Špicberky - Cesta do Pyramidy - PLNO

Termín 28. 03. - 10. 04. 2019
Odjezdodlet 28. 3. 2019
DestinaceŠpicberky
Číslo akce258
Účastníků8
Cena12 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod    

Někdy už během pouhého plánování výpravy dopředu víte, že bude jednou z nejlepších, co kdy podniknete. Na Špicberkách jsme byli několikrát v létě. Co ale uspořádat opravdovou polární výpravu? Tam, kam nám to v létě terén nedovolí? Do jedné z nejkrásnějších končin světa jsme se tento rok vydali poprvé. Bilance? 5 ledních medvědů, desítky polárních lišek, 2 přešlé zamrzlé fjordy, 0 turistů, 2 pušky, 1 světlice, 1 pes, 7 kamarádu. Chceš zažít podobné polární dobrodružství? Tak tady je!

Na Svalbardu, jakkoli je nehostinný, patří duben k měsícům, kdy je terén nejschůdnější. Krajina zamrzá, a to včetně mořských fjordů. Teplota zde klesá hluboko pod nulu, ale zato už téměř po celou dobu svítí slunce, polární noc je zkrátka minulostí. Místní využívají schůdnější krajiny k projížďkám na sněžných skútrech nebo na psích spřeženích. Tam, kam jsme během letních výprav šli několik dní, mohou dojet za pár hodin. A my toho také využijeme.

Cílem naší výpravy bude opuštěné město Pyramiden, město duchů, které téměř ze dne na den opustili ruští horníci před třiceti lety. Cestu přes údolí a zamrzlé moře překonáme na lyžích se saněmi, které si půjčíme na místě. Proti trudnomyslnosti a především proti medvědům s sebou také povedeme místního psa. Takže o parťáka na cestu bude postaráno :-)

Malá ochutnávka

Více než jinde zde platí "Fotky řeknou více než tisíce slov" Prostě se na ně koukni a kochej se.
Za fotky děkujeme Jakubu Noskovi, Kamilu Jirkovi, Tomovi Cimrovi, Janu Harnošovi - prostě všem účastníkům minulé výpravy.

Náročnost

Akce je určená těm, kteří již mají zkušenosti se zimními treky, dlouhodobějším spaním na sněhu a těm, kteří se nebojí výzvy a nezaleknou se nekomfortu. Přeci jen nás čeká dlouhá cesta zamrzlou krajinou. Průměrné denní vzdálenosti budou okolo 15 kilometrů, někdy i více, ale zato prakticky po rovině. Plán akce samozřejmě přizpůsobíme místním podmínkám. Vzhledem k náročnosti budeme mít k dispozici satelitní telefon a kdykoliv si budeme moci na pomoc zavolat sněžný skútr.

Spaní nás čeká po většinou venku ve stanu, ale několikrát přespíme také v otevřených chatách, kterých je na Špicberkách celá řada. Tedy - alespoň jednou za dva dny rozmrzneme.

Pohyb po Svalbardu obnáší i další zážitky a zároveň rizika. Kvůli ledním medvědům s sebou poneseme pušky a světlice a naučíme se je používat. I proto je pro přihlášení na akci nutná schůzka s průvodcem.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Trasu naší výpravy a jiné důležité faktory diskutujeme s místními guidy, zároveň již máme krajinu a podmínky na Svalbardu vyzkoušené z minulého roku. Rozhodně ale nechceme nic podcenit a je dobré si uvědomovat rizika spojená s výpravou v polárních oblastech. Krom nízkých teplot budeme také překračovat zamrzlé fjordy.

Reálným rizikem na Špicberkách jsou lední medvědi, kterých tu žije více než lidí. Po většinou žijí severněji u ledovců, ale není vyloučené se s nimi potkat. I kvůli pravidlům daným norským guvernérem s sebou poneseme jak poplašnou pistoli na světlice, tak pušku s ostrými náboji. S oběma zbraněmi a pravidly užívání se seznámíme ještě v Longyearbyenu na střelnici (není nutné mít zbrojní průkaz. Průvodce Martin jej ovšem vlastní).Navíc si od našeho kamaráda z Longyearbyenu půjčíme Rudka - polárního psa, který už se s medvědem potkal a určitě si ho všimne dřív než my. Po celou dobu výpravy také poneseme satelitní zařízení SPOT, které bude trekovat naši polohu. Rovněž budeme mít s sebou satelitní telefon.

