27. 6. - 17. 7. 2019
40 000
více
27. 6. - 17. 7. 2019
Již proběhlo

Pákistán - expedice

Vejít do hor, zažít něco výjimečného, více poznat sebe sama a vrátit se v pořádku domů.

Expedice #340
21 dnů27. 6. - 17. 7. 2019
Pákistán, Karakoram
9Účastníků
Náročnost
4 z 5

Tahle akce je klubovým speciálem. Jedna z těch, které stojí na vrcholu pomyslné klubové pyramidy. Jejím hlavním cílem je vejít do hor, zažít něco výjimečného, více poznat sebe sama a vrátit se v pořádku domů. K tomu nám poslouží kulisy ledovce Hispar-Biafo pod sedmitisícovkami, kde se tvrdě psala alpinistická historie. Jejím druhým hlavním cílem je prvovýstup na dosud neslezený šestitisícový vrchol Alchori Sar - ten ale necháme pouze na zkušených průvodcích. Zážitek, který ti nabízíme, je trek do základního tábora přes největší ledovcový systém na světě (vyjma polární oblasti). Zúčastníš se pravé expedice s nosiči a styčným důstojníkem. Zažiješ celý kolotoč zařizování, příprav a organizace plnohodnotné vysokohorské show. Navíc v zemi, která je sama o sobě příslibem zážitků na celý život...

Příběh...

Tenhle příběh navazuje na předloňský prvovýstup Kšandyho a Kudrny na šestitisícový Sugulu Peak. Tehdy to byl sice klubový výlet, ale čistě soukromý. Letos se však Kudrna vrací na místo činu a přibírá Polďase. Oba jsou zkušenými průvodci Expediton Clubu - každý se svým osobitým přístupem :-)

V plánu mají prvovýstup na dosud neslezenou šestitisícovku Alchori Sar (cca 6 250 m). Tyhle dvě hory totiž leží hned vedle sebe. A díky tomu, že Expedition Club už tuto oblast prozkoumal před dvěma lety, mají kluci jasnou představu podloženou osobní zkušeností a ví přesně, jak se zde pohybovat. Base camp pro jejich cíl leží hluboko uvnitř ledovcového systému Hispar-Biafo a cesta k němu je lemována sedmitisícovkami a hlubokými trhlinami.

Chceš být součástí tohoto příběhu a zažít část jejich expedice? Máš jedinečnou příležitost doprovodit je na cestě do BC! 

A teď vážně, co tě čeká?

Desetidenní trek pod horami ostrými jak břitva. Cesta do BC trvá týden a vede po monumentálním ledovci na jedno z nejodlehlejších míst. Kromě průvodců půjdeš ve společnosti několika nosičů a místního guida, kteří jim pomohou donést zásoby do základního tábora. Zde si chvilku odpočineš a porozhlédneš se po okolí. Po dni vydatného odpočinku zanecháš kluky svému osudu a již pouze s místním guidem, nosiči a ostatními účastníky sestoupíš třídenním pochodem dál do vesnice. Odsud bude zajištěn transport přímo na letiště a tradá domů.

Dostaneš do těla, to ti říkám, přeci jen půjdeme jeden z nejnáročnějších treků, co lze. Odměnou ti bude nadhled, který nad svým životem v horách získáš. Zdejší ledovce tvoří ohromná a dlouhá údolí, lemovaná horskými velikány. Celou dobu tak budeš pochodovat opuštěnou krajinou, kde nežijí žádní lidé. S místními se ale seznámíš dobře. Vždyť s nosiči poputuješ několik dní. Za tu dobu spolu popijete něco čaje, budete rozmlouvat a navzájem poznáte své vzorce myšlení. Osobně se velmi těším na to, že se snad vzájemně naučíme i nějaké písně u večerního vařiče. Velkou část cesty pošlapeš po ledovci, zemí sněhu a ledu. Těsně před BC dokonce překonáš jedno pětitisícové sedlo. Užiješ si ale také náklonnost zelených horských luk a až se budeš kodrcat v džípu nad údolím, tvůj zadek dobře pozná, zač jsou toho pákistánské silnice! Celé se to navíc bude odehrávat v zemi, kde je nutné chovat se velmi obezřetně. Z těchto důvodů budeme účastníky vybírat o něco pečlivěji. Neboj se ale přihlásit, půjdou s tebou dva z nejzkušenějších a dobře se o tebe postarají!

4
5
Výsadkář
Náročnost
Výstupy, náročné přechody a nadmořská výška

Trek není příliš náročný na technické schopnosti trekařů, ale především na ty fyzické. Jak ledovec Biafo, tak Hispar jsou velmi členité a rozpraskané systémy, takže zhruba v 50 % se nejde vůbec po ledovci, ale spíše po okrajové moréně, která je náročná jak na převýšení (neustále stoupání a klesání), tak na terén (písek, štěrk, led, hlína). Často se musí vystoupat například sto výškových metrů nad ledovec a cestička vede ve svazích údolí. To na druhou stranu umožňuje nádherné výhledy na ledový kolos v celé jeho kráse. 
Dále je třeba počítat s tím, že na zádech ponesete jídlo na 14 dní a veškeré další věci na spaní či vaření. Což z vaší krosny může lehce udělat 25 - 30 kilovou činku. Doporučujeme si proto vzít k sobě nosiče, který dokáže nést zhruba 12 kg vašich osobních věcí, zbylá kapacita je na jeho výbavu. Záleží čistě na vás, ale je potřeba si to rozmyslet dopředu. Největším technickým problémem bude sedlo Hispar La s množstvím trhlin, přes které vás však s Poldíkem bezpečně převedeme :-)
Zhodnocení náročnosti ZDE.

