Senegal a Gambie - PLNO

Termín 08 - 22. 12. 2018
Odjezdupřesníme po dohodě
DestinaceSenegal,Gambie
Číslo akce235
Účastníků9
Cena18 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Další výprava do Senegalu a Gambie s Expedition clubem je tu! Bubny, wild life, legendární Rallye Paříž-Dakar, kolonizátorská i smutná otrokářská historie a zapomenuté vesničky v srdci západní Afriky. Ať už pro tebe tahle země symbolizuje cokoli, její návštěva je určitě v kolonce „must see“ každého pravého cestovatele! Projedeme národní parky Niokolo Koba a Delta du Saloum plné divoké zvěře, mrkneme do měst Saint-Louise a Dakar, nakoukneme do Gambie - země, která se rozprostírá podél toku stejnojmenné řeky, a plnými doušky nasajeme atmosféru pravé Afriky. Senegal je vyhlášený svými bubny, a proto nebude chybět zážitek v podobě nočního bubnování nebo exkurze do dílny, kde se pravé africké djembe rodí.

Láká tě Senegal? Tak se mnou vyraz do míst, která nejsou pro každého! 

Tuto expedici pořádáme ve spolupráci s českou organizací Derbianus Conservation, z.s.,  která v Senegalu zachraňuje ohrožený druh největší antilopy na světě. Díky této organizaci nahlédneme do jejich práce a absolvujeme VIP prohlídku některého z národních parků ve kterých působí (Niokolo Koba, Fathala nebo Bandia).

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům minulé akce. Hlavní zásluha patří Tiborovi Popelovi.

Náročnost 2 z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Pro někoho můžou být náročné také poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem výpravy je prozkoumat a Senegal, poznat jeho kulturu i přírodní krásy, nahlédnout do historie a současnosti této západoafrické země. Na pár dní se podíváme do i Gambie. Dalším a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a hlavně - užít si to!

Průvodce

Silvestr Tkáč

Náš kamarád Silvestr po studiu perštiny a perské literatury v Íránu, pracoval dva roky jako tlumočník a administrativní pracovník na velvyslanectví Íránské islámské republiky v Praze. Organizoval servis politické a podnikatelské delegace a taktéž tlumočil na volné noze. Počas studia se živil jako průvodce zájezdů a expedic po Íránu a Iráku. V roce 2017 začal s designem a průvodcováním tzv. benefičních expedic na podporu dobročinných projektů a ve stejném roce odjel do Gambie pracovat jako projektový koordinátor společnosti Kola pro Afriku. Během dvou let rozpracoval strategii monitoringu partnerských škol a tréninků cyklomechaniků. V roce 2019 založil s gambijskými partnery společnost Make3D a je v současné době jediný komerční poskytovatel 3D tisku v zemi. Ve volných chvílích stále průvodcuje zájezdy a expedice.

Facebook Web silvestr@tkac.eu Reference

Bezpečnost

Senegal je nejbezpečnější zemí v regionu, problematická je pouze jižní část, region Casamanca (kam cestovat nebudeme), ve které se však situace v posledních letech velmi zlepšila (viz www.mzv.cz - bezpečností situace a doporučení pro cestování). Pro cestu do Senegalu je nutné očkování proti žluté zimnici! Žádná další mimořádná bezpečnostní rizika nehrozí.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje  kolem 9000 Kč.

Na místě si půjčíme dodávku, kterou celou zemi projedeme. Řídit bude místní řidič. Nejdelší přesun nás čeká ze Saint-Louise do NP Niokolo Koba, který zabere přibližně 9 – 10 hod.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hostelech, campech nebo pouštních stanech, případně pokud se nám poštěstí taky v chýších u místního obyvatelstva. Do výbavy proto zařadíme pouze velmi lehký letní spacák, případně vložku do spacáku nebo tenkou přikrývku.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Výbava

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock point.

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Senegalu a Gambie je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

18 990 KčCena
8. - 22. 12. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě. Pronájem velkého auta i s řidičem a guidem.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 
 • Vstupy do NP a wild life rezervací (cca 100 euro)


Co cestou uvidíš

1. – 2. den: Přílet do Dakaru, prohlídka města a otrokářského ostrova Ile de Goree.

3. den: Přesun na sever do Saint-Louise, města s bohatou kolonizátorskou historií (první místo v Africe osídleno Francouzi). Cestou navštívíme Růžové jezero – Senegalské mrtvé moře – jezero při pobřeží Atlantiku, jehož voda obsahuje až 40 % soli a díky řase má sytě růžovou barvu. Písečné duny a nekonečné opuštěné písečné pláže. Příjezd do St. - Louis

4. den:  Navštívíme NP Djoud, který je rájem pro sledování ptactva. Jelikož je to první místo na jih od Evropy se sladkovodní vodou, tak tady uvidíme hnízdit spoustu ptáků, kteří jsou v létě u nás :-) Prohlídka kolonizátorského města Saint-Louise - UNESCO.

5. den: Přesun do Tambacoundy k NP Niokolo Koba – největšího národního parku Senegalu.

6. - 7. den: Dvoudenní  prohlídka NP Niokolo Koba, který se pyšní hlavně svým „wild life“ – pozorování divoké zvěře - buvoli, hroši, antilopy, sloni, lvi, šimpanzi, , paviáni, kočkodani a spousta dalších. NP Niokolo Koba má rozlohu 9130 km2 a od roku 2007 je na seznamu UNESCO. Spaní v Tambacoundě.

V okolí parku se nachází oblast Bassari country, která je rovněž na seznamu UNESCO pro svůj významný multikulturní aspekt a propojení lidské činnosti s přírodou. Nachází se zde spousta zajímavých míst (například 100 m vysoký vodopád Dindefelo nebo tradiční vesnice Bandafassi), které můžeme prozkoumat.

8. - 9 den: Přesun do Gambie. V městečku Wassu navštívíme slavné kamenné kruhy, nejstarší pozůstatky civilizace v Senegambii, zajedeme  do Kuntauru, kde se ještě ten den vydáme na lodičkách do centra NP River Gambia. Zajedeme na krmení Šimpanzů v divoké přírodě :) A možná uvidíme i hrochy.

10 den:  Navštívíme města Serekunda, Banjul, shromaždiště otroků v Albreda, Kunta Kinteho ostrov. Večer si zpestříme pivkem a koncertem na Djembe s tancem kolem ohně.

11. den: Přejedeme trajektem řeku Gambia a překročíme hranice se Senegalem. Přesun do NP Delta du Saloum

12. den: Podnikneme plavbu v deltě řeky Saloum mezi mangrovovými porosty a písečnými ostrůvky.  Je to fakt paráda. Podíváme se na ostrovní vesnici Maar Lodge a dáme si krevety a ryby na pláži na ostrově. Poté pojedeme do vesničky Joal Fadiout, která je celá vystavěna na schránkách korýšů. Aby toho nebylo málo, tak po cestě navštívíme největší baobab v Senegalu! Přesun do Mbouru do naší Luxusní vily!

13. – 14. den: Čas pro relax u Atlantského oceánu. Budeme mít pronajatou vilu přímo na pláži. Možnost zajet do rezervace Bandia nebo do laguny La Somone, kde se dá zkusit i surf. Nebo prostě budeme jen ležet na terase a na pláži a grilovat ryby :-)

15. den: Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.