Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko

Termín 08 - 17. 06. 2018
OdjezdOdjezd z Brna 8. 6. ve 22:00
DestinaceUkrajina,Moldavsko,Rumunsko
Číslo akce191
Účastníků8
Cena10 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Moldavsko – stát, který je v Evropě a skoro nikdo tam nejezdí, takže Bosna nebo Ukrajina jsou oproti Moldavsku narvané turisty. Už to zní jako pozvánka pro Expedition Club :-) Chceme ochutnat místní víno a koňak, dát si čorbu a musaku a omrknout oficiálně neexistující stát s oficiálně neexistující měnou – Podněstří. A taky – protože bude krásně teplo, projdeme sluncem zalité ulice ukrajinské Oděsy a užijeme si koupání v Černém moři. Super euro-východní road trip v našem super modrém expe-tranďáku ozdobíme návštěvou Rumunska a projedeme se po Transfagaras, podle mnohých nejmalebnější silnici světa. A protože jsme Expediční klub, tak taky zdoláme nejvyšší horu Ukrajiny (Hoverla - 2061 m n. m.), prozkoumáme nejdelší katakomby na světě v Oděse, Okoupeme se v Černém moři, projedeme se na disko lodi na Dněstru a zajdeme do výrobny koňaku v Podněstří  :-) A to už stojí za to, ne?

Taková malá ochutnávka

Díky za fotky klukům z minulé výpravy - Michalovi Kolčárkovi a Zdeňkovi Machovi

Náročnost

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je  prozkoumat oblast Podněstří, starověké Moldávie a Ukrajiny, seznámit se s místními lidmi, přenocovat u nich doma a zjistit, jaký mají pohled na budoucnost Moldavska, a samozřejmě ochutnat místní víno a kuchyni. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a vytvořit přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství ověřená horami.

Průvodce

Martin Dubec

Požitkář, chovatel Husky, surfař, Lyžař

Marťas chodí po horách už od mala a má je tak říkajíc pod kůží. Tatry, Fatra a hlavně Beskydy, do kterých se nedávno přestěhoval, jsou jeho domovským hřištěm. V zimě pravidelně brázdí všechny možné (i nemožné) svahy na lyžích. Stačí, aby se ve vzduchu objevily první vločky, a už v dílně pilně žehlí skluznici a s železnou pravidelností (hraničící s obsesí) kontroluje stav sněhové pokrývky. Aby ne, lyže jsou jeho vášeň už odmala a nejsou "dřívka", které by nedokázal zkrotit. Miluje všechny styly, ale ze všeho nejradši se koupe v prašanu při freeridu. Možná právě tato vášeň ho dovedla k další zálibě - chovu Sibiřského Husky. Kromě přítelkyně Lenky, tvoří jeho smečku dvě fenky Freya a Ayreene, se kterými se můžeš potkat i na výpravách. Věnuje se s nimi dogtrekingu, a do budoucna plánují i psí spřežení. Kromě toho je taky nadšený surfař, a tak ho tu a tam můžeš vidět i ve vlnách Atlantiku, nejčastěji někde mezi Francií a Marokem. Marťas skvěle doplňuje partu našich průvodců a pokud máš rád psy, nebo adrenalinové sporty, určitě najdete společnou řeč.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT 

Facebook Web martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí automobilové přepravy, konkrétně pomocí našeho devítimístného expedičního vozu, který vyniká spolehlivostí a lze ho použít i mimo asfaltový povrch silnic. A to vězte, že tak hrozné cesty jako budou v Oděském rajonu na Ukrajině, jste v životě neviděli :-) Řidičem bude po většinu času průvodce Martin, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Spát budeme 5x venku ve stanu a 3x v hostelu nebo u místních. Přespíme v hlavním městě Moldavska Kišiněvu, hlavním městě Podněstří Tiraspolu, v Oděse i na luxusní pláži u Černého moře :-)

Stravování

Pokud jste ještě neochutnali skvělou ukrajinskou/moldavskou kuchyni, neměli byste si tento zážitek nechat ujít. Cestou se budeme zastavovat na jídlo v místních restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo není v režii organizátorů a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Jinak si budeme vařit na plynových vařičích, které si vezmeme z domu, ale po zkušenosti z minulých výprav je to skoro hřích nejíst pořád v putykách. Je tam levno a vaří skvěle :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 1 měsíc před výpravou. Budeme spát venku, tudíž stany, karimatky a zubní kartáčky s sebou. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny, Moldavska i Podněstří je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

10 990 Kč Cena
8.6.-17.6.2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Vstupní poplatky do Podněstří
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Úplatky :-)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den:  Odjezd večer z Brna – SR – UA. Odjezd cca ve 22:00 z naší Klubovny v Brně. 

2. den: Příjezd do Užhorodu a Seredně, ochutnáme trošku místního vína a pak nás čeká cesta pod Hoverlu – po cestě koupačka v Solotvyně – Mrtvé moře východu, nocleh pod vrcholkem Hoverly. 

3. den: Brzy ráno výstup na Hoverlu (2061 m n. m.) – nejvyšší hora Ukrajiny. Přejezd do Černovic, sympatického města s krásným univerzitním kampusem (UNESCO). Pak přejezd do Moldavska, nocleh ve městě Soroca u kláštera.  

4. den: Ráno projdeme pevnost v Soroce a pak přejedeme do Orhei – procházka ke klášteru a prozkoumání jeskyň pod ním. Dáme dobrý oběd a přesuneme se do Kišiněva – procházka centrem k jezeru a svítícím fontánám – návštěva putyky a nocleh. 

5. den: Moldavsko – Dopolední prohlídka Kišiněva – Stefan cel Mare park, katedrála, parlament, muzeum historie, vodárenská věž atd. Odpoledne přejezd do Podněstří a jeho hlavního města Tiraspol. Cestou se zastavím na pevnost v Benderu a v Kickani a zkusíme vylézt na 60m vysokou věž. Spaní v domečku na pláži u řeky Dněstr. Večer se projdeme městem po hlavní třídě. Projížďka na disko lodi 8-)

6. den: Ráno si uděláme společnou snídani a okoupeme se v Dněstru. Podíváme ještě do města a zajedeme do výrobny koňaku Kvint, prohlídka závodu. Večer přejezd do Odessy. Projdeme si část centra - Potěmkinovy schody, přístav, dům opery atd. Večerní život v Odesse. Spaní v soukromém bytě.

7. den: Dopoledne ještě skočíme ke katedrále a pak pojedeme do Oděských katakomb. Prolezeme asi 4 km tunelé pod městem! Super zážitek. Pak skočíme na rynek a koupíme si jesetera. Přejezd 150km pod Oděsu na krásnou pláž u Černého moře. Koupání a grilování jesetera při západu slunce.

8. den: Ranní koupačka v Černém moři a odjezd do Transylvánie kolem Delty Dunaje. Nocleh pod nástupem na transfagaraš.

9. den: Brzy ráno vyjedeme po legendární cestě Transfagaraš do sedla Balea Lac. Odtud si vyšlápneme buď na horu Negoiu 2535m nebo Vânătoarea lui Buteanu 2507m . Nocleh ve stanu dole u rybníku :-)

10. den: Ráno snídaně v centru krásného města Sibiu. Pak se pojedeme podívat do areálu  Alba Lulia. Jak už to bývá, poslední den bývá věnován často na cestu domů - do ČR. Návrat před půlnocí :-)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.