Černobyl a Ukrajina - PLNO

Termín22 - 28. 10. 2019
OdjezdOdjezd z Brna 22. 10. ve 21:00
DestinaceUkrajina,Černobyl
Účastníků8
Cena8 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Je to místo, které ti dá mnohem víc než jen pohled na opuštěná města a elektrárnu, je to místo, kde si uvědomíš, jak je pomíjivé všechno to, co po sobě lidé zanechávají a co budují. Ucítíš, jak silná je příroda, která tahle místa pohlcuje a mění, a právě tady - v Černobylu - ti dojde skutečný rozměr téhle katastrofy se všemi jejími důsledky. To je důvod, proč sem jezdím a slibuji ti, že i ty budeš odjíždět se silnými pocity. Do areálu vjíždíme vlastním autem, takže jsme v pohybu svobodní :-) Zastavíme kde chceme, na jak dlouho chceme, k tomu nám dopomůže náš super místní průvodce ;-)

Na sklonku podzimu se areál pomalu chystá upadnout do zimního spánku. Není krásnějšího období k navštívení Černobylu než uprostřed babího léta. Zbytky toho, co zůstalo z elektrárny a hlavně vesnic a měst okolo, bude zabaleno do palety podzimní barev porostu, který zde za 33 let vyrostl.

Krom Černobylu ti ukážu taky Kyjev, na který si vyhradíme celý den. Určitě se zastavíme i v Muzeu kosmonautiky v Žytomyru a strávíme divokou noc ve Lvově, kde prolezeme ty nejlepší hospody. A abychom si jen nevozili zadky v autě, zajedeme do Koločavy a jeden den si uděláme trek po Poloninách s výstupem na jednu z místních hor. Po tomhle výletě budeš vědět, jak chutná Ukrajina!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Radanu Swaczynovi

Náročnost je 1+ z 5 

Přestože mezi nejdůležitější požadavky na účastníky patří chuť objevovat nové věci a také dobrodružný duch, výprava s sebou přináší i určité nároky na fyzickou zdatnost. Nejsou ale nijak přehnané, v tomto případě vlastně skoro žádné.

Požitkář (Pohodová výprava): Pro to, abys zvládl tuhle výpravu, nemusíš být žádný sportovec. Výprava je uzpůsobena členům, kteří si chtějí odpočinout a nemají chuť se nějak fyzicky trápit. (Černobyl, Banát, Bělorusko)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je primárně prozkoumat vybuchlou černobylskou jadernou elektrárnu. Zároveň se podívat k radaru Duga. Prozkoumat jak hlavní město Ukrajiny Kyjev, tak malebnou Zakarpatskou Ukrajinu, která ještě před 100 lety patřila k naší zemi.

Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená horami.

Průvodce

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Nocleh je zařízen v Kyjevě v centru v bytě naší známé Liliany. V Koločavě si zařídíme ubytování u místních lidí nebo v Četnické stanici.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, tak by sis neměl tenhle zážitek nechat ujít! Šašlik, pelmeně, boršč, gombovce a další super jídla budeme ochutnávat u místních nebo v restauracích a kolibách po naší cestě - takže s sebou nemusíš tahat zásoby. Nakoupit se zastavíme na Ukrajině v místních obchodech = nemusíš s sebou nic vozit. Stravu si řeší každý sám = pokud máš nějaké speciální potřeby, připrav se podle svých potřeb.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. Pro vstup do Černobylu je třeba sken pasů všech účastníků. Vstup do Černobylu není v ceně a stojí cca 90 EUR. Abychom ti mohli zařídit vstup do Černobylu, budeme potřebovat, abys nám do přihlášky zadal číslo pasu - musí sedět s číslem pasu, se kterým pak budeš cestovat.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 8 490 KčCena
22. - 28. 10. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování (3x noc v apartmánu v Kyjevě, 1x v penzionu v Koločavě)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 
 • Vstup do Černobylu - 100 EUR

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z ČR - Polsko - přechod Krakovets - Lvov - Kyjev.

2. den: Dopoledne se projdeme Lvovem - zařídíme výběr/výměnu peněz, zajdeme si na snídani a projdeme krásné centrum, které je na seznamu UNESCO. Pak urazíme zbytek dlouhé cesty do Kyjeva a navečer se ubytujeme v bytě v centru. Po dlouhé cestě se půjdeme odreagovat někam do baru a dáme si dobré jídlo.

3. den: Celý den věnujeme Kyjevu. Podíváme se do Kyjevsko-pečerské Lavry, Muzea Velké vlastenecké války, do centra, do Katedrály svaté Žofie, na Majdan atd. Opět noc v Kyjevě.

4. den: Celodenní prohlídka Černobylu. Černobyl, reaktor, radar Duga, Pripjať atd. V prosinci 2016 byl reaktor zakryt novým sarkofágem, takže máš možnost vidět čtvrtý blok v nové podobě. Nocleh v Kyjevě a večeře s pivem v naší oblíbené hospůdce.

5. den: Vyrazíme na cestu do Koločavy, která nám zabere většinu dne. Cestou se můžeme zastavit v Žytomyru v muzeu kosmonautiky. Navečer přijedeme do Koločavy. Tady nás bude na Četnické stanici čekat paní domácí, která nám uvaří něco dobrého, a pak se trochu projdeme Koločavou - zajdeme k hrobu Nikoly Šuhaje a taky do kostela svatého Ducha. Nocleh.

6. den: Výstup na Strimbu, Nehrovec nebo poloninu Krásná. Odpoledne pak koukneme do Starého Sela nebo v případě, že zbude dost času, zajedeme k Siněvirskému jezeru nebo do nádherné vesničky Svoboda. Spaní na četnické stanici.

7. den: Jak už to bývá, poslední den je věnován cestě domů. Cestou se zastavíme v Serednje a Užhorodu na jídlo. Podle toho, jak nám klapne přejezd hranic, budeme v Brně kolem půlnoci.