Kosovo

Termín26. 06. - 02. 07. 2017
Odjezd26. 6. z Brna ve 20:00
DestinaceKosovo
Účastníků8
Cena5 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kosovo, stále sporné území pomalu nachází svůj klid a v dnešní době je to již uznaný a samostatný stát pro více než polovinu zemí na světě. Bohužel národností spory mezi Albánci a Srby jsou dodnes v paměti obyvatelstva a ne náhodou stále střeží význačné památky vojenské jednotky KFOR.

Jak nám minule říkala jeptiška v Pécsi, kdyby tady vojáci nebyli, určitě by to tu rozstříleli. Památky stojí a kosovské hory taky a o turistu tu nezavadíš - což je v podstatě pozvánka pro nás :-)  O bezpečnost se nemusíš bát, Kosovo sice pomalu, ale přece jen začíná pracovat na tom, aby se v budoucnu zařadilo mezi standardní evropské státy.

Takže batoh na záda a pojď s námi napříč kosovskými horami, kde dodnes můžeš potkat vlky, medvědy, rysy nebo želvy :-) Vylezeme na nejvyšší horu Djeravici, ze které uvidíš až do albánských Prokletých hor. Navštívíš srbské kláštery Decani a Pecs, které jsou zapsány ve světovém dědictví UNESCO, ochutnáš místní kuchyni a pokecáme s místníma, jak vidí svoji budoucnost a budoucnost Kosova - a to je myslím si už dost důvodů, proč tuhle zemi poznat!

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Martin Dubec

Marťas alias Citrus je člověk, co chodí po horách už odmala - Tatry a Beskydy má v malíku a mimo to je posedlý surfováním, se kterým začal v Anglii. Od té doby sjíždí vlny Španělska, Francie nebo Maroka! Je velký jako horal a má rád čaj, Ukrajinu, Maroko a Bosnu :-) Už je to přes rok, co je v týmu Expedition Clubu a zapadl mezi nás, jakoby byl mezi námi odjakživa. On to má možná i v genech, je to totiž brácha od Víti Dubce :-D

martin.dubec@hotmail.com +420 732 286 783 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko, Srbsko, Černou Horu až do Kosova.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe - z domu zásoby netahej - v Kosovu je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory.

Mimořádný členský příspěvek, termíny, cíle

5 990 Kč Mimořádný členský příspěvek
26. 6. - 2. 7. 2017Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Členský příspěvek zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Případné poplatky za kemp
 • Pojištění pro auto do Kosova
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Součástí Mimořádného členského příspěvku je také příspěvek na chod spolku Expedition Club International z.s.
Členský příspěvek nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub a prostě strávit předem příjemný čas. Noční přejezd z Česka do Kosova.

2. den: Ranní příjezd do města Pëje (Peč). Prohlídka města, klášterního komplexu pečského patriarchátu. Průjezd kaňonem Rugova. Nástup na vícedenní přechod na těžko kosovskou částí pohoří Prokletije.

3. - 5. den: Přechod pohořím Prokletije s výstupem na nejvyšší horu Kosova Djeravica (2656 m n. m.). Prohlídka kláštera pravoslavné církve Visoki Dečani.

6. den: Poslední den dojdeme ještě zbytek trasy a dopravíme se nazpět k autu. Podle času a domluvy se podíváme až do města Prizren. Popř. se stavíme v Bělehradu. Noční přesun do ČR.

7. den: Příjezd do ČR v ranních hodinách (cca ve 2 ráno).


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.