Altaj - Mongolskem v offroadech

Termín12 - 31. 07. 2019
Odjezdodlet z Evropy
DestinaceMongolsko
Účastníků7
Cena29 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Když jsem loni projížděl pod vrcholky Altaje ve starém UAZu, a snažil se dokončit nejdelší rally závod světa - tak se nám bohužel UAZ kazil cca na každém 50tém kilometru, prostě sovětská kvalita. Na Altaji mi to ale nevadilo - ty hory jsou nádherné a já se rozhodl, že se na ně nebudu jen koukat :) 

Mongolsko, Altaj - to je něco co zní drsně, syrově a taková příroda na Altaji skutečně je. Nedotčená a divoká - jako by to byla pozvánka pro naši výpravu :) Pro mě je to země kontrastů. Údolí, kde se opaluješ v tričku, popíjíš samohonku nebo kumys a zakusuješ šašlík a proti tomu pohraniční oblast Altaje - místa kde jsou ledovce, čtyřtisícové vrcholy a potřebuješ tam  povolení ke vstupu. Právě tyhle vrcholy jsou cílem naší výpravy.

"Do míst, která nejsou pro každého". Když jsme po desítkách kilometrů křižování stepí dojeli do města a začal asfalt tak jsme byli nadšení - civilizace! Po příjezdu k prvnímu kruhovému objezdu jsme si uvědomili, že jsme v Mongolsku, vystoupili jsme a šli jsme pomoct nahánět několikset koz, které zablokovaly průjezd - paráda! :) Sovětské auto místním podmínkám sluší, tentokrát si ale vybereme spolehlivější vůz - LADA NIVA - to bude po celou dobu náš offroad a koráb, kterým budeme brázdit Mongolské stepi! A pokud zvládneme cestu skrz celé Mongolsko, tak přijde na řadu hlavní cíl naší akce - vylézt nejvyšší horu této země - Chujten - čtyřtisícovka na hranici Mongolska a Číny - hora, ke které opravdu není jednoduché se dostat, ale kdo by se nechtěl kouknout do Číny z výšky 4374 m.n.m.... :)

Malá ochutnávka

Video upoutávka

Náročnost je 3 z 5

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je vylézt nejeden mongolský vrchol, včetně našeho hlavního cíle - nejvyšší hory tohoto státu - Chujtenu. Dále užít si pohostinnost, popovídat s místními lidmi, dát si šašlík, samohonku nebo kumys. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským prožitkům. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství prověřená horami.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, i když letošního Silvestra strávil v Himaláji v Kašmíru na skialpech. Kromě toho prochodil Dračí hory v Jihoafrické republice, projel vlakem Indii a oblíbil si třeba Čínu. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... Letos s ním můžeš vyrazit na Sibiř, Elbrus, Damavand, Ararat nebo do Ekvádoru :)

Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme jako obvykle v menší skupince lidí. Dopravíme se letecky do Ulan Bátaru. Zde si půjčíme auta a vyrazíme na Altaj. Poté se opět vypůjčenými auty vrátíme zpět do Ulan Bátaru na odlet. 

Ubytování

V hostelech, jurtách, v divočině pak ve vlastních stanech nebo pod širákem. Hvězdná obloha v Mongolsku je fakt něco! Karimatky a spacáky tedy s sebou.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování si řešíš sám za sebe. Jídlo lze nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Buď však připraven na to, že tamní obchody nabízí zcela rozdílný sortiment potravin a výběr je skromnější než u nás - alespoň nebudeš muset dlouho vybírat :-) V průběhu výpravy bude samozřejmě také možnost občerstvit se v místních „hostincích“.Ceny za jídlo jsou velmi přijatelné. Není tedy nutné vozit žádné jídlo s sebou. Nutno podotknout, že vegetarián nebude z mongolské stravy příliš nadšený, maso je tady základ jídelníčku, ale samozřejmě při troše snahy i vegetarián přežije :-)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o akci cestovní kanceláře Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro občany České republiky pro vstup na území Mongolska je nutný cestovní pas (s minimální platností 6 měsíců přesahující dobu odletu ze země). Dále platí vízová povinnost.  Víza si vyřizuje každý individuálně - pokud budeš potřebovat pomoct, dáme ti tipy jak na to :)

Permit ke vstupu do pohraniční zóny a permit k výstupu na Chujten máš v ceně - permity vyřídíme po cestě v Mongolsku = 3000 MNT a 30 USD na osobu.

