Přechod Černohorské poloniny - PLNO

Termín15 - 20. 10. 2019
Odjezd15.10. 22:00, Expediční klubovna Brno
DestinaceUkrajina
Účastníků8
Cena6 290,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Nejvyšší ukrajinské pohoří má trochu zavádějící název - Černohorská polonina. Tento krásný nezalesněný hřeben neleží v Černé hoře, jak by se mohlo zdát, nýbrž na Ukrajině. Je součástí Karpat a díky pásmu vysokohorských pastvin nabízí podmínky pro vskutku nádherné tůry! Oblé travnaté kopce, hluboké lesy s medvědy, stáda ovcí, dřevěné salaše a prostý život. Tak by se dal místní kraj shrnout v pár slovech. Zde v horách "na konci světa" je atmosféra a život dosud autentický a řídí se trochu jiným rytmem. Místní lidé pořád žijí pod taktovkou přírody, jejích cyklů a rozmarů... 

Kde jinde se tedy hodí přivítat podzim než v místě, kde medvědi dávají dobrou noc a bačové zvou na stakančik vodky? Vyraž s námi na přechod Černohorské poloniny zdolat nejen nejvyšší horu Ukrajiny - Hoverlu, ale celý nádherný hřeben.

Malá ochutnávka

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedition Clubem protíná už nějaký ten pátek. Začala organizací přednášek v klubovně, pak se pustil do průvodcování a přibylo i moderování našeho podcastu - Expe Talk. Špery jezdí nemalé množství akcí a realizuje i vlastní druh výpravy - Putování a seberozvoj. Před pár lety založil projekt “Za Hranici Komfortu”, pod kterým uskutečnil několik cestovatelských výzev mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo třeba výprava do města duchů Pyramiden na Svalbardu. A když zrovna není na cestách? Tak to ho můžete potkat třeba ve škole, jak své příběhy o dalekých krajinách povídá dětem.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference

Bezpečnost

Na této akci nehrozí žádné mimořádné bezpečnostní rizika. 

Cíl naší cesty

Cílem této výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně přejdeme pohoří Černohorská polonina. Máme v plánu přechod hřebene v jehož závěru zdoláme nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním horským prožitkům.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Na této výpravě budeme většinu nocí spát ve stanu ve volné přírodě nebo v bivaku. Jednu noc taky můžeme strávit ve staré opuštěné budově meteostanice na vrcholu Pop Ivan. Na konci tůry nás čeká ubytování v horském hotelu ve vesnici Hoverla. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Na Ukrajině mají spoustu místních specialit, které rozhodně stojí za to ochutnat. Nevynecháme tedy příležitost zajít si do místních restaurací. Během přechodu si budeme vařit na vařičích, 

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

 6 290 Kč  Cena
15. - 20.10. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 1x ubytování v horském hotelu v Hoverla
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den:  Sejdeme se ve 21:00 v naší klubovně na Jezuitská 1. Povíme si základní informace a ve 22:00 už žhavíme káru směr východ!

2. den: Ve středu ráno se stavíme do malého ukrajinského městečka Rachov na snídani. Odtud už to bude jen půl hodina do města Hoverla, kde necháme auto a nastoupíme na trek. Spát budeme ve stanech.

3. den: Nastoupáme na hlavní hřeben Černohorské poloniny a vystoupíme k Pop Ivan do výšky lehce přes 2000 m.n.m. (vycházet budem z 1400 m, takže to bude pohoda), mineme pár kostelíků a utáboříme se u zříceniny. Noc ve stanech. 

4. den: Budeme pokračovat v tůře po hlavním hřebenu a vyrazíme zdolat místní dominantu, horu Hoverla, jež je s výškou 2061 m.n.m nejvyšším vrcholkem Ukrajiny. Utáboříme se kousek pod vrcholem. Noc ve stanech.

5. den: Dnešek bude patřit sestupu k autu, které jsme nechali ve vesnici Hoverla. Kousek od vesnice je vodopád. Otužilci se zde můžou vykoupat a ti ostatní ze sebe smyjí únavu a pot v blízké horské ubytovně ve vesnici Hoverla, kde přespíme. Do hospody je to kousek a celou 3 denní tůru je třeba někde zhodnotit :).

6. den: Tento den patří návratu do naší domoviny. Cestou se stavíme na jídlo a nákup v ukrajinském městě Velykyi Bychkiv a pak už si to s předstihem (kvůli možným průtahům na hranici) namíříme do Brna. Příjezd ve večerních hodinách.