Rumunsko - Fagaraš - PLNO

Termín 10 - 16. 07. 2020
Odjezdz Brna v 21:00
DestinaceRumunsko
Číslo akce454
Účastníků8
Cena7 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Fagaraš - dešťové hory. Poslední z velkých Rumunských pohoří, kam jsme s klubem ještě nezavítali. No, a hned to nejvyšší! Ostré a skalnaté vrcholy, zelené šťavnaté pastviny plné stád ovcí a pastevců a hluboké neprostupné pralesy, ze kterých se tyto majestátní kopce zvedají. Čeká nás hřeben plný krásných výhledů, hřeben plný výzev, hřeben plný fyzické námahy, ale taky tolik potřebného duševního odpočinku a relaxu. Fagaraš je sice nejvyšší z rumunských hor, ale že by to snad znamenalo davy turistů, dlážděné chodníky a hotelovou infrastrukturu se říct nedá. Naopak, hory jsou zde, až na pár výjimek, liduprázdné a překonání jejich hřebene klade na odvážlivce poměrně vysoké nároky. Znamená to nést si všechny zásoby min. na 5 dní na zádech (v případě kratší varianty), mnohdy v poměrně exponovaném terénu a nepřízni počasí. Místní hory jsou prostě nádherné, divoké a drsné. Přesně to co hledáme, tak vzhůru za dobrodružstvím! 

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na této výpravě nehrozí žádná mimořádná bezpečnostní rizika. Na hřebeni hor se můžeme potkat s pasteveckými psy, kteří však pro skupinku 9-ti dospělých lidí nepředstavují větší riziko. Navíc bačové jsou vždy někde poblíž. V místních horách žijí také medvědi, ale ti představují snad ještě menší riziko než psi, jsou to plachá zvířata, která se kontaktu se skupinkou lidí vždy raději vyhnou. Stačí dodržovat základní pravidla pobytu v přírodě. 

Průvodce

Jirka Střípek

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. Protože do přírody, především do hor, ho to táhne pořád. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel. Ale bere to spíš jako koníček než diagnózu. Přes týden se snaží obohatit studenty, ve volnu se snaží obohatit sám sebe cestováním. Bát se nějakých mouder na výpravě?! Cha! Nikdy! Na výpravě je totiž na své dovolené. Od Jirky můžete čekat nečekané – se strachem z výšek si vyšlápl na Stok Kangri (6153 m n. m.), se zlomeným kotníkem „prošel“ dvě země (ve Vietnamu mu řekli, že kotník je „OK“). Kdo ho poznal víc, ví, že je na něj spoleh jak na málokoho, a můžeš si být jist, že se o tebe skvěle postará.

j.stripek@seznam.cz 737729284 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Přejezd: Brno - Slovensko - Maďarsko - Rumunsko - Sibiu - Breaza (cca 10h jízdy)

Ubytovaní

Spát budeme většinu nocí ve stanu, nebo v horském turistickém přístřešku. Jednu noc přespíme v horské chatě Cabana Podragu.

Stravování

Jídlo řešíš sám za sebe. Vařit si budeme v přírodě na plynových vařičích, a když bude příležitost, využijeme místních restaurací a pohostinství. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. I tak bys měl mít jídlo na 5 dní v horách. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v supermarketu. Průvodce ti před odjezdem zašle seznam jídla k inspiraci. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat většinu času v horách. Vezměte si proto s sebou převážně oblečení na hory a pohodlné oblečení na cestování a jednodenní návštěvu města Sibiu. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 7 490 Kč Cena
10. - 16.7. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě: Horská chata Cabana Podragu a případné poplatky za spaní ve stanu.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v Klubovně a noční přejezd do Rumunského města Sibiu.

2. den: Ráno si dáme snídani v Sibiu a trochu odpočinku ztuhlým tělům po dlouhé cestě. Pak se přesuneme do vesnice Breaza odkud vyrazíme na 10km dlouhou cestu do kopce k prvnímu nocležišti - Cabana Urela (cca 1000m převýšení). Spaní ve stanu vedle opuštěné chaty.

3. den: Tento den nás čeká ještě hodně stoupání - musíme nastoupit na hřeben, který potom po celé své délce neklesá pod 2000 m. Vylezeme do sedla mezi vrcholy Mosu a Somnului a dál půjdeme hřebenem přes vrcholy - Urela - Mogos - Cheia Bandei - Coltu Balaceni - do sedla pod vrcholem Slanina. Spaní ve stanu nebo turistickém přístřešku.

4. den: Pokračování trasy po hřebeni. Čekají nás vrcholy - Slanina - Galasecu Mic - Galasecu Mare - Hartopul ursului - Vistea Mare - také nejvyšší hora Rumunska Moldoveanu (2 544 m) - Ucisoara - Ucea Mare - Corabia - Podu Giurgiurului - a sestup k jezeru Lacul Podrugu. Zde se nachází Cabana Podrugu jejíž zázemí využijeme. Spaní v chatě (možnost večeře).

5. den: Z Cabana Podragu vystoupáme opět na hřeben do sedla Podragu a čeká nás jezero lacul Giurgiului, vrcholy - Mircii - Arpasul mare - Paru de Fier - hřeben Trei pasi de moarte - a sestup k Lacul Capra (podle mnohých nejkrásnější jezero v Rumunsku). Spaní u jezera ve stanu.

6. den: Od Lacul Capra vystoupáme do sedla Caprei, dále přes vrcholy - Iezerul Caprei - Paltinu - a pak sestup do údolí k Lacul Doamnei. Odtud přechod do údolí řeky Laita, kde rozbijeme tábor naposledy na loukách u řeky. Večer nebo ráno zajede průvodce pro auto (podle času příchodu). Noc ve stanu. 

7. den: Přejezd do města Sibiu, krátká prohlídka, oběd a přejezd zpět do ČR. Příjezd v nočních hodinách. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.