Poplatek za místního průvodce v ceně není a společně se na průvodce složíme - najmout si místního guida je podmínka k udělení permitu pro výstup.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B. Očkování proti břišnímu tyfu je na zvážení. Očkování zde není povinné žádné. Nikdo to tedy na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno.

Shrnutí

29 990 Kč

 Cena
12.7. - 31.7. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5, maximum účastníků je 7 - to proto abychom se pohodlně vešli do aut LADA NIVA
cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Půjčení 2 aut Lada Niva 4x4
 • Permit do pohraničí a vstup do NP
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak  vtištěné tak elektronické podobě, GPS
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Práci mou a mých kolegů
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Zpáteční letenku
 • Vízum = 60 EUR
 • Poplatek za místního guida = cca 150 USD
 • Případné vstupy do chrámů, památek, archeologických lokalit a muzeí (celkem cca 500 Kč)

Co cestou uvidíš

Chceš omrknout naši trasu - přibližná mapa našeho putování je ZDE.

1. den:
Odlet z Evropy podle dostupnosti letenek.2. den:
Přílet do Ulánbátaru – hlavního města Mongolska. Setkání na letišti, půjčení aut, ubytování a procházka městem. Zajdeme si na dobrou večeři a dáme si seznamovací party.

3. den:
Ráno vyrazíme mimo město, protože polovina lidí Mongolska žije v hlavním městě, tak je docela jednoduché vypadnout do přírody. Mongolsko je obrovské a my si užijeme celou zemi, žádné limity, naše Lada Niva projede všechno a cesty tady stejně na většině míst ani nejsou.

Mongolové jsou nejvíce hrdí na Čingischána - a proto začneme naši cestu do středu země, kde bylo epicentrum mongolské říše. Přejedeme k jezeru Ogii a budeme si povídat o Čingischánovi, pozorovat koně a kdo bude dost otužilý tak se může okoupat. Spát budeme ve stanech nebo pod širákem u jezera.

4. den:
Se zásobou informací o Čingischánovi se zajedeme podívat do Kharakorumského muzea, komplexu budouv a templů, které byly centrem Čingischánovy říše. Odpoledne tě pak čekají jurty, místní pastevci a nocleh venku.

5. den:
Tenhle den ucítíš na vlastní zadek jak je Mongolsko veliké. Potřebujeme se totiž přesunout na sever země - k jezeru Khovsgol. Je to nějakých 600 km, takže nás čeká den a možná kus noci v autě.

6. den:
Ráno přijedeme k nástupu na trek a vyrazíme na dva dny na těžko na třítisicové vrcholy, které jezero obklopují. Tady nečekej žádné značení nebo stánky s horalkama, tahle část Mongolska, to je drsné podnebí, tajga, potoky ledové vody a skalnaté vrcholy. Našim cílem bude dobít vrchol ve výšce 2629 m.n.m. Večer uděláme táborák, něco opečeme a přespíme ve stanu s výhledem na jezero.

7. den:
Ráno se vrátíme k autům a okolo oběda sjedeme k jezeru - v resturaci si dáme dobrý oběd a pak už jen plavání v jezeře :) Odpoledne vyrazíme na západ. Pojedeme dokud to podmínky dovolí a pak přespíme ve stepích severního Mongolska.

8. den:
Tenhle den opět prověří tvé pozadí = čeká nás totiž přejezd k Rusko - Čínsko - Mongolskému trojúhelníku, do oblasti Altaje a čtyřtisícových vrcholů. Pokud se nám bude dařit tak se dostaneme k jezeru Uvs.

