Velikonoce v Bosně - PLNO

Termín17 - 22. 04. 2019
OdjezdOdjezd z Brna 17. 4. ve 21:00
DestinaceBosna
Účastníků8
Cena6 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek můžeme vidět ve městech, v přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však tahle země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. Poslední dobou se zdá, jako by tahle země tří národů už překonala svoji temnou minulost a znovu otevřela náruč všem cestovatelům, kteří chtějí objevovat nepoznané a zároveň nechtějí kulku v hlavě ;-)

Díky své poloze a směsici národů a kultur se Bosna stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary, nás můžou překvapit evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Můžeme si tak totiž vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku.

Oproti letním měsícům bude tato výprava okořeněná zbytky sněhu, které v bosenských horách určitě ještě najdeme. Přizpůsobíme tomu tedy program i výbavu a odměnou nám budou zasněžené vápencové hřebeny. Pokud se zima protáhne, přibereme taky sněžnice, abychom byli rychlejší.

Malá ochutnávka

Náročnost je 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na Lysou horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš.

V tomto případě se jedná o jednodenní túry na lehko o převýšení cca 800 m. Pokud bude na horách pořád hodně sněhu, přibalíme sněžnice. Jestli jsi na nich nikdy nestál, neboj, není to nic těžkého a chůze je pak samozřejmě snazší.

Průvodce

Sheila

Sheila je náš Klubový hafan, který má za mámu a tátu Martina se Sabčou. I přes těžké útrapy mládí brázdí hory jako dáma :-) Řekla nám o sobě: "Haf! Jsem čistokrevný sibiřský husky. Nejradši mám kousání všeho možného a taky hrabání čumákem v hlíně. Když zrovna nespím, tak ráda jím piškotky a bojuju s holuby."

Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách. 

Cíl naší cesty

Oproti letním výpravám to teď máme v plánu trochu jinak. Zaměříme se na jednodenní výlety a projdeme bosenská pohoří jako Bjelašnice, Trjeskavice nebo Sutjesku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor.

Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času Honza, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme 3x v teploučku na horské chatě na Visočici, 1x v guesthousu v Mostaru. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme kuchařského umění Mohameda nebo Ezrika. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

6990 KčCena
17. - 22. 4. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách a guesthousech (3x na chatě Visočica, 1x v guesthousu v Mostaru)
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Ve středu večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-) 

2. den: V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si snídani a pravou bosenskou kávu z džezvy. Prohlédneme si starou bobovou dráhu a další chátrající stavby zbylé po zimní olympiádě 1984. Vylezeme na skokanský můstek, projdeme se starým hotelem a odpoledne dojedeme doprostřed visočických hor, kde na nás již bude čekat Mohamed s Ezikem a jejich horskou chatou. U teplého krbu s dostatkem místní pálenky rakije si odpočineme po nočním přejezdu. 

3. den: Ráno se vydáme prozkoumat na celý den protější svahy pohoří Trjeskavice. Noc strávíme na stejném místě v teple uprostřed bosenských kopců.

4. den: Ráno se pro změnu vydáme prozkoumat protější svahy pohoří Bjelašnice. Vystoupíme na vrchol k meteostanici, odkud uvidíme na Sarajevo a olympijské sjezdovky. Noc strávíme opět na horské chatě.

5. den: Naposledy se vydáme nalehko z horské chaty, tentokrát na vrchol Vito, vápencovou špičku tyčící se přímo nad chatou. Odpoledne se přesuneme do Mostaru, který si celý nasvícený večer projdeme, ochutnáme místní kuchyni a přespíme v guesthousu.

6. den: Navštívíme několik míst v okolí Mostaru, například vodopády Kravica, historické město Počitelj nebo vyvěrání u kláštera Blagaj. Podle domluvy vyrazíme na cestu do Brna tak, abychom byli okolo půlnoci doma.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.