Hochschwab - přechod hřebene a ferraty v Raxalpe - POSLEDNÍ DVĚ MÍSTA

Termín 21 - 24. 10. 2021
OdjezdOdjezd z Brna 21. 10. v 16:30
DestinaceRakousko
Číslo akce666
Účastníků8
Cena4 290,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Žádné lanovky ani stánky se suvenýry. Hochschwab je královstvím horské přírody, kde kromě turistických značených cest a dvou možností přenocování přímo na hřebenu nenajdete žádnou „infrastrukturu“. Toto jsou úvodní věty článku o horském masivu Hochschwab, které vystihují myšlenku, proč jsme se v Expedition Clubu rozhodli vydat právě sem. Rychlá akce na prodloužený víkend pro ty z Vás, kteří chtějí na chvíli vypadnout ze spárů civilizace a zapomenout na její shon. Hochschwab tvoří výrazný vápencový hřeben položený asi 100 km jihozápadně od Vídně. K severu spadá strmě do divokého údolí Salzy, jižní svahy Hochschwabu, které se sklánějí do údolí řeky Mury, jsou o něco pozvolnější.  Bylo by krásné ztratit se v opuštěných rumunských Karpatech, kde kromě pastevců nepotkáte živou duši, ale na víkend je to přeci jen trochu daleko. Hochschwab nám nabízí blízkou civilizovanější alternativu. Ve druhé části výletu se přesuneme do pohoří Raxalpe, kde nás čeká krásný feratový výstup a trek po jižní hraně hor. V případě nepřízně počasí si Rax projdeme jen po turistickém chodníku, nebo se posuneme ještě severněji do ráje vápencových skal a ferrat HoheWandu. Máme ve zvyku dělat tak trochu co se nám zlíbí, takže plán zůstává otevřený. Tato oblast Rakouska opravdu krásný kout země, kam se vždy rád vracím. Přidáš se?

Malá ochutnávka

Fotky jsou pořízeny přesně ve stejný termín jak pojedeme my!

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Ve druhé části nás čeká ferratový výstup v pohoří Raxalpe (případně HoheWand), proto by jsi měl umět zabrat nejen nohama ale i rukama a netrpět závratěmi z výšek. Zkušenosti s farratami pro tebe budou velkou výhodou.

Průvodce

Petr Uhmann

S Petrem jsem se poznal před 3 lety, když jsem jako průvodce vyrážel do Nepálu. Stál s krosnou u Grandu a jelikož bylo na první pohled jasné, že oba vyrážíme na dlouhý horský trek, pustili jsme se do řeči. A světě div se - letěl do Nepálu stejným letadlem jako my. Už po 5 minutách mi bylo jasné, že jsem potkal chlapíka, se kterým se rozhodně nevidím naposledy. Petrovo hobby i práce je architektura a na vlastní triko procestoval desítky zemí po celém světě. Na jeho cestách hledá ty nejodlehlejší místa a nikdy nevynechá hory, které jsou jeho vášní. Odmala se věnuje orientačním sportům, takže se v neznámém prostředí cítí jako ryba ve vodě. Ondra

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web uhmannp@seznam.cz Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme  Expediční ddávku, která vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti i některý z účastníků. A dopravu na místě zařizují naše nohy :‐)

Ubytování

První noc budeme spát ve vlastních stanech na parkovišti kousek od auta. Další noc budeme spát ve winterraumu  pod vrcholem, který nabízí velmi specifickou atmosféru, nikoli však mnoho prostoru :-) Chata bývá touto dobou zavřená, ale v případě, že by byla otevřená, přespíme vevnitř. Poslední nic budeme spát buď v horské chatě Waxriegelhaus (V tomto období je otevřena jen když je hezké počasí. Šance jsou 50/50) nebo kousek vedle auta.

Stravování

Jídlo na trek si určitě vezmi na všechny dny z domu, budeme vařit na plynových vařičích. V sobotu večer je v plánu spát na chatě, kde se dá koupit večeře. V neděli se stavíme během treku na oběd na některé z horských chat . Měj ale raději na všechny dny v záloze co dát do žaludku, kdyby nebyly chaty otevřené. Můžeme se taky cestou stavit v obchodě, ale pouze dokoupit drobnosti. Při cestě zpátky se můžeme stavit na jídlo v restauraci.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíc před výpravou. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Budeme potřebovat ferratovou výbavu! Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

4 290 Kč

Cena
21. - 24. 10. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodce s adekvátním vzděláním.
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Zaučení do ferratové problematiky
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné peníze za ubytování. Liší se dle členství v Alpenverein
 • Ferratový set (lze výhodně zapůjčit v naší půjčovně)

Co cestou uvidíš

1. den: Někdy odpoledne vyjedeme z Brna z naší Expediční klubovny a po několika málo hodinách dojedeme pod hřeben Hochschwabu. Zde přespíme ve stanech poblíž auta.

2. den: Sbalíme se a vyrazíme údolím k chatě Voisthaler Hütte a náš další postup bude záviset na aktuálních podmínkách. Je možnost zvolit trasu jednoduchou ferratou (žebřík/schody) nebo turistických chodníkem. Dole u auta se rozhodneme, zda vezmeme ferratovou výbavu. Obě možné cesty vedou k chatě Schiestlhaus, která se může pyšnit tím, že je jako jedna z prvních alpských chat energeticky pasivní. Zde přespíme ve winterraumu.

3. den: Následující den se brzo ráno vydáme zdolat celý hřeben až nad vesnici Seewiesen, kam následně sestoupíme. Odpoledne sedneme do naší expe dodávky, která nás doveze až do Rax Alpe. Podle toho, zda bude chata otevřená dojdeme už za tmy na chatu Waxriegelhaus. Pokud bude zavřená, přespíme u auta.

4. den: V neděli ráno se vydáme na krásnou ferratu Hans von Haidsteig, kterou jsme šli minule na naší víkendovce. Po zdolání vrcholu budeme dále pokračovat již s pevnýma nohama na zemi po turistickém chodníku přes chatu Seehutte a chatu Karl-Ludwig-Haus. Navečer vyrazíme domů do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.