Ukrajina - zimní přechod Černohorské poloniny - Poslední volné místo

Termín 18 - 23. 02. 2020
Odjezd18. 2. 2020 z Brna ve 21:00 hod.
DestinaceUkrajina
Účastníků8
Cena6 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nejvyšší hřeben ukrajinského oblouku Karpat, to je Černohorská polonina s nejvyšší horou Ukrajiny - Hoverlou 2061 m. Společně se vydáme na tento krásný přechod, kdy si vyzkoušíme všechny možné formy zimního nocování! Pokud patříš mezi ty, kteří mají rádi zimní přírodu, je tahle akce přímo pro tebe! Nebudu ti mazat med kolem huby, jestli přijde zima, bude hodně sněhu a vítr, bude to náročné a na řadu přijdou ty krásné vlastnosti, které často potkáme jen na horách. Houževnatost, sebezapření a překonání se nechť jsou naším doprovodem. Naopak, pokud bude pěkně, bezvětří a pod nohama bude křupat tvrdý firn, bude to lahoda pro duši a tělo. Nechme se překvapit, jak to dopadne...

Malá ochutnávka

Koukni se na fotky z minulého roku, za které děkujeme Jirkovi Hanákovi

Náročnost - 3+

Tento přechod není technicky náročný, a denní dávk jsou rozumné. Po zkušenostech z minulého roku jsme upravili trochu program, aby byl více user friendly :-) Celková vzdálenost, kterou za čtyři dny ujdeme, je asi 54 km a celkové stoupání je 2500 m, je to opravdu pěkná zimní procházka. Trasa ZDE

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Vzhledem k tomu, že cesta vede po hřebeni, lavinové nebezpečí moc nehrozí (pokud se neztratíme :-). Oproti jiným létům jsme upravili program a nepůjdem přes horu Petros, která byla nejvíce lavinózní. Trasa je tedy poměrně bezpečná. Samozřejmě nenecháme nic náhodě a kromě sněžnic a trekových hůlek bude v povinné výbavě i lavinové vybavení. Sonda, lopata a pípák. Naučím tě technikám lavinového vyhledávání, prevenci a použití v akci – to vše ještě v teple během prvního ubytování :-)

Průvodce

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedition Clubem protíná už nějaký ten pátek. Začala organizací přednášek v klubovně, pak se pustil do průvodcování a přibylo i moderování našeho podcastu - Expe Talk. Špery jezdí nemalé množství akcí a realizuje i vlastní druh výpravy - Putování a seberozvoj. Před pár lety založil projekt “Za Hranici Komfortu”, pod kterým uskutečnil několik cestovatelských výzev mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo třeba výprava do města duchů Pyramiden na Svalbardu. A když zrovna není na cestách? Tak to ho můžete potkat třeba ve škole, jak své příběhy o dalekých krajinách povídá dětem.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou Ondra, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 1x vevnitř v teple, 1x přímo v rozpadlé meteostanici na hoře Pop Ivan, 1x ve stanu na hřebeni a 1x v bivaku pod Hoverlou (krytá chatka pro 10 lidí). Je to tedy ideální akce pro vyzkoušení venkovního spaní - 1 noc.

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme "na těžko", takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐) V civilizaci budeme jíst v restauracích. Ukrajina je levná a vaří výborně!

Výbava

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nutností bude zimní vybavení na hory, pevné boty, sněžnice, pípák, sonda, lopata, spací pytel atd. Stany pořešíme společně.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země.

Shrnutí

6490 KčCena
18. - 23. 2. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodcovských služeb
 • Veškeré ubytování na chatách
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, lano, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - možno zajistit půjčení u nás

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR přes Slovensko na Ukrajinu.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kávu. Přejezd na Mukačevský hrad, kde se porozhlédneme. Přejezd do vesnice Luhy, kde se ubytujeme. Večer se naučíme zacházet s lavinovou výbavou. Spaní pěkne v teple vevnitř.

3. den: Dnešní den bude patřit k těm delším.  Vyjdeme brzo ráno a dojdeme až na hlavní hřeben ke staré meteostanici na vrcholu hory Pop Ivan 2028m. Spaní v útrobách rozpadlé meteostanice. Tento rok se meteostanice začala opravovat, uvidíme, jestli to bude ještě reálné. Pokud ne, spaní venku ve stanu v závětří meteostanice. Trasa ZDE → 17km ; ↑ 1500m.

4. den:  Celý den na hřebeni. Dojdeme až k zamrzlému plesu Nesamovite, u kterého budeme spát ve stanu. Trasa ZDE → 12,5 km; ↑ 700m.

5. den: Dnešní den vyjdeme na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu 2061m. Večer si usteleme v bivaku pod Hoverlou. Tato chatička pro 10 lidí nám poskytne luxusní spaní. Trasa ZDE → 9km; ↑ 650m vzhledem k tomu, že dnešní den je kratší, tak ti, kdo budou mít chuť, mohou nalehko vyběhnout horu Petros nebo si odpoledne můžeme udělat sněhový záhrab. No a nebo jen odpočívat a hrát karty

6. den: Ráno sestoupíme k autu. Trasa ZDE → 12km; ↑ 100m. Podle chutí, přejezd do lokálních ukrajinských termálů v Berehovci. Poté cesta domů.  Do Brna dorazíme kolem půlnoci.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.