Zimní Bosna - na sněžnicích na lehko - poslední 2 místa

Termín 13 - 17. 02. 2019
OdjezdOdjezd z Brna 12. 2. ve 21:00
DestinaceBosna
Účastníků8
Cena6 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek jsou i dnes vidět ve městech, přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však tahle země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. Poslední dobou se zdá, jako by tahle země tří národů už překonala svoji temnou minulost a znovu otevřela náruč všem cestovatelům, kteří chtějí objevovat nepoznané a zároveň nechtějí kulku v hlavě ;-)

Díky své poloze a směsici národů a kultur se země stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek, jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary, nás můžou překvapit i evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Můžeme si tak vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku.

Oproti letním měsícům bude tato výprava okořeněná sněhem, kterého je v Bosně v NP Sutjeska dostatek. Vezmeme si proto sněžnice a v případě, že bude třeba, s nimi budeme brázdit po kopcích. Kdo na nich ještě nestál, bude to pro něj ideální příležitost je poprvé vyzkoušet.

Malá ochutnávka

Za krásné fotky z loňského Silvestru děkujeme Jirkovi Poledňákovi! 

Náročnost je 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš.

V tomto případě se jedná o jednodenní túry na lehko o převýšení cca 800 m. Příjemnou změnou bude to, že si vezmeme s sebou sněžnice. Obtížnost bych nastavil na 3, pokud by byly túry povinné. Vzhledem k tomu, že výstupová trasa vždy kopíruje sestupovou, může se ten, kdo se nebude cítit, lehkým terénem vrátit zpět na start či túru úplně vynechat a počkat na chatě/salaši.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách. 

DOPORUČENÍ: Kdo chce, může se přihlásit na náš lavinový kurz, a tudíž se kvalitně vzdělat v lavinové problematice.

Cíl naší cesty

Oproti letním výpravám to teď máme v plánu trochu jinak, vezmeme sněžnice a formou jednodenních výletů si na těchto "prkénkách" projdeme bosenská pohoří jako Bjelašnice, Trjeskavice a Sutjesku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 2x v teploučku na horské chatě na Vysočici, 2x v národním parku Sutjeska. 
V Sutjesce budeme spát 1x v nevytopeném srubu a také 1x venku vedle auta, proto si bereme s sebou i stan. Kdo se bojí zimního spaní venku, může to pro něj být první vlaštovka ve zdolávání nekomfortu. (Přinejhorším si zaleze do auta :-) )

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si ho zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Vysočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení 

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nebudeme ale s sebou tahat nic speciálního. Stan, karimatka a teplý spacák jsou však nutností. Jo, a samozřejmě sněžnice! Aktivní členi mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

6990 KčCena
12. 2. - 17. 2. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování na chatě v pohoří Vysočica
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, národní park atd., celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: V úterý večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-) 

2. den: V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Po projetí kaňonu Rakytnice se dostaneme doprostřed vysočických hor, kde na nás již bude čekat Mohamed s Ezikem a svojí horskou chatou. U teplého krbu s dostatkem místní pálenky rakije si odpočineme po nočním přejezdu. 

3. den: Ráno se vydáme prozkoumat na celý den protější svahy pohoří Trjeskavice na sněžnicích. Noc strávíme na stejném místě v teple uprostřed bosenských kopců.

4. den: Tentokrát se pro změnu vydáme prozkoumat na sněžnicích protější svahy pohoří Bjelašnice. Večer přejedeme do národního parku Sutjeska a přespíme v údolí ve stanech, nebo pokud sníh dá, tak v horském sedle Prijevor.

5. den: Ráno sejdeme na těžko k jezeru Trnovačko (1,5 hod.), které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře. Poté se rozhodneme, zda vylezeme na lehko na nejvyšší horu Bosny, Maglic (2386 m n. m.) nebo vylezeme na horu Trnovačko Durmitor. Spát budeme v super dřevěné salaši.

6. den: Prolezeme parádní jeskynní komplex v masivu Trnovači Durmitoru a pak půjdeme pomalu k autu. A jak už to bývá, poslední den je často vyhrazen k cestě domů, takže po obědě vyrazíme zpět do Česka.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.