26. 12. - 3. 1. 2023
12 990
více
26. 12. - 3. 1. 2023
Již proběhlo

Silvestr na Lýkijské stezce - PLNO

Turecko je země s velmi bohatou historií, která na tebe dýchá doslova ze všech koutů.

Expedice #838
9 dnů26. 12. - 3. 1. 2023
AsieTurecko
9Účastníků
Náročnost
3 z 5

Turecko je země s velmi bohatou historií, která na tebe dýchá doslova ze všech koutů. Země, která se může pyšnit spoustou nádherných kopců, ale i krásným mořským pobřežím. Země lahodné kuchyně a v neposlední řadě taky země, která tě i v prosinci přivítá příjemným klimatem. Náš průvodce Standa má s Tureckem bohaté zkušenosti od zasněžených vrcholků Kačkaru po pětitisícový Ararat. Nejkrásnější turecký region Mugla-Antalya bude navíc v zimních měsících naprosto bez turistů. V letních měsících vyhledávaná stezka podíl moře je přes zimu úplně opuštěná a přitom je to právě čas ideálních teplot, které dovolí pohodlné putování i příležitostné okoupání v moři. Cesta bude plná malebných horských vesniček, kde ti místní rádi uvaří čaj anebo upečou palačinku. Kdyby tě náhodou omrzel pohled na horská údolí, stačí jen otočit hlavu a můžeš se pro změnu kochat výhledem na moře. Celý třídenní trek pak zakončíme skvělou silvestrovskou párty v naší vesnici a po pořádném odpočinku vyrazíme do Pamukkale a podívat se na krásné turecké jezero Salda.


3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Víza a režim vstupu

Pro vstup na území Turecka je třeba cestovní pas platný více než 6 měsíců po vstupu do země. Momentálně (k 8.6.2022) nejsou platná žádná omezení pro cestování z důvodu epidemie Covid-SARS 2. Situaci s přáp. restrikcemi vstupu budeme průběžně sledovat.


Doprava

Poletíme letadlem z Prahy nebo Vídně přes Istanbul do Dalamanu, který je hodinu autem od apartmánu, který si pronajmeme. Zpáteční letenky stojí cca 8-10000 Kč. Na místě se budeme dopravovat půjčenými auty. V první části výpravy, když půjdeme přes Lýkijskou stezku, využijeme i MHD.

Ubytování

Spát budeme především v apartmánu, celkem 5 nicí. Při návštěvě Pamukkale budeme spát v guest housech. Na treku budeme muset spát 3x venku. Ale neboj se, po cestě jsou krásná místa na kempování s božími výhledy a klima bude příjemné. Stačí lehký spacák a karimatka. Na stanech se domluvíme před výpravou.


Stravování

Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o který se nechceme nechat ochudit :-) V apartmánu je kuchyňka, a proto není problém si skoro každý den vařit. Žádné jídlo (kromě svačiny na cestu) není třeba brát z domu. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme tureckou kuchyni.


Vybavení a půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v přírodě. Vezmi si proto s sebou oblečení do města i na trek. Vzhledem k tomu, že nám budou k dispozici auta a hlavně si můžeme před trekem věci odložit v apartmánu, nemusíš moc řešit, jak máš těžký batoh. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit ZDE.  


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Odpolední odlet z ČR přes Istanbul do Dalamanu, přesun do Fethiye, kde se ubytujeme v apartmánu.

2.-4. den

Ráno si necháme všechny nepotřebné věci v apartmánu. Popojedeme autobusem na začátek naplánované trasy a vydáme se na 3,5 denní trek podél pobřeží. Lýkijská stezka je známá pro svou divokost. Nepřístupné pláže, ostré útesy a krásné scenérie nás budou doprovázet celou dobu. Celkem ujdeme za 3,5 dne 69 km (což dělá cca 15 - 20 km denně) a nastoupáme přes 2500 m. Nemusíš se bát, terén je příjemný a na zádech nebudeme mít moc zátěže, určitě to zvládneme. Budeme spát na kempovištích s výhledem na moře při západu slunce. 3x spaní ve stanu.

5. den

Silvestr. Dopoledne dojdeme přímo k našemu ubytování. Na dnešek už je v plánu jenom pořádně oslavit Silvestra! Koupíme si ryby, ugrilujeme, zajdeme na pláž, poklábosíme a přivítáme Nový rok. Spánek v apartmánu.

6. den

Dopoledne volnější program. Odpoledne se vydáme na průzkum okolí. Zajedeme do Fethiye a prošmejdíme jeho historické centrum. Prozkoumáme staré skalní hrobky a blízké okolí i malá městečka a vesničky u pobřeží. Večer se vrátíme do našeho útočiště. V rámci výpravy nějaký den zakomponujeme do programu i návštěvu tureckých baň - hammam, může to být třeba dnes. Večer dáme vodní dýmku, kebab a pivko Efes. Spánek v apartmánu.

7. den

Kdo by neznal Pamukkale? Notoricky známé kaskádovité bazény ze sněhově bílého travertinu. V bazénech je díky blízkému tektonickému zlomu teplá voda a dá se v nich koupat. Když nepočítáme Istanbul, jedná se společně s Kappadokií asi o nejznámější tureckou atrakci. Normálně je zde hodně lidí, my se toho ale v dnešní době bát nemusíme. Strávíme zde celý den. Pokud zbyde čas, zajedeme se podívat do Kaklik Cave, kde příroda vytvořila podobné bazény, ale v podzemí. Na večeři zajedeme k místním vodopádům. Na noc se vrátíme do apartmánu.

8. den

Vypravíme se na Babadag, který se tyčí do impozantní výšky 1 969 metrů a kdo bude mít zájem, může zkusit seskok paraglidingovým tandemem.Odpoledne strávíme na pláži a večer nás čeká návrat do našeho apartmánu.

9. den

Brzo ráno vstávačka a přeprava na letiště v Dalamanu. Odlet domů.

ukázat další dny

Tvůj průvodceStanda Dadák

Živel
patron klubovny
otec klubu cestovatelů
tulák

Standa, to je živel, bohém a zvláštní úkaz. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

 • Ubytování v apartmánu v městečku Fethiye na 4 noci
 • Všechno zbylé ubytování
 • Pronájem vozidel a všechny poplatky s tím spojené, příp. pronájem společného mikrobusu
 • Veškerou zbylou dopravu na místě
 • Průvodce Expedition Clubu
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

 • Letenky (cca 8000 -10000Kč)
 • Individuální pojištění
 • Veškeré případné vstupy
 • Jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společnou výpravu členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?