Babí léto na poloninách - PLNO

Termín 23 - 28. 10. 2019
Odjezd23.10. ve 22:00 hod. z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Účastníků8
Cena6 290,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Krásně zbarvené stromy, kam se podíváš, hory, lesy a čistý vzduch, co ti dělá radost při každém nadechnutí - to jsou poloniny na podzim, ty poloniny, které byly kdysi součástí i našeho státu. Není příhodnější chvíle k návštěvě než teď, na oslavu 101. výročí založení samostatného Československa.

Vezmu tě objevit Koločavu - místo kde žil a loupil Nikola Šuhaj, budeme si povídat nad sklenkou vodky s místními o jejich tvrdém životě, pojídat šťavnatý šašlik a zapíjet ho čajem z bylinek, nasbíraných na svazích kopců a uvařený na plotně na peci. V říjnu budou poloniny zbarveny do široké palety barev a ty si užiješ parádní podzimní opékání buřtů, popovídáme s chlapy co tahají dřevo z lesa, přespíme u místních na seníku a vypijeme nejeden stakančík vodky :) Podkarpatská Rus je nádherná, lidé prostí, chudí, ale neuvěřitelně přátelští, jestli chceš vidět jedno z nejkrásnějších míst Evropy, rád tě tam vezmu!

Malá ochutnávka

Náročnost 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Čekají tě dva dny, kdy půjdeme na těžko = trek po Poloninách, kdy každý den ujdeme 20 - 25 km. Zbylé dny budou pohodové - s kratšími treky nebo jen procházkami :)

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám, ne-li vůbec. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje, objevuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, i když letošního Silvestra strávil v Himaláji v Kašmíru na skialpech. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... Letos s ním můžeš vyrazit na Sibiř, Elbrus, Damavand, Ararat nebo do Ekvádoru :)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí naší devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Nocleh je zařízen v Koločavě na Četnické stanici, jednu noc zůstaneme u místních a dvě noci si dáme pěkně venku - rozděláme oheň a opečeme špekáčky. 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu určitě netahej - na Ukrajině je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

6 290 Kč Cena
23. - 28. 10. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00 hod. Přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky, gombovce a kávu. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme do Seredně – tady pro tebe mám menší překvapení schované v podzemí :) Odpoledne přejezd do Koločavy. Ubytování – Četnická stanice. Večer dáme seznamovací party a probereme novinky s místními.

3. den: Ráno vyrazíme na pereval Pryslop a odtud pak na vrchol hory Strimba (1.719 m.n.m.), z vrcholu Strimby je parádní rozhled na Koločavu a celé údolí, tebe ale čekají další vrcholy :) Přejdeme až pod horu Jasnivec, kde si najdeme místo na stanování, rozděláme oheň, opečeme špekáčky a přespíme.

4. den: Ráno vyrazíme po hřebeni přes vrcholy Hropa a Nehrovec (1.709 m.n.m). Čekají tě parádní výhedy a odpoledne pak sestup do údolí, odkud se posuneme autem až k Siněvirskému jezeru. Kousek nad jezerem najdeme místo na stanování a přespíme.

5. den: Ráno se projdeme kolem jezera - Perly Karpat, dáme si dobrou snídani, koupíme sušené hřiby a ochutnáme víno z borůvek. Pak se pojedeme podívat záchranou stanici pro medvědy a po obědě vyrazíme najít místo, kde uspořádal Jaroslav Foglar tábor. Odpoledne - pokud budeš mít dost sil, tě čeká krátký výstup na horu Ťápeš. Potom co slezeme do Koločavy se zajdeme podívat na hřbitov, k hrobu Nikoly Šuhaje a pak tě seznámím s panem Vasilem, místním historikem, který nás vezme do kostela Svatého Ducha a povypráví o historii i současnosti Koločavy. Večer dáme saunu abychom se zregenerovali a oslavíme výstupy a celý trek :)

6. den: Ráno dáme pohodovou snídani, zajedeme se podívat do skanzenu a pak už vyrazíme směr ČR - domů – do Brna – do klubu ☺

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.