9. den:
Uděláme si zastávku ve městě, doplníme zásoby a hlavně vyřídíme povolení ke vstupu do pohraniční zóny. Přespíme už v národním parku a večer strávíme přípravou na výstup k vrcholu Chujtenu. Výstup na Chujten je kvůli povinnosti pronajmout si místního průvodce a mít permit k výstupu i k vstupu do pohraniční zóny, dosti nákladnou záležitostí - konkrétně se vyřízení všech permitu pohybuje okolo 150 - 175 USD. Pokud bys chtěl tyhle peníze ušetřit a stačil by ti pohled na Chujten z údolí, tak pro tebe mám připravený trek v podhůří Altaje a k naší skupině se připojíš o dva dny později a navzájem si povyprávíme zážitky :)

10. den:
Vyrazíme od aut a přesuneme se do základního tábora ve výšce 3100 m.n.m. Odtud si dáme procházku nalehko. Nocleh v base campu.

11. den:
Brzy ráno - pokud to podmínky dovolí, vyrazíme k vrcholu, dopoledne už si budeme užívat výhledy do Číny a na celý národní park z vrcholu Chujtenu 4.374 m.n.m. Výstup na Chujten je parádní záležitost - jak to vypadá můžeš omrknou zde. Pak následuje návrat do base campu, dáme si krátký odpočinek, sbalíme stany a seběhneme zpátky k autům.

12. den:
Tento den si necháme jako rezervu pro výstup na Chujten, pokud by nebylo ideální počasí tak bychom si dali trek pod Chujtenem. Pokud vše vyjde jak má, tak si tento den dáme pohodový trek, zastavíme se v některé z jurt a okoštujeme kumys na oslavu výstupu.

13. den:
Vyrazíme z Altajského národního parku a zamíříme si to do pouště Gobi - ta je na jihu Mongolska a to znamená jediné - pořádně dlouhý přejezd :) Ale tahle cesta - ostatně jako všechny cesty necesty v Mongolsku stojí za to - jedeš stepí ve vyjetých kolejích a koukáš kolem sebe na tu nádhernou krajinu, koně, louky a potoky nádherně čisté vody... 

14. den:
Tento den si ještě budeme natřásat zadky - ale zastavíme se ve městě, nakoupíme zásoby a večer si už budeme užívat hvězdy ve stepi - jen pár kilometrů od dun pouště Gobi!

15. den:
Gobi - pár kilometrů od Čínských hranic, duny, písek, koně a spaní v poušti. Tenhle den spolu vyrazíme do pouště, budeme se orientovat podle hvězd a půjdeme přes duny až na místo, kde složíme hlavu.

16. den:
Gobi není jen písek, ale taky dvoutisícové vrcholy - takže tento den si užiješ výhled na Gobi a večer přespíme v jurtě v pouštním kempu - troška luxusu neuškodí :)

17. den:
Čas na návrat do výchozího bodu - Ulan Bátaru, po cestě se zastavíme ještě na vodopád Orkhon. 

18. den:
Příjezd do Ulan Bataru. Pokud bude čas uděláme si výlet k památníku Zaisan, prohlídka náměstí Süchbatar s parlamentem a sochou Čingischána, buddhistického chrámu Choijin Lama Temple a Zimního paláce posledního monarchy. Oslava cesty a nákup na největším mongolském tržišti.  Koupíme dárky a suvenýry a večer závěrečná party! Pustíme si nějakou super Mongolskou hudbu - třeba tohle!

19. den:
Konec srandy, podle letenek přesun na letiště, vrácení aut a návrat do České republiky.

20. den:
Přílet do ČR. Kdo budete chtít můžete se mnou zůstat ještě jeden nebo více dní v Moskvě (ale potřeboval bys Ruská víza).

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celé výpravy i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situace (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané události). Při naší cestě bude hodně záležet na počasí a průjezdností cest - v Mongolsku se jezdí většinou mimo asfaltový povrch = tato skutečnost v souvislosti se špatným počasím může ovlivnit program.