Skotsko - West Highland Way

Termín 26. 05. - 05. 06. 2018
Odjezdupřesníme
DestinaceAnglie,Skotsko
Číslo akce214
Účastníků8
Cena9 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, je rybníček Brčál… Loch Ness. Nežije tu sice Rákosníček (vlastně dost možná jiná potvora), ale i přesto se jedná o oblast vystřiženou jako z pohádky. Kombinace zelených kopců, panenských jezer a opuštěných hradů se ti zaručeně dostane pod kůži a snad ani neuškodí, když nám tuhle úchvatnou atmosféru dokreslí typicky anglické počasí.

V rámci našeho dobrodružství se vydáme na více než 150 km dlouhý trek West Highland Way, který se vine národním parkem Loch Lomond a The Trossachs. Pokud jsi viděl film Statečné srdce, asi víš, co se dá očekávat... :-) Poslední den přechodu se pokusíme vystoupit na nejvyšší horu Anglického království Ben Nevis (1 344 m) a pokud budeme mít pár hodin k dobru, pokusíme se vystopovat Lochnesskou příšeru :-)

Malá ochutnávka

Náročnost - 3

Nebudeme si nic nalhávat, asi to nebude úplná procházka růžovým sadem. Ve Skotsku se mění počasí jak na běžícím pásu. Takže není vyloučeno, že si během jednoho dne třikrát svlékneš a převlékneš goretexové kalhoty za kraťasy a naopak. Čeká nás během jednoho týdne přes 150 km dlouhý trek, který se může vlivem deštivého počasí změnit v opravdu náročnou výpravu. Průměrná denní dávka je přes 20 km a převýšení je (vyjma posledního dne) do 800 m. Poslední den je totiž v plánu výstup na nejvyšší horu UK - Ben Nevis (1 344 m), takže nastoupáme v součtu 1 400 m. Sečteno a podtrženo úroveň 3 by měla náročnost dobře vystihnout.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Švirák

Systematik, marketingový guru, otec, běžec.

Ondra je jeden z našich nejzkušenějších průvodců a zároveň tvůrce vizuálního a kreativního obsahu EC. Vedle březové kůry a zavíracího špendlíku má v Kápézetce taky svůj Dron, se kterým dělá dechberoucí záběry ze všech koutů planety. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší, který k životu bytostně potřebuje překonávat výzvy. Svědčí o tom například tyto dosavadní úspěchy. Během roku 2017 projektem 26 Ultra  vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.)! "Tak s tímto borcem těžko udržím krok", říkáš si? Pak já na to odvětím: "Tento borec se o tebe zvládne postarat za každých okolností". Na výpravách si nic dokazovat nepotřebuje a jeho skvělá fyzička už mnohokrát napomohla k úspěšnému dokončení výpravy. Sečteno podtrženo, Ondra je člověk se kterým můžeš vyrazit kamkoliv. Na to vem jed.

 • 2008 - 2015 - Ondra aktivně běhá orientační běh a je v širším reprezentačním dorosteneckém výběru. Má 3 medaile z MČR.
 • 2013 - 2016 - Ondra vyhrál 4 roky po sobě 65 km dlouhý horský ultramaraton Hostýnská osma v kategorii dvojic.
 • 2016 - Ondra se svým kamarádem Adamem Chloupkem vytvořili český rekord při přeběhu korsického treku GR20.
 • 2016 - Ondra skončil na 18. místě v rámci závodu Ultra-Trail du Mont-Blanc na trati OCC.
 • 2016 - 2017 - Ondra vyhrál s Beermental teamem dva roky po sobě na závodu Vltava run.
 • 2017 - Ondra si sám vymyslel individuální projekt, v rámci kterého zrealizoval česky (neoficiální světový) rekord v podobě 26 Ultra (26 ultramaratonů ve 26 státech na 6 kontinentech během 1 roku).
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web ondra@expeditionclub.cz +420 721 169 595 Reference

Doprava

Na ostrov se dopravíme letecky. Orientační cena zpáteční letenky z Prahy je do 5000,- max i s rezervou. Nyní je letenka za cca 3000 Kč. Poletíme do Glasgow, zpět poletíme z Edinburghu. Do Skotska léta nízkonákladovka Ryanair i Wizz Air. Pokud budeš chtít, rádi ti s nákupem letenky pomůžeme. Na místo startu treku se budeme dostávat Uberem a zpět autobusem :-)

Stravování

Na treku je sice možnost stravovat se u místních, nicméně jídlo v UK není zrovna nejlevnější. Spíše tedy preferuji vaření na plynových vařičích z vlastních zásob. Při nepřízni počasí však vezmeme do zaječích a skočíme na dlabanec do nejbližší hospůdky :-) Plynové kartuše nakoupíme na místě. Vodu je možné brát kdekoliv. Z potoků, v kempech a na tábořištích.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním e-mailu. Bude se jednat především o věci na trekování. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Skotsko je jednou ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Brexit je stanoven až na rok 2019, takže země bude stále v rámci EU. Ke vstupu do země je tudíž dostačující občanský průkaz nebo platný cestovní pas.

Shrnutí

9490 Kč cena
26. 5. - 5. 6. 2018 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Zajištění průvodce
 • Veškeré ubytování 
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy


Program

1. den: Přelet z Prahy do Glasgow. Hned večer přesun do Milngavie, kde přespíme na začátku treku. Dokoupíme plynové bomby a následující den vyrazíme pěšky na trek. 

2. - 9. den: Trek West Highland Way je dlouhý 152 km a zdoláme během něho kolem 5 000 m převýšení. Stezka vede z Milngavie po starých cestách, vyšlapaných vojsky, pastevci a místními lidmi, na sever do městečka Fort William. Trasa je nenáročná, je však nezbytné počítat i s deštivou variantou, podmáčeným terénem a krásnými výhledy ;-) Poslední den treku je možnost vystoupat na nejvyšší horu UK, Ben Nevis (1 345 m). Toho chceme určitě využít. V průměru se ujde 20 km za den s 800 m převýšením a celý trek se spí venku ve stanu.

10. den: Ráno vyrazíme z Fort William k jezeru Loch Ness. Odpoledne přesun do Edinburghu. Spaní na hotelu. Večer rozlučková kalbička :-)

11. den: Prohlídka Edinburghu a odlet zpět do Prahy ve 14:00 hod. Návrat do Prahy v 17:00 hod.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.