Tádžikistán - Fanské hory

Termín 21. 07. - 04. 08. 2019
Odjezdupřesníme podle letenek
DestinaceTajikistan
Číslo akce318
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tádžikistán, tato divoká země centrální Asie, je jednou z nejchudších zemí bývalého sovětského svazu. Je to nesmírně hornatá země, kde se nachází dva hlavní horské celky Pamir a Alaj. Pokud se zaměříme na oblast západní části Pamiro-Alaje nalezneme zde také oblast zvanou Fanské hory. Možná jsi o ní nikdy neslyšel. Dost možná ano. Nicméně, je to jedna z nejvyhledávanějších oblastí pro horské trekování v Tádžikistánu. A to má samozřejmě svůj důvod. Představ si strmé skalní stěny, rozeklané vysokohorské ledovce, pětitisícové velikány a hluboce zařízlá údolí. Poměrně nehostinná krajina. Přidej do rovnice nádherná tyrkysová jezera v jejichž hladině se zrcadlí zasněžené horské vrcholky, Arčové lesy a místní pastevce oděné do pestrých barev a rázem máš pohled, kterému se máloco vyrovná!

Během této výpravy podnikneme téměř 100km dlouhý trek, projdeme přes vysoko položená sedla (4740m) a pokusíme se zdolat vrcholky ve výšce nad 5000m. Je vždy nutné si přiznat, že pánem situace je příroda a hory samy, proto úspěch těchto výstupů bude záležet hlavně na podmínkách a pak také na naší fyzické kondici. 

Tádžikistán je sice chudá země, ale tisíce vrcholků a hluboko zařízlá divoká údolí slibují dobrodružství a ryzí zážitky daleko od civilizace, které je dnes stále těžší najít. Přidáš se? 

Malá ochutnávka


Náročnost

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Doprava bude letecky, let pravděpodobně Praha - Istambul - Dushanbe. K místní dopravě budeme využívat Maršrutek, taxíků, UAZů a klidně i oslů, když na to přijde :) 

Ubytování

Většinu času ve stanech v horách. 2 noci strávíme také v guesthousu v Dushanbe a na pár nocí využijeme také zázemí horských kempů (např. camp Vertical-alaudin u jezera Alaudin).

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím část jídla v Dushanbe. Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat převážně na těžko v horách. Kvalitní výbava je proto důležitá. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Odpovědnost

Organizátor není kompetentní, aby kohokoliv vedl na ledovcový výstup na pětitisícovku. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterým organizátor není. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s Vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe! 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země je potřebné vízum a platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vs stojí 50USD. 

Shrnutí

14990 Kč Cena

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v guesthousech, campech či chatách 
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • satelitní zařízení pro záchranou akci SPOT
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH
 • pojištění CK
Cena nezahrnuje
 • vízum 
 • letenku
 • případnou turistickou a ekologickou taxu za vstup do oblasti Fanských hor
 • jídlo
 • Jakékoli případné vstupy do památek, muzejí atp. 

Program

Orientační plán trasy: ZDE

1. den: Odlet z ČR do Dušanbe. Přílet a program prvního dne bude záviset na konkrétním letu. Noc v guesthousu v Dušanbe.

2. den: Doplnění zásob na trzích a přesun transportem na začátek treku - oblasti Sedmi jezer. Noc u jezera Marguzor. 

3. den: Začátek treku Fanskými horami, během první části překonáme několik vysokých sedel a dojdeme až do centrální oblasti Fanských hor k jezerům Věrchnyj Allo a Balšoje Allo. Odtud povede další část treku oblastí nejvyšších vrcholů a také přes nejvyšší sedlo Čimtarga (4750m) až k Alaudinskému jezeru. 

První den překonáme sedlo Tavasang (3300m) a budeme spát v údolí řeky Sarymat. 

4. den: Následující den přejdeme přes další sedlo (3520m) do údolí řeky Arča-maidan. 

5. den: Odtud půjdeme kus údolím řeky Arča-maidan a poté přejdeme další sedlo (3450m) a sejdeme do vedlejšího údolí, kde strávíme noc a odpočineme si před náročným výstupem do čtyřtisícového sedla následujícího dne.

6. den: Výstup do sedla Amšut Nižnyj (4350m) a sejdeme do údolí k jezerům Věrchnyj Allo a Balšoje Allo. Tady si dáme koupačku a odpočinek před další částí treku.

7. den: Následující část povede údolím řeky Zindan až do sedla Čimtarga do výšky (4740m) a do tábora pod ním ve výšce (4500m) kde strávíme noc (samozřejmě v případě dobré kondice skupiny).

8. den: Pokud budou dobré podmínky a budeme se cítit dobře, tak se následující den pokusíme zdolat přilehlý pik Energia (5120m). Jedná se o jednoduchý ledovcový výstup, ke kterému bude každý účastník potřebovat standardní ledovcovou výbavu (ledovcové šrouby a lano zajistí průvodce). Sestup do údolí k Mutným jezerům. 

9. den: Tento den bude možnost zdolat další přilehlé vrcholy, například pik Zámok (5020m) nebo strávit den odpočinkem u jezera.

10. den: Kratší přesun k jezeru Alaudin, kde strávíme noc před poslední částí treku.

11. den: Poslední část povede přes sedlo Alaudin (3780m) ke Kulikalonským jezerům, kde v krásném táboře na břehu jednoho z jezer strávíme noc.

12. den: Poslední den treku povede přes sedlo Laudan (3600m) do campu Vertical-alaudin, který je cílovým místem celého treku.

13. den: Přesun UAZem zpět do města Dušanbe. 

14. den: Poslední den strávíme prohlídkou města, návštěvou trhů a nákupu suvenýrů.

15. den: Odlet zpět do ČR. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.