Rakouské ferraty v Gesäuse

Termín23 - 26. 05. 2019
Odjezd23. 5. 2019 v 7:00 z Brna
DestinaceRakousko
Účastníků8
Cena4 810,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Dlouho jsme s Expeditionem nevyrazili zdolávat hory po ferratách a je načase se znovu k zajištěným cestám vrátit. No a kam jinam se obrátit než do blízkého Rakouska, kde kousek za Vídní najdeme celou řadu vápencových stěn s cestami od jednoduchých po ty opravdu náročné. Naším cílem budou dvě oblasti, stolová hora Hohe Wand kousek za Wiener Neustadt, kde se rozlezeme, abychom se následně přesunuli do oblasti národního parku Gesäuse s majestátními vápencovými štíty a odkrytými hřebeny. Pohybovat se budeme v okolí městečka Eisenzer, místa, kterému krom okolních hor dominuje také ohromný důl na železnou rudu. Ferraty si servítky brát nebudou, vedou vápencovými stěnami přímo nad údolím a dominují jim až 40m lanové mosty. Jejich obtížnost se pohybuje mezi C-D.

Výprava je především pro ty, kteří již mají s ferratami zkušenost nebo mají alespoň dobrou fyzičku a nebojí se vrhnout do náročnějších cest, ve kterých budeme mít pod nohama vzduchoprázdno. Náročnost cest ale bude gradovat postupně a bude vždy možnost zvolit si náhradní plán.

Malá ochutnávka

Náročnost je 3 z 5

Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Plánované ferraty jsou exponovanými cestami ve stěnách, kterými zdoláme cca 1000 výškových metrů nahoru a dolů každý den. Je tedy dobré mít alespoň nějaké zkušenosti s ferratami a rozhodně netrpět strachem z výšek :-) Nutno ale dodat, že ačkoli jsou s pohybem na ferratách spojena objektivní rizika, nejsou fyzické nároky nijak přemrštěné a vždy bude k dispozici záložní plán. Není proto potřeba se této výpravy zbytečně bát.

Pokud si nejsi jistý, základy bezpečného pohybu na ferratách si můžeš vyzkoušet na jednom z ferratových kurzů, které akci předcházejí - ZDE

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Bezpečnost

Pohyb na zajištěných cestách s sebou nese objektivní rizika. Jsou ovšem vyváženou cenou za zážitky, které člověk jinak nezíská. Obecně jsou ferraty bezpečným sportem a my budeme používat veškeré doporučené vybavení, abychom rizika minimalizovali. Tomáš je certifikovaný horský průvodce a instruktor skalního lezení. Všem účastníkům bude během výpravy k dispozici a nápomocen a samozřejmě se řekneme i bezpečnostní pravidla, jak se se po ferratách pohybovat.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, která sdílí lásku k horám a jejich objevování. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským zážitkům. Budeme mít příležitost prožít dobrodružství na skalách, stejně jako pohodové večery, během kterých jistě zazní řada historek.

Průvodce

Tomáš je certifikovaný český horský průvodce a instruktor skalního lezení s dlouholetými zkušenostmi s lezením, ferratami a pohybem v horách. Pro Expedition club organizuje ferratové kurzy, mimo to se profesně věnuje lanovým technikám i jinde.

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme Fridtjofa, který vyniká spolehlivostí a dá se použít na všechny sjízdné povrchy tohoto světa. Řídit bude většinou průvodce, ale po domluvě nebo v případě nutnosti i některý z účastníků. A dopravu na místě zařizují naše nohy :‐) více o autu, kterým pojedeme, se dozvíš ZDE

Ubytování

První noc budeme spát ve vlastních stanech v kempu Hohe Wand Blick camp přímo pod stěnou Hohewandu. Pro další noci využijeme kemp ve městečku Leoben.

Stravování

Přes den si poneseme jídlo v batohu s sebou, bude nejlepší si ho vzít z domu. V kempech si samozřejmě můžeme uvařit a míst, kde dokoupit zásoby, je po cestě dostatek. Pokud se domluvíme, nic nám nebude bránit použít taky místní hospody a chaty a vychutnat si rakouské horské speciality.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Povinnou výbavou je samozřejmě horolezecký úvazek (ideálně celotělový, nebo kombinovaný), lezecká přilba a ferratová brzda. Další důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

4810 KčCena
23. - 26. 5. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Kompletní ubytování (1x v kempu Hohe Wand, 2x kemp v Leobenu)
 • Zajištění průvodce se zkušenostmi a adekvátním vzděláním
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano...)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje 

 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Zapůjčení ferratového vybavení (možnost zapůjčit v naší půjčovně)

Co cestou uvidíš

1. den: V ranních hodinách vyrazíme z Brna za Vídeň a rovnou nastoupáme k ferratě Wildenauer Steig. Nejenom že vede kolem nádherných vápencových jehel až na vrchol náhorní plošiny, ale nabízí i atraktivní průlez úzkým skalním komínem. Navíc je to přehledná cesta, na které se rozlezeme a zhodnotíme naše schopnosti. Pokud bychom měli času nazbyt, můžeme si zkusit ještě výstup ferratou Geirsverreinsteig, která začíná hned vedle. Přespíme v kempu Hohe Wand Blick camp hned pod stěnou s parádními výhledy. K dispozici je tu sprcha (ale většinou studená) a hezké zázemí.

2. den: Brzy ráno se zabalíme a přesuneme se do městečka Eisenerz. Tady zaparkujeme rovnou u nástupu k ferratě Kaiser Franz Joseph, dlouhé cestě vedoucí až skoro k vrcholu Rossloch (1649 m) zakončené lanovým mostkem a to celé nad jezerem s výhledy do celého údolí. Po sestupu dolů se můžeme občerstvit, třeba i vykoupat, jestli bude teplo, a přejedeme do Leobenu, kde se nám na další dvě noci stane základnou místní kemp.

3. den: Čeká nás ferrata Eisenerz Steig na vrchol Pfaffensteig, spíše jednodušší cesta s krátkými náročnějšími úseky vedoucí opět krásnou linií téměř na vrchol.

4. den: Zabalíme si věci do auta a vyrazíme na poslední cíl výpravy - ferratu Kaiserschild Kettersteig. Dlouhá ferrata na vrchol Kaiserschild (2084 m) bude opravdovým vrcholem naší výpravy. Krom jiného se na ní nachází 40 metrový lanový most nad propastí (jde případně obejít). Po sestupu k autu pouze naložíme věci a vyrazíme na cestu domů. Očekávaný příjezd do Brna je okolo 22:00 hod.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.