Makedonie a Kosovo - přechod Šar Planiny - PLNO

Termín 07 - 15. 09. 2019
Odjezd7. 9. 2019 z Brna ve 20:00 hod.
DestinaceMakedonie,Makedonie,Kosovo
Číslo akce365
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Balkán. Nespoutaný, divoký a svérázný, proto ho máme tak rádi. No a pohraničí Kosova a Makedonie je toho nejlepším příkladem. Patří mezi ty vzdálenější a nejméně navštěvované části Balkánu, což je automaticky řadí na seznam míst, která chceme vidět. Když jsem byl na kosovské Šar Planině poprvé, říkal jsem si: "Ty jo, to jsou tak krásné hory, připomínají mi Západní Tatry! To bych chtěl jednou přejít." No a je to tady! První výprava Expedition Clubu, která má za úkol přejít celý výrazný hřeben tohoto pohoří. Bude to bolet, bude to dlouhé, náročné, vyzývavé, krásné, ale na konci budeme odměněni těmi nejlepšími vzpomínkami.

Ještě nedávno zde zuřil ozbrojený konflikt. V Makedonii mezi vládou a povstalci z řad albánské menšiny. V Kosovu mezi Albánci a Srby kvůli národnostním sporům. Tato území pomalu nachází svůj klid, ale rýhy na duši zůstanou místním obyvatelům ještě hodně dlouho. Dnes zde žádné větší nebezpečí nehrozí, přesto člověk občas pocítí atmosféru nedávných událostí, třeba při setkání s patrolujícími jednotkami KFOR na hranicích s Kosovem.

My sem ovšem nejedeme hledat ztracenou pravdu, jedeme si užít krásnou přírodu. Vezmu tě do liduprázdného pohoří Šar Planina, od Ljubotenu až k Titově Vrchu, do málo navštěvovaných hor, které tvoří přirozenou hranici mezi těmito dvěma státy. Společně strávíme osm dní převážně v horách, kde se běžně pohybují pasáci ovcí, jejich stáda, a hlavně pastevečtí psi (dokonce jedno unikátní místní plemeno - Šarplaninec, které je známé svými velkými rozměry). Jinak zde vládnou vlci a medvědi. Nejsou zde turistické značky (aspoň ne všude), cestu tedy budeme hledat často svépomocí. No nezní to skvěle? Zvu tě do Makedonie a Kosova, do míst, která nejsou pro každého!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Matěji Novotnému, který šel hřeben v roce 2017.

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. Ještě jsme v této destinaci nebyli, nebo zde máme nové plány. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Utváříme tím pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Jenom tak můžeme s jistotou garantovat, že se na výpravě objeví super parta, se kterou ji chceš zažít! Jsou to prostě lidé, za které “dáme ruku do ohně”. Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, pouze je to naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš podat kdykoliv. Průvodce se s Tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 20.3.2018

Náročnost 3+

Celkově půjdeme 75 km za 6 dní s 6000m převýšením. Na každý den máme tedy schováno 1000 m stoupání na těžko :-)

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemi nehrozí. Oblast pohraničí je pod dohledem makedonské a kosovské pohraniční stráže. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou. Jsou to velmi plachá zvířata a pokud je člověk nepřekvapí, nehrozí mu z jejich strany žádné nebezpečí. Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben.

Cíl výpravy

Cílem naší výpravy je vytvořit partu lidí, kteří se společně vydají poznat krásu místních hor a pohostinnost místních a zároveň si chtějí dát do těla. Chceme především strávit pár dní v makedonské a kosovské přírodě v srdci zdejších krásných hor, takže zarytý milovník kultury si pravděpodobně nepřijde úplně na své. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí ověřené horami!

Průvodce

Martin má bohaté zkušenosti z Balkánu, byl tady asi 30x.

Martin Ksandr

Tahoun, motivátor, paličák, horolezec.

