Peaks of Balkans - běžecká výprava

Termín24. 05. - 04. 06. 2019
Odjezd24. 5. 2019 z Brna v 15:30 hod.
DestinaceČerná Hora,Černá Hora,Albánie,Kosovo
Účastníků8
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem 

Peaks of Balkans. Téměř 200 km dlouhý trek ležící v samotném srdci Balkánského poloostrova se nachází na sporném trojmezí Kosova, Albánie a Černé Hory. Národnostní spory mezi jednotlivými etniky jsou patrné dodnes a není divu, že některé památky hlídají vojenské jednotky KFOR. O bezpečnost se však nemusíš bát. Kosovo sice pomalu, ale přece jen začíná pracovat na tom, aby se v budoucnu zařadilo mezi standardní evropské státy.

Směsice chudoby, orientu, dobrého jídla, volnosti, temperamentu, pohostinnosti a hlavně krásné přírody se jen těžko vyrovná něčemu, co jsi doposud viděl. Křesťanství a islám, kostely a mešity, pozůstatky osmanské i římské architektury a desítky vojenských bunkrů na každém kroku. Člověk by si řekl, že na tomto místě narazí pro svou různorodost na spousty turistů. Opak je však pravdou. Ačkoliv je přechod Peaks of Balkans jedním z nejznámějších balkánských dálkových treků, příliš lidí tady nepotkáte. 

Když jsem se minulý rok tímto koutem Evropy potloukal, okamžitě jsem si uvědomil, že se jedná o ideální "hřiště" pro vícedenní přeběh. Každé ráno člověk zdolá nalehko 20 - 34 km a když se odpoledne dostane na ubytování, bude královsky pohoštěn místními pastevci. Nemusíš řešit tahání těžkého batohu, nákup stanu nebo rozšlapávání neforemných pohorek. Prostě si jen zabalíš malý běžecký batůžek a vyběhneš. Pokud chceš zažít syrový Balkán a užít si pár dnů v neprostupných, divokých horách s partou kamarádů, neváhej. Trojmezí Albánie, Kosova a Černé hory je totiž ve fázi přerodu. Je nejvyšší čas vydat se s odvahou do míst, která nejsou pro každého… než pro každého budou.

Náročnost je 4+ z 5

Řeknu ti to na rovinu. Tahle výprava není pro žádné slečinky a je určena zkušenějším horským běžcům. Čeká tě přeběh 190 km (8 000 m převýšení) dlouhého treku Peaks of Balkans. Denní dávky budou mezi 20 - 34 kilometry s více než tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Koukni pro představu na videa pod tímto textem. Každý den se bude spát na posteli a 7 dní přeběhu bude zpříjemněno dvěma dny odpočinku. Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce Ondru, který ti rád poradí nebo naplánuje zimní tréninkový plán. 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Malá ochutnávka

Videa jsou pouze ilustrační a jedná se o ukázku toho, na co se můžeš těšit.

Cíl cesty

Poznat fajn partu lidí a probádat další kousek světa, po kterém chodíme, tentokrát z pohledu běžce. Prozkoumáš hranici svých psychických i fyzických možností a vyzkoušíš si, jestli jsi schopný uběhnout každý den přes 20 km. Také můžeš očekávat detox od stresem překypujícího civilního života. Jen ty, hory a běžecké střevíce. Troufáš si?

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE.

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Ubytování

Všechny noci budeme trávit na předem domluvených ubytováních a spaní bude zajištěno na posteli. Pokoušíme se sehnat ubytování na posteli i v jednom nejodlhelejším místě a pokud se nám ho nepodaří sehnat, tak si tam dopředu zřídíme depozit s vlastním stanem. Při takto dlouhých a náročných přebězích je totiž nejdůležitější pořádná regenerace. Některá ubytování budou pouze jednoduché salaše, jiné se nacházejí v malebných podhorských vesničkách. 

Stravování 

Každý účastník si v běžeckém batůžku ponese jídlo na 1,5 - 2 dny. Jedná se především o tyčinky, gely, sušené maso a dehydratované jídlo. Jednotlivá ubytování disponují možností ohřevu teplé vody, takže doporučuji nákup lehké dehydratované stravy. Trasa několikrát křižuje města, kde je možnost doplnit potraviny, a v odlehlejších místech si dopředu vybudujeme vlastní zásobárnu vybavení a potravin. S nejvýhodnějším výběrem jídla ti rád poradí sám průvodce.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Ke vstupu do jednotlivých zemí je nutný platný cestovní pas.

Shrnutí

13 990 KčCena
24. 5. - 4. 6. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Pronájem auta, nafty, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodce
 • Ubytování
 • Video z výpravy (dron + GoPro)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy


Program

1. den (24. 5.): V 15:00 hod. odjezd z naší milované klubovny. Přejezd přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko do Kosova.

