Putování a seberozvoj: Rychlebské hory

Termín 25 - 30. 08. 2020
Odjezdv 18:00 v Javorníku (okres Jeseník)
DestinaceČeská republika
Účastníků9
Cena6 790,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Vyrazit do přírody, putovat českou krajinou, večer lehávat u ohně, každý den spát na jiném místě a do toho se učit novým věcem - tohle bude naše Putování v Rychlebských horách a v Králickém Sněžníku :-)

Praktickými metodami se naučíme práci s dechem, kdy téměř okamžitě dokážeme nahradit negativní emoce pozitivními. Naučíme se chytře pracovat s chladem, ovlivnit tak svou nervovou soustavu, hormony a díky tomu krotit každodenní stres. Dále budeme provádět mentální cvičení na posílení naší schopnosti koncentrovat se a večer si povídat o věcech, o kterých jsme si možná už dlouho s nikým nepovídali :-) Všechny "biohackingová" cvičení, které se na Putování naučíme můžeme lehce zakomponovat i do našeho "normálního" života a zůstat tak šťastní, silní a otevření krásám i výzvám. A to je náš cíl :-)

Nemáš-li zkušenosti s vícedenním pobytem v přírodě, tak neměj obavy - akce je nastavena tak, že může být Tvou první zkušeností s pohybem "na těžko". Průvodci Ti pomůžou s přípravami před akcí i v jejím průběhu. A máš-li přechody v malíku, o to líp, bude se ti lépe soustředit na práci se sebou samým.

Kdo za tím stojí?

                                                                       

Vítek Novotný

Baví mě pohyb. Téměř jakýkoliv. Od mala mě provází sport. Hrál jsem hokej a nohejbal, asi 10 let zápasil v karate a od té doby mi bojové sporty doslova učarovaly. V současné době jsem odložil soutěžení na hřebík a snažím se hýbat více "pestře", rozvíjet všechny aspekty pohybu. Míchám thajský box, BJJ, silovou gymnastiku, jógu s tím, co mě v danou chvíli zaujme. Pohyb je pro mě radost a cesta, jak udržovat pružné, silné a vybalancované nejen tělo, ale i mysl.

S tím souvisí i má další záliba. Tělo bez hlavy je totiž jako vejce bez skořápky. Hluboce se zajímám o problematiku mentálního tréninku a psychologické přípravy na výkon. Konkrétně se snažím dostat pod pokličku koncentrace, odolnosti, práce s emocemi a strachem atp. K tomu mi velmi pomáhá otužování a dechové techniky, které se při Putování učíme.

Rád se bavím s lidmi. Vyhledávám ty, kteří mě inspirují, a učím se od nich. Nemusí to být zrovna uznávané celebrity. Mnoho moudrosti nacházím především v "obyčejných" lidech kolem nás. To mě inspirovalo k založení projektu "Smysluplné rozhovory", které přináším i na naše Putování.

Ondřej Šperka

Díky spolupráci s Expedition Clubem trávím značnou část roku na cestách, kde zastávám naše heslo - vydávat se do míst, která nejsou pro každého. Mimo průvodcování moderuji podcast ExpeTalk. Před pár lety jsem založil projekt "Za Hranici Komfortu", pod kterým jsme uskutečnili několik cestovatelských výzev, mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo taky výprava do města duchů Pyramiden na Špicberkách. A když zrovna nejsem na cestách, tak mě můžete potkat na školách, kde na základě mých cest vedu rozvojové přednášky pro děti.

Dává mi obrovský smysl brát lidi do přírody. Jsem moc vděčný, že díky Putování nezůstáváme na povrchu, ale jdeme do hloubky a tím i společně rosteme. Během naší výpravy budu zastávat roli průvodce, outdoorového poradce a organizátora.

tel.: 608 525 412
email: ondrej.sperka1@gmail.com

Spojení s Expedition Clubem

Tuto skvělou činnost provádějí kluci už nějaký pátek. Jejich projekt nám přišel natolik zajímavý, že jsme se rozhodli s ním spojit své jméno a udělat tuto akci pod záštitou Expedition Clubu. Ptáš se proč?

Letošní rok jsme přidali do své "mise" další položku. Tou je aktivní starost o psychickou pohodu a "klid duše" našich účastníků i nás samotných :-) Je důležité si plnit cíle a posouvat své hranice a mety. V dnešní době je ale stejně důležité dbát na svou mentální hygienu a pohodu. Pro někoho může být strávený čas v přírodě, bez stresu, v klidu či sám se sebou stejně důležitý a obohacující, jako pro jiného vylézt na pětitisícovku. Pracovní nasazení bývá mnohdy destruktivní a přehlcenost mysli je natolik velká, že se z ní nejde bez změny prostředí a cizí pomoci vymanit.

Když za mou přišel Ondra s Vítkem a pověděli mi o svém plánu, hned mě to nadchlo. A pokud chce klub opravdu směřovat i tímto směrem, tak proč nezačít rovnou s nejvyšším kalibrem? Cestou vlastního mentálního seberozvoje? Těšíme se na první experimentální spolupráci Expedition Clubu s kluky, do které vkládáme velké naděje. K dnešnímu dni byly záštitou Expedition Clubu realizovány již 2 výpravy putování.

Malá ochutnávka

Náročnost 2 z 5

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou však nijak přehnané. Ještě jsi nikdy “na težko” s batohem neputoval/a? Nevadí, akce je nastavená tak, že právě toto může být tvoje první příležitost. A máš-li přechody v malíku, o to líp, bude se ti lépe soustředit na práci se sebou samým.

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Putování je cesta ve smyslu fyzickém, mentálním i duševním. V průběhu výpravy si vyzkoušíš a zjistíš:

- Jaké to je denně putovat 10 - 20 kilometrů se všemi zásobami a vybavením.

- Spolehnout se na své vlastní síly a zároveň se i opřít o skupinu.

- Pobýt několik dní v přírodě "mimo civilizaci".

Ale také:

- Pocítíš pravou sílu přírody a naučíš se skamarádit s chladem.

- Naučíš se respektovat přirozené prostředí a existovat v něm.

- Jak ovlivnit svou nervovou soustavu a hormony.

- Jak efektivně pracovat se stresem. 

Doprava

Každý jsme z jiného koutu republiky, sejdeme se tedy až na místě v Javorníku (okres Jeseník). Doporučujeme přijet vlakem, protože v závěru výpravy by se pro auto vracelo horko těžko.

Ubytování

Čtyři noci budeme tábořit ve vlastních stanech, poslední noc přespíme na chatě Návrší pod Kralickým Sněžníkem.

Stravování

Vše si poneseme na zádech, v sobotu bude možnost dokoupit potraviny a na chatě Návrší se vaří a točí pivo, tak tam nám bude dobře :-)

Shrnutí

6 790 Kč

Cena

2. - 7. 4. 2019

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
  • Ubytování na chatě Návrší
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Know how, které ti předáme 
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
Cena nezahrnuje
  • Jídlo 
  • Osobní náklady 

Jak to bude probíhat?

1. den (úterý):

Sejdeme se ve městě Javorník (okres Jeseník). Z něj už vyrazíme po svých směrem k Zaječímu vrchu, pod kterým se ve stanech utáboříme, rozděláme oheň a uvedeme do Putování. Vzájemně se seznámíme a proběhne i první cvičení - zklidnění nervové soustavy pomocí "dechu 428".


2. den (středa):

Ráno nás čeká nakopávací "neuro rozcvička". po které vyrazíme na dopolední část dnešního úseku. Cesta je lemována krásnými skalkami jako např. "Vysoký kámen" nebo "Šafářova skála". Dojdeme až k oboře s muflony a daňky, kde tě zasvětíme do Wim Hof dýchání, jednoho ze stěžejních bodů našeho Putování. Nakopne tě tak, že dnešní porce kiláků nebude žádný problém!

Spát budeme pod Borůvkovou horou, kde si povíme něco o stress managementu a ukážeme si metody, jak náš každodenní stres pozitivně ovlivňovat.


3. den (čtvrtek):

Po rozcvičce a snídaní vyrazíme po česko polské hranici a kolem poledne "lehce zběhneme" na polskou stranu k nádhernému skalnímu útvaru "Skalny Mur". Čeká nás tu naučit se další fázi Wim Hofova dýchání a samozřejmě oběd :-) Kolem pozůstatků hradu Karpien se vrátíme na hranici a k večeru se utáboříme pár kilometrů před vrcholem Špičák. Dnes probereme teorii práce s chladem, naučíme se zahřívající dech "Power Breathing" a budeme-li chtít, tak i meditaci na rozvádění tepla - Tummo.


4. den (pátek):

Dopoledne doputujeme k nádherným Nýznerovským vodopádům. Byť bude srpen, i tak se můžeme těšit na příjemně studenou vodu a dobrovolníci tak budou moci vyzkoušet otužování v praxi. Nejdůležitější bude mentální část a náš přístup - skočit do vody umí a může každý - my se naučíme jak tuto příležitost využít k práci s nastavením "své hlavy". Tato zkušenost se dá pak krásně přenést do dalších životních situací,  my už ale budeme vědět, jak zůstat ve spojení se svým tělem, ve své síle.

Večer se utáboříme pod vrcholem Smrk, který je s výškou 1127 m. n. m. nejvyšším bodem Rychlebských hor.


5. den (sobota):

Dnes máme před sebou poslední den "mimo civilizaci". Během něj nás opět čekají aktivační dýchací cvičení, díky kterým se dokážeme velmi rychle dostat do svého těla a změnit svou náladu. Odpoledne dojdeme na chatu Návrší, která nám pro dnešní noc poskytne zázemí. Užijeme si společný poslední večer, skočíme do sauny, zahrajem si hry, dáme pivko, ... prostě pohoda.


6. den (neděle):

Dnes ráno nás čeká opravdová krása. Trochu si přivstaneme a vyrazíme za východem slunce na Králický Sněžník (1424 m. n. m.). Už jsem ho tam párkrát pozoroval a je fakt nádhera :-) Po návratu na chatu nás čeká ukončení našeho Putování, dáme si závěrečné vigilie, ve kterých se ohlédneme za uplynulým týdnem, a pak už jen sestoupíme do Starého Města, odkud se dopravíme do našich domovů :-)(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace