Grónsko - PLNO

Termín24. 06. - 06. 07. 2019
Odjezdodlet 24. 06. 2019
DestinaceGrónsko
Účastníků9
Cena13 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod    

Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti, i když tomu tak na jistých částech této pevniny není. Pojď s námi projít trasu od grónského kontinentálního ledovce až po moře, trekem zvaným Arctic Circle Trail. Uvidíš, že letní klima na největším ostrově na světě není zdaleka tak přísné, jak se může zdát. Ukážeme ti polární krajinu bez stromů, bez lidí a oproti Špicberkám také bez ledních medvědů :-) Stačí jen chtít a připojit se k naší skupině!

Malá ochutnávka

Za fotky díky Tomovi Cimrovi ze stejné akce v roce 2017 - za chvíli přijdou záběry z roku 2018 od Ondry

Náročnost 3+

Akce je určená pro ty, kteří zvládnou strávit osm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 20 km. V červnu můžeme v Grónsku počítat s teplotami okolo 10-15°C, ale stačí trocha smůly a může nás potkat i sníh nebo dlouhé deště. Trek nevede po žádných cestách, takže si většinou svoji cestu budeme nacházet sami. Akce je výběrová a bude jí předcházet osobní schůzka s průvodcem.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v poměrně veliké a soběstačné skupině. Po celou dobu se budeme nacházet mimo mobilní signál, ale budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin inReach Explorer+, který nás bude sledovat přes GPS a bude zaznamenávat naši trasu. Pomocí něj můžeme také přivolat pomoc a večer můžete napsat zprávu mamince :-). Výprava je spíše fyzicky náročná než objektivně nebezpečná, po cestě se nachází otevřené chaty, do kterých se pravděpodobně nevlezeme všichni, ale pro odpočinek se určitě dají použit. Lední medvědi tam nejsou, takže pušku necháme doma :-) 

Průvodce

Průvodce bude Víťa, Tomáš, Poldík, Ondra nebo Adam. Všechno zkušení borci ;-) 

Martin Dubec

Marťas alias Citrus je člověk, který chodí po horách už odmala - Tatry a Beskydy jsou jeho domovským hřištěm. Má rád cestování a surf, se kterým začal v Anglii. Od té doby sjížděl vlny Španělska, Francie nebo Maroka! Poslední dobou chodí do hor se svým psem Freyou - sibiřským huskym. Kromě toho má rád čaj, Ukrajinu, Maroko a Bosnu :-) Už je to nějaký ten pátek, co se přidal do týmu Expedition Clubu a zapadl mezi nás, jakoby byl mezi námi odjakživa. On to má možná i v genech, je to totiž brácha od Víti Dubce :-)

Facebook Web martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Doprava

Letecky z Evropy do městečka Sisimiut a odtamtud společností Air Greenland do bývalé armádní základny Kangerlussuaq. Cena letenky z ČR s přípojema se pohybuje nyní na 20000Kč. Pak je třeba počítat s vnitrostátním přeletem, který stojí cca 3500Kč. Celkem by se celková doprava měla bez problému vlézt pod 25000Kč

Ubytovaní

S výjimkou první a poslední noci v hostelu (supr se po takový době umýt, ne?) strávíme celou výpravu ve vlastních stanech. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí (kvalitní tunel nebo víceprutá kopule), prostě takový, na který se spolehnete i při velmi silném větru nebo delších deštích. Ale ono bude hezky :-) Nutnost mít spacák s komfortem kolem nuly. 

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. S vodou po cestě není žádný problém, v celé řadě potoků a jezer je voda pitná. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (i když jestli někdo vezme prut, prý se tu dobře rybaří). V Sisimiutu i Kangerlussaqu jsou obchody, které ale nedisponují cestovním jídlem, spíš běžným zbožím. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro výpravu do Grónska je dobré se připojistit, protože většina pojišťoven tuto oblast zahrnuje do arktických oblastí, na které jsou zvláštní tarify. Grónsko rovněž není v EU a Schengenu, takže si vezmeme pas!

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

13 490 Kč Cena
24. 6. - 6. 7. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v Grónsku
 • Průvodce
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Satelitní zařízení + GPS. 
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky

Co cestou uvidíš

1. den:

Odlet z Prahy/Vídně. Letecký přesun do Sisimuitu a Kangerlussuaqu (podle letenek).

2. den:
Příprava na trek. Sžití se s grónskou krajinou a prohlídka městečka. 

3. - 11. den:
Devítidenní trek cestou známou jako Arctic Circle Trail. Tato trasa spojuje dvě městečka, která leží asi 100 km za polárním kruhem. Trasa z Kangerlussuqu do Sisimuitu je přibližně 160 km dlouhá a i když na ní jde najít nějaké značení nebo dokonce chaty, většinu doby půjdeme vlastní cestou terénem vyrytým ledovci a jezery. Trek začíná (podle směru trasy)téměř na úpatí Grónského ledovce a končí na západním pobřeží Grónska (viz mapa).
Pokud zvládneme ujít asi 20 kilometrů denně, je taková výprava na osm dní. Jeden den je rezervou i pro odpočinek. Na cestě se dá narazit na řadu věcí. Na březích jezer se dají objevit staré kánoe zanechané turisty, tak proč si neudělat vyjížďku, nebo jenom na lehko vylézt na některou ze stolových hor a vyhlížet největší pevninský ledovec na světě. No a koupat se tam dá taky :-)
Půjdeme na začátku sezony. Minulý rok naše skupina potkala asi jenom 8 lidí :-) Bude to cca 1 týden potom, co rozmrznou jezera :-)

12. den:
Rezerva. Přespíme v hostelu v Sisimiutu. Dáme se do kupy, umyjeme se a projdeme si město (představte si hromadu barevných domečků na skalnatém pobřeží přímo u moře, dobrý co?). Pokud půjdeme naopak, tak zajedeme ke grónskému pevninskému ledovci.

13. den:
Odlet zpátky do ČR, upřesníme podle zakoupených letenek.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.