2. den (25. 5.): Dopoledne příjezd do Kosova. Dle možností (času a chuti) se zastavíme na snídani a zřídíme si na dvou různých místech depozity s vybavením, které využijeme později. Odpoledne přejezd do vesnice Vusanje v Černé Hoře. Skočíme na vydatnou večeři a pomalu se připravíme na přeběh.

3. den (26. 5.): První den přeběhu nebude příliš náročný a jedná se o relativně krátkou trasu z černohorského Vusanje do albánského Thethu. První polovina trati vede k jezeru Ropojansko, za kterým se nachází albánská hranice. Odtud se začínáme setkávat s vojenskými opevněními, kterých je v Albánii požehnaně. Proběhneme kolem malebného jezera Liqeni i Pejes a po strmém sestupu do údolí nás čeká závěrečná rovinka do Thethu.

21 km, ↑ 800 m, 4 hod.

4. den (27. 5.): Hned na úvod nás čeká 6 km dlouhé stoupání, při kterém zdoláme 1 000 m převýšení. Následuje techničtější seběh do Valbone, odkud je možnost vzít na 7,5 km taxi a zkrátit si tak stereotypní běh po silnici. Tento náročný den bude zakončen 500 m závěrečným výstupem do vesnice Cerem, kde přespíme.

32,5 km, ↑ 1 500 m, 7 hod.

5. den (28. 5.): Stejně jako předešlý den, tak i tento začneme několikakilometrovým stoupáním, v jehož závěru se dostaneme do sedla Aljuci (1 920 m). Odtud se vydáme mírně zvlněným zalesněným terénem k vesnici Doberdol a vystoupáme do sedla Ljukšterp (2 248 m). Od tohoto bodu následuje už jen seběh do osady Stanet e Bjeshkëve te Belegut.

25 km, ↑ 1 500 m, 6 hod.

6. den (29. 5.): Volný den. Dáme si pořádný chill-out a kvalitně se vyspíme. Celý den máme na relax, regeneraci a odpočinek. Pokud bude zájem, můžeme si udělat krátký pěší výlet po okolí. Jedná se o místo 1. depozitu.

7. den (30. 5.): Z pastevecké osady se vyšvihneme zpět do víru hor. Vystoupáme do sedla Roshkodol (2 240 m) a odtud nás čeká seběh k vesnici Roshkodol. Následuje krátké stoupání do osady Milishevc a strmý výstup k jezeru Liqeni i Lumbardhit. Za odměnu si vychutnáme 5,5 km dlouhý seběh na silnici spojující Kosovo s Černou Horou. Závěrečný 350 m vysoký kopec do osady Reka e Alleges bude sice na morál, ale nejedná se o nic, co bychom nezvládli! :-) 

30,5 km, ↑ 1 400 m, 7 hod.

8. den (31. 5.): Výškový profil 5. dne připomíná trojzubou pilu. Nejdříve se popasujeme s 600 m vysokým stoupáním, abychom ho na následujících 8 km zase seběhli. Z osady Drelaj vystoupáme dalších 400 m k salaším Dugaive a seběhneme zpět do údolí k městečku Kuqishte. Poslední stoupání k chatové osadě Leqinat už bude jen "cílovou rovinkou" dalšího náročného dne.

V případě nouze se dá trasa zkrátit na 14,7 km / 500 m.

25 km, ↑ 1 600 m, 6 hod.

9. den (1. 6.):  Další regenerační den, který budeme věnovat spánku a odpočinku. Dáme si pořádnou baštu v místní vyhlášené restauraci a při troše zájmu si uděláme krátký pěší výlet. Jedná se o místo 2. depozitu.

10. den (2. 6.): Jednoznačně nejdelší, ale zřejmě nejkrásnější etapa treku. Během několika úvodních kilometrů se vyškrábeme na hřeben a překonáme vrcholky hor Maja e Bajrakut (2 078 m) a Pišljiv krš (2 131 m). Po krátkém seběhu se ocitneme v NP Prokletije a vystoupáme k Hridskému jezeru (1 980 m). Odtud je to jen co bys běžeckým střevícem dohodil (tj. 13 km) do města Plav, kde strávíme noc.

34 km, ↑ 1 500 m, 8 hod.

11. den (3. 6.): Závěrečná etapa z města Plav do vesnice Vusanje není nějak extrémně náročná. Na 14 km vystoupáme téměř kilometrové převýšení, které na závěrečných 7 km seběhneme. Důstojná tečka za překrásným týdnem plným dřiny a potu. Pokud se nebudeš cítit ve formě, dá se celý poslední den objet autem. V podvečer nasedneme do expediční dodávky a vrátíme se do Kosova pro vybavení zanechané v depozitu. Strávíme zde také noc a užijeme si zasloužený večírek.

21 km, ↑ 1 200 m, 4 hod.

12. den (4. 6.): Poslední den je věnován cestě domů. V případě teplého počasí se můžeme v Maďarsku vykoupat v jezeře a zpříjemnit si tak 14 hodinovou cestu domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Tempo se vždy přizpůsobí podle přání účastníků.