Čtyřtisícovky v Kazachstánu - PLNO

Termín 24. 07. - 05. 08. 2019
Odjezdupřesníme
DestinaceKazachstán
Číslo akce337
Účastníků9
Cena13 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Jaká je tvá představa o Kazachstánu? Taková, jakou ti naservíroval film Borat? Tvrdá postsovětská realita, která zaostává za okolním světem o pár desítek let? Tak pozor. Dle údajů světové banky za rok 2017 je Kazachstán v HDP na obyvatele jen o 8 příček za Českem a dokonce o 8 příček před Slovenskem! Kdo by to byl do "Boratistánu" řekl, že? Sasha Baron Cohen asi ne.

Kazachstán má nejsilnější ekonomiku ve střední Asii. Tohle jsou tvrdá fakta. Dojem z Kazachstánu je ale ve skutečnosti o dost jiný... Tahle země je obrovská a stejně tak jsou obrovské i rozdíly mezi lidmi, kteří tu žijí. Města jako Astana či Almaty jsou pravé moderní metropole, na míle vzdálené primitivním rustikálním obrazům z filmu Borat. Stačí však opustit město a vydat se někam do hor nebo širé stepi a člověk se hned setká s místními zemědělci a pastevci žijícími v tradičních jurtách. Je to zkrátka země plná kontrastů.

Taaaak. Dost bylo socioekonomických keců :-) Teď vážně - proč vlastně vyrážíme do Kazachstánu? Je to jednoduché. Nádherné čtyřapůltisícové kopce se zvedají jen pár kilometrů za Almaty, nemluvě o malebných hlubokých horských údolích plných zeleně a pasoucích se koní. Severně, zhruba 150 km vzdušnou čarou, se nachází poušť a bizarní krajina plná geologických rarit v národním parku Altyn Emel. Pokračuj zhruba 80 km na jihovýchod a najdeš kaňon Charyn - mladší sestru Grand Canyonu. Připomínám, že jsme pořád v okruhu do 200 km od Almaty. Je to zkrátka jedinečné místo, které na zemi jen tak nenajdeš. V rámci našeho putování horami a pouští zdoláš hned několik čtyřtisícovek, z nichž nejvyšší bude mít cca 4500 m. A neboj se, rozhodně nás nečekají žádné davy selfie-chtivých turistů. Přespíš pod hvězdami v poušti, zaposloucháš se do bizarních zvuků Zpívající duny a poznáš místní tradiční pastevecký způsob života. Uděláš si zkrátka svůj vlastní, médii nezkreslený obraz Kazachstánu. Tak co ty na to, přidáš se ke mně na tohle dobrodružství? 

Malá ochutnávka

Náročnost

Sedmidenní trek a výstupy na vrcholy nad 4000 m rozhodně prověří naši fyzickou kondici. Předpokladem je samozřejmě pozitivní přístup k turistice a horám, zdravá porce odhodlání, vůle a sebepřekonání. Na druhou stranu výstupy povedeme většinou na lehko ne příliš technickým terénem. Myslím si, že tohle je akce pro každého, kdo si chce vyzkoušet výstupy na čtyřtisícovky v zajímavé destinaci :-) Průvodce s tebou určitě zkonzultuje vhodnost akce a náročnost, abys věděl, do čeho jdeš.

Průvodce

Vít Dubec

Muzikant, multitalentovaný čávo, surfař, horolezec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, rozhodně bych nenašel stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru a housle. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i divoké vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí z mnoha zasněžených vrcholků Alp nebo Kavkazu a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Účastnil se horolezeckých expedic do Pamíru, nebo do Karákóramu a v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 

 • 2021 - Účastník expedice na Gasherbrum II (8035 m) pod vlajkou Expedition clubu. Více ZDE
 • 2019 - Víťa společně s Tomem udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web vita@expeditionclub.cz +420 737 876 276 Reference

Bezpečnost

Od května 2018 je v jižním Kazachstánu zvýšený výskyt meningokokové infekce - doporučuje se tedy očkování proti meningitidě. Je zde rovněž vyšší výskyt tuberkulózy a krymsko-konžské hemorhagické horečky. Žádná další větší rizika onemocnění nejsou. 

Kriminalita je srovnatelná s ČR. Kazachstán je pro turisty bezpečná země. 

Během treku v horách a výstupů se budeme pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, ovšem s řádnou postupnou aklimatizací. Výška 4500 m by pro zdravého člověka neměla představovat větší problém. V závislosti na individuální fyziologii však riziko výškové nemoci nelze vyloučit. 

Cíl naší cesty

Na této výpravě chceme zdolat několik čtyřtisícových vrcholů na krásném treku v NP Ili-Alatau. Chceme prozkoumat poušť a nezvykle formované geologické útvary a hory v NP Altyn Emel a podívat se do kaňonu Charyn. Nemine nás ani svérázná cesta starým sovětským vlakem z Astany do Almaty a prohlídka těchto dvou metropolí. 

Doprava

Zpáteční letenky z Prahy do Astany se běžně pohybují v ceně okolo 300 EUR, což rozhodně není špatná cena za cestu do země hraničící s Čínou! Termín akce přizpůsobíme vhodnému letu. Trasa: pravděpodobně Praha - Astana / Almaty - Praha. 

Ubytování

Spát budeme pár nocí ve městě v hostelech či guesthousech, ale většinu času strávíme pod stanem v horách nebo v kazašské stepi a poušti. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Nedílnou součástí výpravy je ochutnávání místní kuchyně a specialit. Tomu se pochopitelně budeme oddávat v co největší míře. Do hor na trek však doporučuji vzít dehydrované potraviny z Česka.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat převážně n těžko v horách. Kvalitní vybavení je proto důležité. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Režim vstupu a očkování

Od 1. ledna 2017 mohou občané ČR cestovat do Kazachstánu bez víza na dobu 30 dnů. Pro vstup na území Kazachstánu je potřeba cestovní pas s minimální platností 6 měsíců.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 13 490 Kč  Cena
24. 7. - 5. 8. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Místní dopravu 
 • Pronájem dvou aut na část výpravy a náklady na pohonné hmoty
 • Veškeré ubytování v guesthousech a hostelech (3 - 4 noci)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. poplatek za vstup do NP Altyn Emel cca 150 Kč apod.)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR, přílet do Kazachstánu do Astany. Ubytování v guesthousu.

2. den: Prohlídka Astany a především areálu EXPO. Projdeme si město, mrkneme na nejvyšší mrakodrapy ve střední Asii, národní operu, prezidentský palác a nakoukneme do národního muzea. Večer se starým sovětským nočním vlakem přesuneme do Almaty. Bude to jízda! 

3. den: Ráno přijedeme do Almaty a namíříme si to rovnou na tzv. Green bazar, kde dokoupíme všechno potřebné na následující dny v horách, včetně plynových bomb. V rychlosti nakoukneme do města (ale neboj, budeme mít na něj více času později) a odpoledne se přesuneme do výchozího bodu treku vesnice Medeu, který je z Almaty vzdálený opravdu jen pár kilometrů. Ještě ten den urazíme prvních pár kiláků až pod Pik Furmantov (3050 m n. m.), kde se utáboříme.

4.-9. den: Následující dny nás čeká 7-mi denní trek, který povede do odříznutých horských údolí mimo turistickou stezku, kde si na 2 noci zřídíme základní tábor pro naše výstupy. Vystoupáme minimálně na 4 čtyřtisícovky, z nichž nejvyšší bude mít cca 4500m. Půjdeme po ledovcích, hlubokými zelenými údolími a přes vysoko položená horská sedla. Budeme brodit ledovcové řeky a překonávat suťoviska. Celá trasa nám zabere 6 - 7 dní. Spát budeme celou dobu ve stanu a všechno si poneseme v batohu s sebou. 

10. den: Přesuneme se od Almaty Lake zpět do civilizace, půjčíme si auta a vyrazíme do NP Altyn Emel. Zde strávíme noc v hostelu na prahu národního parku. 

11. den: Vydáme se prozkoumat tuto fantastickou pouštní krajinu. Podíváme se k Zpívající duně a do pohoří Aktau a Katutau a strávíme v parku noc pod hvězdami. 

12. den: Přejezd zpět do Almaty, cestou se zastavíme podívat na kaňon Charyn, malý kazašský Grand Canyon. Pak se vrátíme do města, ubytujeme se v hostelu a půjdeme si užít jeho noční atmosféru. 

13. den: Odlet domů - čas odletu v závislosti na výhodných letenkách. 

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.