Průvodce

Na tuto akci pojede Martin, který byl na Špicberkách již 2x. Má zkušenosti s polárními oblastmi i vysokými horami.

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Doprava

Letecky z Prahy do města Longyearbyen, odtud už na lyžích po svých. Letenka nyní vychází na 10 000 Kč + zavazadlo. Z města Pyramiden se necháme převézt lodí nebo na sněžných skútrech zpět.

Ubytovaní

Jelikož je kemp zavřený a standardní hotely jsou brutálně drahé, budeme hledat alternativu. Dvě noci strávíme v teplém místě v Longyearbyenu (pravděpodobně Polský dom). Nic luxusního, ale teplo tam bude. Zbytek v našich stanech. S sebou budeme mít také veliký společenský stan na večerní vaření a povídání před spaním.

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (sobíky smí lovit jen místní :-)). V Longyearbyenu jsou obchody, ve kterých lze, ač za poctivé ceny, pořídit téměř cokoli.  Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby, kvůli zimě ale dáme přednost spíše benzínu.

Vzhledem k podmínkám je kvalitní strava jedním z hlavních faktorů, který může ovlivnit úspěch výpravy. Určitě ji spolu budeme konzultovat a rádi poradíme.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

12 990 KčCena 
28. 3. - 10. 4. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena akce zahrnuje
 • Průvodce
 • Zapůjčení dvou pušek a poplašných světlic na místě + psa
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp., společný stan)
 • Pronájem satelitního zařízení SPOT, díky kterému budeme mít možnost online sledovat polohu výpravy
 • Satelitní telefon + GPS
 • Dopravu z Pyramiden do Longyearbyenu lodí (cca 3500,-) 
 • Ubytování v Longyearbyenu (možná se nám podaří zajistit zdarma)
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH


Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Dopravu z Pyramiden do Longyearbyenu lodí (cca 3500,-) 
 • Individuální pojištění (koukni na ALPENVEREIN)
 • Letenku do Longyearbyenu (cca 11000,-)
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1.den: Společný sraz a odlet z Prahy, přelet do Longyearbyenu.

2. den: Přílet do Longyerabyenu. Přejezd do města, zapůjčení pušky, světlic, psa. Zajdeme také na střelnici a naučíme se všechno vybavení používat. Ve městě je možné také dokoupit veškeré vybavení. Spaní v Longyearbyenu.

3. den: Vyrazíme východně od Longyearbyenu směrem k údolí Adventdalen. První noc venku ve stanu. Medvědí hlídky

4. den: Pokračování po trase skůtrů až do ústí Sassendalen. Stejný výběr spaní!

5. den: Dojdeme k fjordu k Fredeheim. Spaní na vyvýšenině nad fjordem.

6. den: Přejdeme zamrzlý fjord. Dojdeme až do údolí Gipsdalen. 

7. den: Pokračujeme až k výběžku Phantomodden

8. den: Z mysu Kapp Ekholm vyrazíme přes zamrzlý fjord až do Pyramidy! Spaní v teple v Pyramidě.

9. den: Projití Pyramidy. Dojdeme do chatek u Blue Lake 

10. den: Výstup na vrchol hory Pyramida. Krásné výhledy na celý zamrzlý ostrov

11. den: Průchod údolím Tordalen. Spaní nedaleko od místa vyzvednutí lodí.

12. den: Odvoz lodí ze zátoky až do Longyerbyenu

13. den: Rezerva. Odpočinek. Můžeme se podívat do Arktického muzea nebo Muzea výprav na severní pól, přeci jen odtud vyráželi borci jako Nansen a Admunsen.

14. den: Odlet domů po stejné trase :-)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Díky neustálému světlu si také můžeme přizpůsobit dny, jak se nám zlíbí.