Martin je bezesporu základní kámen Expedition Clubu. To neříkám jen proto, že umí být tak tvrdý, ale protože klub na něm z velké části stojí. Mohl bych Ti dlouze vyprávět o tom, jak rád vytrhává lidi z pohodlí civilizace a stereotypů, přestože sám není žádným kulturním barbarem. Mohl bych Ti vylíčit, jak zdolal nejvyšší horu Afghánistánu, Noshaq (7492 m),  jak vylezl osmitisícovky Manáslu (8156 m) a Gasherbrum II (8035m), jak podnikl prvovýstup na pákistánsky vrchol Sugulu Peak (6102 m) nebo vrcholy v tádžickém Pamíru. Mohl bych povídat o přechodu zamrzlého jezera Khovsgol v Mongolsku, Špicberkách, Kavkazu, Mauritánii, Číně, Bolívii, Ugandě, Ománu, Kazachstánu a pokračovat dále. Namísto toho Ti řeknu jenom tohle: Vydej se s Martinem na výpravu a udělej si obrázek sám...

 • 2021 - Martin vedl první klubový výstup na osmitisícovku - Gasherbrum II 8035m- úspěšný - více ZDE
 • 2019 - Martin vedl první klubový výstup na sedmitisícovku - Muztagh Atta 7546m - úspěšný - více ZDE
 • 2017 - Martin společně s Janem Haráčem alias Kudrnou zkoušeli prvovýstup na pákistánský vrchol Sugulu Peak ZDE
 • 2015 - Martin společně s Polďasem a dalšími borci zdolali 1. 10. 2015 osmou nejvyšší horu světa, Manáslu 8163 m. Za tento výstup dostali ocenění ČHS "Talent roku - výstupy nad 6000m".
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

         Facebook Web martin@expeditionclub.cz +420 603 788 117 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. Ještě jsme v této destinaci nebyli nebo zde máme nové plány. Proto se ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Utváříme tím pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Jenom tak můžeme s jistotou garantovat, že se na výpravě objeví super parta, se kterou chceš výpravu zažít! Jsou to lidé, za které “dáme ruku do ohně”. Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu. Pouze je to naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš podat kdykoliv. Průvodce se s Tebou osobně domluví na tom, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byly vypsána 20.3.2018

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Poslední noc přespíme v kempu, ať se můžeme pořádně umýt a oslavit úspěšný přechod. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. V horách půjdeme „na těžko“, takže si poneseme s sebou i jídlo, budeme vařit na plynových vařičích. Jídlo na trek si vezmi už z domu. 

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8990 Kč Cena
7. 9. - 15. 9. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Případné poplatky za kemp
 • Půjčení kajaků v kaňonu Matka
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH
 • Pojištění proti úpadku
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub - prostě strávit příjemný čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Makedonie.

2. den: Ranní příjezd do Makedonie. Kosovu se strategicky kvůli hranicím vyhneme. Cestou doplnění zásob, krátká návštěva Skopje, kde si dáme snídani, a přesun k nástupu na náš trek - osadu Staro Selo. Začátek kompletního přechodu hřebene Šar Planina. Kamarád Matěj, který ji šel v roce 2017, říká: "V životě jsem nezažil, že bych někde v Evropě na horách týden nepotkal ani jednoho turistu."

3. - 7. den:  Přechod hřebene. Mapa trasy ZDE. Čeká nás celkem 6000 m převýšení. Trasa bude náročná, ale krásná. Půjdeme většinu po hřebeni. Hned na prvním kopci Ljuboten budeme mít jako na dlani největší americkou vojenskou základnu na Balkáně. Poté se budeme šinout na východ přes spoustu vrcholů s výškou nad 2500 m. Jeden z nich je dokonce považován za konkurenta vrcholu Djeravice - nejvyšší hory Kosova. Celou trasu zakončíme na druhé nejvyšší hoře Makedonie a v oblíbeném horském centru Popova Šapka. Vodu budeme brát z jezer a bystřin, ke kterým mnohdy budeme muset sejít z hřebene.

 8. den: Dojdeme do civilizace. Martin dostopuje pro auto a poté se přesuneme do vesnice Popova Shapka na nocleh. Pokud vše půjde ještě lépe, přejedeme do kaňonu Matka, kde přespíme v zátoce, kam se dá dojet jen na lodičce nebo kajacích, které si tam půjčíme. Je tam malý srub, ve kterém si můžeme udělat oheň a je to děsná romantika :-) Večer oslavíme náš úspěšný přechod hřebene. 

9. den: Dopoledne navštívíme Skopje, popř. kaňon Matka a potom se vydáme na dalekou cestu domů. Příjezd v nočních hodinách. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.