Výstup na Ararat

Termín28. 09. - 07. 10. 2019
Odjezd28.9. 2019 odlet z Prahy
DestinaceTurecko
Účastníků9
Cena10 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Cílem naší výpravy bude vystoupat na Ararat, nejvyšší horu Turecka, která svým dokonalým kuželovitým tvarem sopky přitahuje pozornost člověka už od biblických časů. Bájný Ararat je totiž místem, kde podle knihy Genesis přistála Noemova archa po potopě světa. Ověřit kořeny tohoto příběhu se vydalo i několik seriózních archeologických expedic v 19. a 20. století, avšak nepodařilo se objevit žádné průkazné nálezy. Nicméně díky této pověsti, vzhledu a monumentálnosti je Ararat v povědomí milionů lidí po celém světě a vytvořila se kolem něj zvláštní aura. Je-li na biblickém příběhu kus pravdy nebo ne, to necháme na posouzení jiným. My jsme si ho vybrali ne proto, že bychom chtěli odkrývat dávno zapomenutá tajemství na jeho svazích, ale proto, že je to překrásná hora a protože toužíme poznat její ladné křivky pěkně zblízka na vlastní kůži. Chceme si vychutnat dech beroucí výhled a nasát bájnou atmosféru. Chceme vyzkoušet, jaké jsou podmínky v nadmořské výšce nad 5000 m a posunout si metu zase o nějaký ten metr výš (či dál). 

Vrchol Araratu leží ve výšce 5137 m nad mořem. Nepatří mezi vyloženě náročné hory, i když nic podceňovat nemůžeme. Vrcholek hory je i v létě obalený ledovcem, takže půjde o poctivý výstup na pětitisícovku. Před výstupem samotným strávíme dva dny a jednu noc na hoře Mont Zor Dagi (3196 m), abychom se lépe aklimatizovali. Oproti minulému roku pojedeme na podzim, protože v létě jě tu nesnesitelné vedro!

Co na to říkáš, přidáš se k nám na další výpravu do míst, která nejsou pro každého? 

Malá ochutnávka fotek

Fotky jsou z miulého roku :-) 

Náročnost

Leč má hora 5000m. Považujeme ji za nejlehčí "pětku", kterou máme mezi akcemi:-)

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Pomáhá formovat to, kde se Club nyní nachází, a věnuje mu veškeré své úsilí. Přemýšlím, jak bych vám Martina představil. Mohl bych vám dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manásulu, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak, nebo vrcholy v tádžickém Pamíru - Pik Korženěvské, Pik Moskevské Olympiády, Pik Vorobiev. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Inari za severním polárním kruhem, o Elbrusu, o Ladakhu, o Peru, Bolívii, Thajsku, Indonésii, Kambodži, Maroku, Gruzii, Jordánsku, Arménii, Náhorním Karabachu, Rusku, Ugandě, Ománu a pokračovat v tom do nekonečna. Namísto toho vám řeknu jenom tohle: Vydejte se s Martinem na expedici a sami poznejte, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".

Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

Facebook martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Poletíme letadlem přes Istanbul do Igdiru. Odtud se budeme dopravovat soukromými jeepy. Společnou dopravu na letiště domluvíme před akcí. Letenka není v ceně expedice.

Ubytovaní

Spát budeme dvakrát v místních hotelech v Dogubeyazitu, pod horou potom ve vlastních stanech. Určitě se vyplatí mít s sebou kvalitní stan a karimatku. Ararat svým vulkanickým původem moc pohodlí na spaní nenabídne, ale v používaných základních táborech najdeme rovná místa na kamenech k postavení stanů. Poslední večer strávíme v hotelu ve městě Kars.

Stravování

Než se vypravíme přímo pod horu, můžeme do sytosti využívat místní kuchyně. Stejně tak návrat z hory je třeba pořádně oslavit místním jídlem a pitím ve společnosti "lokálů". Během výstupu ale budeme jíst z vlastních zásob. Kebab a zeleninový salát se na pětitisícovku moc nehodí :-) 

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Tedy turistický cepín, mačky, sedák, kvalitní pohory atd. Mezi opravdu důležitou výbavu zároveň patří sluneční brýle a kvalitní opalovací krém a další věci, které upřesníme po přihlášce.  Aktivní členi Expedition Clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

10990 Kč 

Cena

28.9. - 7. 10. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v místních hotelech (3x)
 • Služby místního průvodce a přepravu k základnímu táboru
 • Průvodce Expedition Clubu  - Martin
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Sateliťák + GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku
 • Permit pro výstup - cca 200 eur (upřesníme po oficiálním vypsání permitů)

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR přes Istanbul do Igdiru.

2. den: Ranní přesun do Dogubeyazitu. Přesun autem a výstup na Mont Zor Dagi (3197 m). Kvůli aklimatizaci přespíme co nejvíce nahoře a budeme si užívat výhledů na kužely malého a velkého Araratu.

3. den: Sestoupíme zpět k silnici a dopravíme se do Dogubayazitu, kde se ubytujeme v hotelu, doplníme síly, zásoby a prohlédneme si Noemovu archu, palác Ishak Pasha a další.

4. den: Auty se necháme dopravit do vesnice Eli, odtud vystoupáme už po svých do základního tábora (cca 3200 m).

5. den: Vystoupáme do druhého tábora ve výšce okolo 3800-4200 m. Podle sil ještě vyrazíme dále nahoru k ledovci kvůli aklimatizaci.

6. den: Vrcholový den. Čeká nás celodenní výstup, který započne brzy v noci a skončí pozdě odpoledne. Pokud nám vyjde počasí a síly, vystoupáme společně na vrchol Araratu.

7. den: Sestoupíme do vesnice Eli a necháme se převézt do Dogubyeazitu. Ubytujeme se v hostelu a výstup řádně oslavíme :-)

8. den: Zajedeme se podívat na arménské vykopávky Ani, na večer přejedeme do krásného města Kars, které si projdeme a taky v něm v hostelu přespíme.

9. den: Záložní den, pokud bychom jej při výstupu nevyužili, můžeme vystoupit na krásné kuželové krátery Tendurek Dagi.

10. den: Přesuneme se do Igdiru a nasedneme na letadlo do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace