Kdo ví, na některých místech možná přetrvává dodnes. Co se ale tomuto státu nemůže v žádném případě odepřít, je nádherná, fotogenická, ale i drsná a prokletá krajina. Krásná hluboká údolí lemují štíty ostré jako břitva, nijak zvlášť vysoké hory si svou vizáží zaslouží opravdový respekt. Řeky jsou nádherné, modré, ale dravé. A mírumilovně a bezpečně se tváří samozřejmě i klasická balkánská rakija - všudypřítomný alkohol pálený ze všeho, co se pálit dá. Drsný, ale nádherný kraj, drsní, ale dobrosrdeční lidé. Taková je Černá Hora, kterou ti chceme ukázat.

Malá ochutnávka

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Standa Dadák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za zkoušku nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná větší bezpečnostní rizika.

Cíl naší cesty

Cílem výpravy je užít si ji se vším všudy. Nádherná příroda, super hory, příjemní domorodci a exkluzivní jídlo. O pálence ani nemluvě :-) K tomu je potřeba partička, kterou spojí týmový duch a chuť poznávat nová místa a sbírat nevšední zážitky.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici). Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

Spát budeme 2x v kempu a 4x ve stanu volně v přírodě.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Určitě si dopřejeme ochutnávání místních specialit. V horách budeme jíst pochopitelně z vlastních zásob.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 7 890 Kč  Cena
18. - 25. 5. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, dálniční poplatky + pohonné hmoty a další náklady s tím spojené
 • Poplatky za kempy
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

0. den: Odjezd ve 21:00 hodin z Brna směr Černá Hora s přejezdem přes Slovensko, Maďarsko a Bosnu. Dostatek svačin a trocha něčeho ostřejšího v placatce velmi doporučeno :-) Štreka dlouhá, po domluvě bude dobré vyměnit Standu za volantem, bo není Superman :-)

1. den: Po cestě na chvilku mrkneme do Sarajeva a na starý olympijský park. Dáme kafíčko, oběd a hurá přes kopce do Černohorského Žabljaku - sehnání kempu, sehnání rakije, drobná procházka (pokud bude ještě síla po náročném přesunu). Oheň, hudba, špekáčky (nebo kdo si co udělá). Prostě odpočinek po dlouhé cestě.

2. den: Túra v NP Durmitor po ose Žabljak - Črné jezero - Terzin Gobaz (2304 m n. m.) - Lokvice ( 11 km, 1150 m převýšení). Spaní pod vlastním stanem v krásném údolí Lokvice. V rámci túr v NP Durmitor se nám naskytnou krásné pohledy na vápencové špice, ale kdo ví, kolik bude sněhu a kam nás pohoří pustí. I tak to bude určitě pastva pro oči.

3. den: Túra v NP Durmitor po ose Lokvice - Ledová Pecina - Bobotov Kuk (pokud sníh dovolí, 2523 m n. m.) - Crepulj poljana (12 km, 1250 m převýšení). Spaní ve vlastním stanu či pod přístřeškem.

4. den: Túra v NP Durmitor po ose Crepulj poljana - Zimne jezero - Cerne jezero - Zabljak (7 km). Pořádně se nadlábneme, nasedneme do expediční káry a pofrčíme směr Gusinje (cca 4 hod. cesty), která bude naším vstupním bodem do pohoří Prokletje. Zakempíme v kempu v Gusinji. Pivko, jídlo, kafíčko, pohoda...

5. den: Mrkneme na známé vyvěrání Ali pashani isvory, přejedeme za vesničku Vuzanii a hrkneme to pěšky do nádherného údolí, ve kterém odbočíme směr Maja Jezerce. Kempovat budeme ve vlastním stanu u jezera pod tímto vrcholem (9 km, 1030 m převýšení). V této době se budeme pohybovat drobet na albánské straně, to ale ničemu nevadí, neb ani živáčka tu nepotkáme.

6. den: Dobudeme vrchol Maja Jezerce (2694 m n. m.), který už leží v Albánii, to však za podmínky, že nás pustí nahoru sněhové podmínky. V opačném případě se zkusíme vydrápat na vrchol Maja Roshit (2525 m n. m.), který je o trochu jednodušší. V každém případě pak sejdeme do bývalé vojenské základny Zastan Karaula, kde se dá spát pod zbytky střechy. (12 km, 1300 m převýšení).

7. den: Sestup do Vusanje (6 km), nástup do expedičního auta a dlouhá cesta zpět domů. Když bude čas, můžeme mrknout na klášter ve Studenici, který je památkou UNESCO. Cestou zastavíme na oběd v Novém Pazaru a pak už jen dorazíme zbytek dlouhé cesty zpět do ČR. Předpokládaný příjezd před půlnocí.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.