Rumunsko - Godeanu

Termín10 - 15. 03. 2020
OdjezdOdjezd z Brna 10.3. ve 22:00
DestinaceRumunsko
Účastníků8
Cena6 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Godeanu mountains, nižší bratříček Retezatu, ovšem o nic méně krásný. Kvůli své poloze jsou tyto hory mnohem hůře dostupné, nemají prakticky značené chodníky a postrádají turistické chaty a bivaky. I proto  jsou mnohem méně navštěvované než zbylá pohoří v Rumunsku. A co teprve v zimě? Můžu ti garantovat že nepotkáme ani živáčka a užijeme si nádhernou přírodu. Pohoří Godeanu je typické pro své táhlé a oblé hřebeny, ty spadají do ledovcových údolí, který ovšem již dávno přenechaly své místo hlubokým lesům. Nám oblé hřebeny poslouží výborně, jsou přeci jen vhodnější na zimní radovánky. Nemusíme se bát lavin, jen si musíme dát trochu pozor s orientací :) Relativně bezpečně se dá udělat krásná hřebenovka s výhledem na hlavní masiv Retazatu, který k hřebenovkám naopak v zimě vhodný není. Říkáš si: "v zimě bez zázemí? To není nic pro mě?". Tak věz, že se tam přeci jen jedna chatička našla.  Luxusní bivak s ohništěm, kde strávíme první noc! Místní hory jsou známé proto, že se na nich v létě prohání spousta stád ovcí a jsou protkané salašemi. Budeme se je snažit najít a věřím, že určitě na min 1. další noc zázemí najdeme. Poslední noc strávíme v teple v místním ubytování. Pokud ještě nejsi přesvědčen tak prostě koukni na fotky a budeš mít jasno!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme kamarádům z Rumunska https://travelguideromania.com

Náročnost - 3+

Pokud patříš mezi ty, kteří mají rádi zimní přírodu, je tahle akce přímo pro tebe! Akce patří mezi lehčí zimní přechody. Nastoupáme cca 700 výškových metrů denní a ujdeme 10-12km. Nebudu ti mazat med kolem huby, jestli přijde zima, bude hodně sněhu a vítr, bude to dřina a na řadu přijdou ty krásné vlastnosti, které často potkáme jen na horách. Houževnatost, sebezapření a překonání se nechť jsou naším doprovodem. Naopak, pokud bude pěkně, bezvětří a pod nohama bude křupat tvrdý firn, bude to lahoda pro duši a tělo. Nechme se překvapit, jak to dopadne.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Největší objektivní nebezpečí představují laviny. Vzhledem k tomu, že Godeanu jsou opravdu oblé a táhlé kopce, lavinové nebezpečí moc nehrozí (pokud se teda neztratíme). Samozřejmě nenecháme nic náhodě a kromě sněžnic a trekových hůlek bude v povinné výbavě i lavinové vybavení. Sonda, lopata a pípák. Pro jistotu beru i lavinového psa Sheilu (joke) :-) Naučím technikám lavinového vyhledávání, prevenci a použití v akci – to vše ještě v teple během prvního ubytování :-)

Cíl naší cesty

Zdoláme nejvyšší horu pohoří Gugu Zlepšíme si techniku chůze na sněžnicích a řekneme si něco o lavinách a lavinovém nebezpečí. Ti, kteří na sněžnicích neumí, se naučí základům pohybu na těchto "prkénkách". Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským prožitkům.

Průvodce

Martin Ksandr

Martin je jedním z tahounů Expedition Clubu. Přemýšlím, jak bych Ti Martina představil. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů i přesto, že sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych vám vyprávět, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq 7492 m,  jak vylezl osmitisícovku Manáslu 8156 m, jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak 6102m nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych dlouze vykládat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, o Špicberkách, Kavkaze, Mauritánii, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na expedici a poznej, jaký je to člověk!

Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m". Martin společně s Kudrnou alias Janem Haráčem v roce 2017 zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme naše expediční vozidlo, které vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou Martin, ale po domluvě nebo v případě nutnosti možná také některý z účastníků. A dopravu na místě zařídí naše nožky :‐)

Ubytování

Nocleh je zařízen 1x v luxusním bivaku. 2 noci strávíme buď v salaší nebo ve stanu. Poslední noc strávíme pěkně v teple v místním ubytování. 

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Půjdeme "na těžko", takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžete se inspirovat :‐) V civilizaci budeme jíst v restauracích. Jídlo si vemte z domova.

Výbava a půjčovna

Nutností bude zimní vybavení na hory, pevné boty, sněžnice, pípák, sonda, lopata, spací pytel atd. Stany pořešíme společně. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

6490 KčCena
10. - 15. 3. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění zkušených organizátorů a jejich vybavení
 • Příspěvky na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, GPS, lano, sonda, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Půjčení lavinového vybavení (pípák, sonda, lopata) a sněžnic - možno zajistit půjčení u nás

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub a prostě strávit předem příjemný čas. Noční přejezd z Česka do Rumunska.

2. den: Ranní příjezd do města Deva, kde si dáme snídaní. Pak se skočíme podívat na Corvin castle popř. pevnost nad městem Deva. Dojedeme pod hory, kde necháme auto a nastoupíme na 4 denní trek přes pohoří Godeanu. První den půjdeme zlehka jen 3km a spát budeme v bivaku Gugu.Večer nebo ráno zaučení v lavinové problematice.

3. den: Po hřebeni na nejvyšší vrchol pohoří Gugu 2291m, poté přes vrcholy Moraru a Godeanu na široký hřeben. 12km→ 1000↑. Zkusíme najít salaš, kterých je na hřebeni spousta. Jinak ve stanu.

4. den: Celý den na hřebeni, až do sedla Șaua Șcheiului 12km→  570m↑. Spaní venku. Pokud budeme mít chuť, můžeme jít kosuek dále. 

5. den: Po hřebeni přes vrcholy Matania 2150m  a Baica 2123m. 14,5km→ 550m↑ Pokud půjde vše dobře, sejdeme až dolů k přehradě. Já poté doběhnu pro auto a pojedeme dolů z hor do teplého ubytování, kde se zahřejeme a dáme si něco dobrého na zub. A samozřejmě oslavíme přechod něčím ostřejším :-)

6. den: Ráno si pospíme, dáme si snídani a pojedeme se podívat do Temešváru, kde si dáme oběd a koukenem do centra. Do Brna dorazíme večer kolem 10:00 hod. Popř. podle domluvy. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace