Omán - přechod pouště Wahiba

Termín 27. 10. - 09. 11. 2020
OdjezdOdlet z Prahy 27. 10. 2020
DestinaceOmán
Účastníků10
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Naaarodil se Kristus Pán, veselme se... České Vánoce a tradiční vůně doutnajícího františka! Houbelec – ve skutečnosti vůně Ománu, protože právě Omán je jeden z největších producentů kadidla, ze kterého děláme homolky vánočních františků! A kadidlo není jedinou voňavou záležitostí Ománu - při cestování po téhle zemi ucítíš vůni kardamomu, šafránu a hřebíčku. Ochutnáš datle, čerstvé banány, velbloudí mléko nebo shuwu. Do auta si s sebou koupíme gril a budeme si užívat grilování barakud, žraloků a tuňáků na liduprázdných plážích. A potom, co si ugriluješ super rybku, počkáme si na líhnutí želviček,  protože zdejší pláže jsou jedno z největších líhnišť karet - no a taky ty malé pašáky doprovodíme do moře, ne? :-)

Kromě skvělého jídla a koupání se želvami tě čeká putování jednou z největších písečných pouští - Wahiba Sands. Máš na to, abys se mnou přešel přes vysoké duny, vypořádal se s obrovskými vedry a chladnými nočními podmínkami? Máme v plánu ujít napříč pouští přes 80 km! Jedná se o výzvu, kterou by měl každý správný dobrodruh absolvovat! Jak se říká, aspoň jednou za život. Chceš si vyzkoušet, jaké je to stát se tulákem mezi nekonečnými dunami uprostřed největší písečné pouště na světě? Abychom to zvládli, potřebujeme v našem týmu jednak odvážlivce, kteří vyrazí na přechod pouště, ale také ty, kteří přes poušť jít nechtějí, ale rozhodnou se vzít naše offroady, udělat si tři dny pohodový program a pak nás vyzvednout na konci treku :-)

Kromě toho tě čeká taky dobrodružný prostup kaňony Wadi Shab, Wadi Tiwi a výstup na nejvyšší horu Ománu - Jebel Shams, Sluneční horu, na níž uvidíš východ slunce - a to je něco, co bys měl zažít! Celá tahle super akce bude v offroadech = máme 4x4 velké sedmimístné Toyoty, takže se připrav na neskutečné přejezdy pouště i skalnatých hor!

Taková malá ochutnávka z loňska

Fotky od skvělých lidí, co se zúčastnili naší akce v letech 2016 - 2019

Náročnost 2+

Pokud se rozhodneš absolvovat přechod pouště, náročnost je 3+.
[narocnost2
]

Musíš se rozhodnout, zda se chceš účastnit i přechodu pouště. Pokud půjdeš na pochod, počítej s tím, že nejnáročnější je vyrovnat se s vysokými denními teplotami. Za jeden den chceme urazit cca 20 km a takové dny budou čtyři za sebou = čeká tě cca 80 km pochodu pouští. Nejkritičtější bude hospodaření s vodou. Proto pošlapeme v noci, potáhneme si zásoby vody a přes den budeme odpočívat pod plachtou mezi dunami rozpálené pouště Wahiba :-)

Kdo se nechce účastnit přechodu pouště, má možnost vzít si naše offroady a zařadit se do týmu, který nás na konci treku přijede vyzvednout = přechod pouště není povinný. Omán nabízí neskutečné možnosti, co se offroad cest týče. Určitě nebudeš vědět, kam zajet dřív.

Bezpečnost v poušti

Přejít 80 km v poušti vypadá na velmi rizikový podnik. Určitě jsi viděl mnoho filmů, jak se tulák plahočí po poušti a vyčerpaný a dehydratovaný s sebou praští o zem. Nemusíš se ničeho bát, my nechceme nic takového riskovat. Aby sis nemyslel, že je to nerozvážný počin, máme spoustu důvodů k tomu, abychom tě přesvědčili:

 • Adam na předešlých čtyřech výpravách Expedition Clubu postupně navyšoval počet kilometrů, které s předchozími skupina v poušti urazili = má zkušenosti a ví, jakou trasu na základě předchozích zkušeností zvolit. 
 • Trasa vede podél offroad cesty napříč pouští, kde každý den projíždí offroady. Tuto cestu budeme kopírovat a nebudeme od ní dál než 2 km =  v případě nouze není problém požádat projíždějícího o pomoc. Navíc máme vysílačky a náš vlastní tým, který nás může vyzvednout.
 • Budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin InReach Explorer+, takže z míst, kde nebudete mít signál, si můžeme kdykoliv zavolat pomoc.

No a co se týče zbytku státu? Obavy? Proč? Omán je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě. Díky posledním letům bouřlivého rozvoje vedou do každé vesnice nové silnice, je tu vysoká úroveň vzdělání a hlavně spokojený usměvavý národ, který nás přivítá s otevřenou náručí.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, i když letošního Silvestra strávil v Himaláji v Kašmíru na skialpech. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... Letos s ním můžeš vyrazit na Sibiř, Elbrus, Damavand, Ararat nebo do Ekvádoru :)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy do Muskatu. Z Prahy létají skoro každý den charterové lety. Cena se pohybuje okolo 10 000 Kč za zpáteční letenku.

Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit Adam, druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto je pojištěné + je to automat. Najedeme cca 1600 km.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát primárně venku - ze zkušenosti to bude hlavně pod širákem. Stan není třeba, protože v Ománu na podzim téměř neprší, ale pokud někdo chce, může si jej vzít. Omán je takřka opuštěný, všude je spousta prostoru pro nerušené spaní, ať ve vnitrozemí, nebo v altáncích u pobřeží. Vrcholem bude spaní v Jebel Shams pod obrovským převisem. V Ománu je nespočet sladkovodních wádí, ve kterých se budeme koupat. Veřejné toalety v Ománu jsou kategorií sama pro sebe. U každé je Ind nebo Pákistánec, který má svoji toaletu, jsou krásně čisté a voňavé a zajít si na veřejné toalety je takřka za odměnu! (Toalety jsou na ománských hradech a hlavních turistických atrakcích.)

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Ománu jsou některé potraviny velmi levné – zejména ryby a ovoce. Kilo čerstvého prvotřídního tuňáka stojí 140 Kč, takže budeme co nejvíce grilovat ryby na grilu, který potáhneme v kufru. Místní jsou rovněž zlatí, tudíž si popř. budeme kupovat jídlo v restauracích, které jsou levnější než v ČR. V každé vesničce je obchůdek, kde se dají koupit potraviny. Z domu si tedy vezmi max. svačinu na cestu :-)

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Ománu je nutné si vyřídit dopředu elektronické vízum, cena víza není v ceně akce a vyjde přibližně na 1100 Kč. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců po opuštění země. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu a víza (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné (v případě, že předtím budeš pobývat v oblasti s výskytem této nemoci = pokud před Ománem plánuješ projet Afriku, nech si naočkovat žlutou zimnici). Nikdo to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Ale ujišťuji tě, že kromě letního spacáku, stanu, plavek a čelovky není třeba brát nic neobvyklého. Je ale důležité dodržovat místní tradice a zvyky. Proto je dobré, aby měly ženy zahalená ramena a dlouhé sukně. Omán je ale poměrně tolerantní stát. Turistky zde mohou chodit v nátělníku a šortkách, je to ale neuctivé. Na plážích se můžeme koupat, jak jsme zvyklí, stejně tak ve wádí je běžné chodit v plavkách = v tomto ohledu je to v Ománu zcela bez problému.

Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

19 990 KčCena
27. 10. - 9. 11. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 8
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Pronájem aut + pohonné hmoty
 • Pojištění aut do Ománu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Satelitní zařízení Garmin InReach Explorer + mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (gril na ryby, expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu do Ománu
 • Vízum (1100 Kč)
 • Vstupy - cca 500 Kč

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy do Muskatu. Půjčení aut, zastávka v nákupním centru v Muskatu, přejezd k Tiwi, nocleh ve stanu. 

2. den: Pokud to nestihneme první den, nakoupíme ráno zásoby, gril atd. a vyrazíme do hor naším offroadem. Dopoledne koupání v Bimah Sink Hole. Vyrazíme k Wadi Shab – průchod kaňonem a koupání. Dojdeme až k jeskyni, ve které je vodopád - nádherné místo - už dlouho mě nic tak nenadchlo.

3. den: Ráno vyjedeme na Salma Plato k Majlis al Jinn – druhé největší jeskyni světa. Wadi Tiwi – perfektní kaňon, který téměř celý projdeme. Čeká nás krátký trek, koupání a relax na pláži i perfektní večeře ve vesničce Fins. Nocleh na pláži.

4. den:  Přejezd do města Sur. Prohlídneme si stavbu lodí dhau, vylezeme na strážní věž nad městem a nakoupíme ryby na místním trhu. Přejezd do rybářské vesnice Ras Al Haag – rybí trhy a maják, a pak až na nejvýchodnější cíp Arabského poloostrova do vesnice Ras Al Jinz na sledování želv. Večer vyrazíme na pláž a určitě nějakou najdeme, jak klade vajíčka.

5. den: Přejezd k poušti Wahiba s výhledem na Indický oceán. Odpoledne vyrazíme na přechod pouště. Čeká tě pochod pouští celou noc = cca od 17:00 odpoledne, kdy vyrazíme, do 5:00 ráno = budeme šlapat cca 20 km. Pokud by ses na pochod pouští necítil, můžeš se přihlásit do týmu pro převoz aut = budeš mít k dispozici offroad, doporučím ti, kam se zajet podívat, a na konci treku nás po třech dnech přijedeš vyzvednout. Věděl jsi, že vznikla kniha "Nejkrásnější offroad trasy Ománu?" Můžeš se zajet podívat na ostrov Masirah, Wadi Bani Khalid a mnohé další. 

6. a 7. den: Přes den budeme odpočívat pod plachtou ve stínu, hodně pít a čekat na západ sluníčka. Se západem opět vyrazíme a půjdeme cca 20 km pouští. 

8. den: Po nočním pochodu nás čeká spánek a přečkání dalšího horkého dne pod vlastním přístřeškem. Večer pak vyjdeme na poslední etapu našeho přechodu = posledních 20 km do cíle naší cesty.

9. den: Tento den dokončíme přechod pouště - čeká tě pár hodin spánku a pak už vyrazíme opět autem do horské oblasti Ománu. Přejezd k hradu Bahla, který je na seznamu UNESCO. Od něj odpoledne přejedeme do Nizwy, kde je po Muskatu největší súk - tržnice, ve které se poztrácíme v úzkých uličkách a budeme kupovat kadidlo, chandžary a další potřebné věci :-) Přespíme pod vrcholky pohoří Al Hadžar.

10. den: Ráno vyrazíme do Misfat al Abriyyin – nádherné oázy, kde si dáme šálek skvělého čaje. Dopoledne přejedeme pod Jebel Shams – nejvyšší horu Ománu (3 028 m n. m.), její vrcholek je bohužel vyhrazen vojenským účelům, ale my vyrazíme na trek, který nás dovede na vedlejší vrchol - Qarn al Ghamayadh (2997 m n. m.). Je to poměrně náročný trek = 11 km na vrchol s převýšením 1800 metrů - část cesty (i kvůli tomu, abychom se vyhnuli horku) půjdeme s čelovkami a zakempíme těsně pod vrcholem. 

11. den: Ráno se zajdeme podívat na východ sluníčka a pak vyrazíme zpět k autu. Pojedeme po prašné horské cestě k městu Rustaq (super trasa s parádními výhledy) a  dál do města Nakhla, u kterého se vykoupeme v termálním pramenu s rybičkami, které okusují nohy. Spaní u Muskatu. 

12. den: Prohlídka paláce a mešity sultána Kábuse, opery a hlavně súku - tržiště, které stojí za to a kde koupíš zlato, kašmírové šály nebo všudypřítomné kadidlo. Prohlídka města. Na večer přejezd do menších ománských fjordů u Muskatu – Yiti. Spánek na pláži. 

13. den: Odlet z Muskatu.

14. den: Přílet do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.