Jižní Velebit a lezení v Chorvatsku - PLNO

Termín 17 - 22. 04. 2019
Odjezd16. 4. ve 22:00, Expediční klubovna Brno
DestinaceChorvatsko
Číslo akce320
Účastníků8
Cena7 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Chorvatsko, stát spojovaný nejčastěji s letní dovolenkou u moře a spaním v autokempech. To ale není nic pro nás! Chci ti ukázat něco spešl, místa, o kterých možná ani nevíš, že se tu nachází. Pojedeme do největšího chorvatského pohoří - Velebitu. Do krajiny, která je protkaná ostrými vápencovými stěnami a špicemi. V zimě tady moc lidí neuvidíš, a co teprve na jaře? V dubnu! Vsaď se, že tady nikoho nepotkáme, budeme se tu procházet sami a kochat se krásnými výhledy na Jadran. Zasvěcení navíc vědí, že Chorvatsko schovává celou řadu vápencových stěn, které na Velikonoce ještě nerozpálí slunce a které jsou pro horolezce učiněný ráj. A tak spolu zkombinujeme lezení na Krku s horskými túrami.

Lezení na Krku

Lezení se budeme věnovat dva dny v oblastech Belove stene a Portafortuna na Krku. Jestli máš zkušenosti s lezením alespoň na stěně a chtěl by ses posunout dál, je to ta pravá oblast pro tebe. Nachází se tu celá řada cest lehčích obtížností, na které navíc můžeme natáhnout lana na top-rope, a k dispozici ti bude průvodce, který je licencovaným instruktorem skalního lezení. Zajistíme veškeré vybavení a se začátečníky projdeme potřebnou metodiku, aby se během dvou dní seznámili se skalním lezením a postupně získávali samostatnost. Pro zkušenější lezce, kteří se chtějí vyřádit po vlastní ose, tu potom čekají obtížnější cesty až do 7b+.

TOPO oblasti Belove stene

TOPO oblasti Portafortuna

Malá ochutnávka

Průvodce

Tom je licencovaný instruktor skalního lezení. Během dvou lezeckých dnů ti bude k dispozici svými metodickými a praktickými radami. Pokud si v lezení ještě nejsi úplně jistý a chceš se posunout dál, je to ideální příležitost.

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je prodrat se Jižním Velebitem přes neprostupnou krasovou krajinu s horami a propastmi. Vystoupit na nejvyšší vrchol, rozhlédnout se z holých hřebenů a poznat atmosféru planinárských domů. Ve druhé části výpravy si už budeme libovat v teplých postelích a budeme se soustředit na lezecké výkony. Je to ideální prostor pro získání zkušeností.
Dalším, neméně důležitým cílem je dát dohromady partu lidí, kteří společně projdou nejrozlehlejší chorvatské pohoří a budou táhnout za jeden provaz :-)

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát v horském bivaku a ve stanu, 2x v apartmánu na ostrově a jednou v kempu ve Slovinsku. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování, je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. První dny na Velebitu půjdeme „na těžko“, takže si s sebou na zádech poneseme i jídlo. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. S balením ti pomůže tento Checklist.

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

7 690 Kč Cena
17. 4. - 22. 4. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
V ceně je zahrnuto
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování (2x apartmán, horská chata, 1x hostel)
 • Zajištění průvodce a instruktora skalního lezení
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
V ceně není zahrnuto
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstup do NP Plitvická jezera (150 HRK dospělý, 100 HRK student)

Plán cesty

1. den: Večer se sejdeme v klubovně, nabalíme věci a vyrazíme na cestu přes Rakousko a Slovinsko do Chorvatska, směrem k Plitvickým jezerům.

2. den: Dojedeme k Plitvickým jezerům, která jsou zjara zcela opuštěná, a protáhneme si nohy kratším výletem kolem nich. Potom se přesuneme autem do kopců a napochodujeme pod nejvyšší vrchol Velebitu Vaganski Vrch. Spát budeme v bivaku Skloniště Struge. Můžeš se těšit na luxusní zázemí s kamny.

3. den: Vyjdeme nalehko na nejvyšší horu Velebitu Vaganski Vrh 1757 m n. m. Z něj budeme pokračovat po krásném hřebeni, až se stočíme směrem k horolezecké chatě Planinarsky dom Paklenica. Spát budeme venku na hřebeni s výhledy na moře.

4. den: Vyrazíme zpět k našemu autu a přesuneme se na ostrov Krk do apartmánu, kde se ohřejeme, umyjeme a začneme vybalovat lezecké vybavení. S úplnými začátečníky si projdeme základní teorii.

5. den: Celý den věnujeme lezení v oblasti Belove stene. Naskýtá se tu celá řada cest v obtížnostech od 4a do 6c+. Pro lezecky nezkušené natáhneme top-ropy a průvodce (instruktor skalního lezení) se jim bude stále věnovat. Takže pokud se chceš poprvé seznámit s lezením na skalách, je to ideální příležitost.

6. den: Časně ráno znovu vyrazíme na skály, tentokrát do oblasti Portafortuna. Pořádně si zalezeme a večer se přesuneme do Slovinska do vesnice Bovec, abychom změnili prostředí a zkrátili si cestu domů.

7. den: Vystoupíme nalehko na kopec Svinjak 1653 m n. m. Sviňácky do kopce, ale zato nám túra nabídne výhledy na Triglav, kaňon Soči a v neposlední řadě nás protáhne před cestou do Brna. Po sestupu už jenom nasedneme do dodávky a vydáme se na cestu domů. Plánovaný příjezd je okolo půlnoci.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. V případě špatného počasí skočíme do Paklenice :-)