Hledáme dobrodruhy, se kterými na pár týdnů vytvoříme semknuté společenství. Budeme spolu nejen šlapat od rána do večera, ale i vařit, bát se, smát, žasnout a podobně. Prostě žít. Jako při jiných cestovatelských podnicích, tak i zde jsou obzvláště vítáni lidé, kteří případnou trudomyslnost umí zahnat vtipem či zpěvem, nebo kteří při odpočinku umí vyprávět zajímavý příběh. Ideálně v hudebním doprovodu :D :D No dobře, tyto požadavky už jsou docela vysoké a proto na nich rozhodně netrváme, pouze tím chceme říct, že podobné schopnosti se uplatní i zde. 

zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Pákistán je bezesporu zemí, ve které je nutné být obezřetný. Nicméně se správným přístupem to není žádná no-go zóna. Každý rok se zde pořádá mnoho horolezeckých expedic, podobných té naší. Mnohé z nich dělají i české a slovenské alpinistické špičky. To samotné je nejlepším důkazem o bezpečnosti pohybu. 

Hory - tady vás může ohrozit pouze příroda, její podmínky a převýšení. Žádné lezení při tomto treku nečekejte. Bude zapotřebí silného těla a vůle. Aby vše proběhlo v pořádku, absolvovali naši průvodci kurz horské medicíny i horské záchrany. K dispozici bude také rozšířená expediční lékárnička a satelitní telefon. Případná ledovcová trhlina či výšková nemoc tak budou mít řešení.

Mimo hory - o Pákistánu se toho v médiích napsalo a namluvilo více než dost, podle mě je ale realita výrazně odlišná. Řeknu k tomu jen to, že za těch deset let, co aktivně cestuji, byl pro mě Pákistán cestovatelsky asi nejpozitivnější zkušeností s úžasným štěstím na lidi, kteří jsou štědří, zvídaví, slušní, milí a usměvaví. Akorát je třeba respektovat tamní zvyklosti. Na druhou stranu se budeme pohybovat ve skupince lidí, a proto se budeme snažit co nejméně zdržovat v civilizaci a nepoutat zbytečně pozornost. Města tak budeme využívat především k přespání a vyhneme se zbytečnému potulování se po nich.

Samozřejmě jsou i v Pákistánu oblasti, kam bychom výpravu určitě neorganizovali. Naše expedice se však bude odehrávat v nekonfliktních horách severního Pákistánu. Obrovským benefitem je to, co už jsme řekli - Expedition Club (Kudrna a Kšandy) tu samou trasu, kterou půjdeme letos, absolvoval před dvěma lety. Máme tedy přímé informace o všem důležitém, stejně jako osobní kontakty na místní průvodce. Víme tedy, jak to zde chodí a čemu věnovat pozornost. Věříme, že stejně jako tehdy, i letos proběhne vše v naprosté pohodě.

Víza a režim vstupu

Doprava

Letecky po ose Praha - Islámábád. Upřesníme podle aktuálně výhodných letů. Cena cca 20 000 Kč.

Místní doprava bude zajištěna organizátory. Jedná se o pozemní transport auty po tzv. Karakoram Highway do Skardu. Odtud následuje, po všech nutných přípravách spojených s expedicí, přesun v džípech do výchozího bodu treku - vesnice Askole. Po skončení treku bude místní agenturou zajištěn přesun džípem do města Karimabad a odtud transport autem zpět do Islámábádu na letiště.

Ubytování

Ubytování bude zajištěno min 5x v guesthousech u místních obyvatel a 1x také v místní škole. Na treku po ledovci pak ve vlastních stanech. 


Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi.

Pakistán je samozřejmě pro Evropana velmi exotickou zemí a stejně tak jeho gastronomie. Rozhodně bude co ochutnávat a zkoušet, a proto se ve dnech strávených v civilizaci plně spolehneme na místní zdroje. Zásoby na 12 dní na treku doporučuji vzít z domu. Ideální na podobnou akci je jídlo typu Adventure menu, Travellunch atd., tedy lyofilizovaná nebo sterilovaná strava, kterou snadno a rychle připravíte a je velmi lehká a skladná.

Vybavení a půjčovna

Detailní seznam výbavy bude zaslán po schválení přihlášky nejpozději 2 měsíce před akcí. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam nabízené výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.



Cíl naší cesty

Jak jsme již řekli, tato výprava má několik paralelních cílů. Kluci se chtějí prokousat skrze hory a potom se vyškrábat na neslezenou šestitisícovku. Díky tomu uvidíš unikátní proces organizování takové horolezecké výpravy - nakupování obrovského množství výbavy na tržištích, dohadování se o ceny, domluvu se styčným důstojníkem, balení a vážení zavazadel a jejich rozebírání nosiči. Svezeš se po legendárních horských silnicích a potom postupně opustíš veškerou civilizaci. S výpravou se prodereš skrze zelené horské louky do zmrzlého království. Přejdete sedlo, zřídíte base camp, opustíte horolezce a se styčným důstojníkem sestoupíte po pár dnech zpět do vesnice.

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Program od dosažení Khani Base Camp

Jelikož s Poldíkem jedeme nejen za trekem, ale také za lezením a pokusem o něco nového a pěkného, zůstaneme v Base Campu Khani Basa sami. Vy mezitím sestoupíte s ověřeným agenturním guidem do vesnice Hispar Nagar. Guide s námi půjde po celou dobu treku už z Askole. V Hispar Nagaru vás usadí na džíp do Karimabadu, kde už na vás bude čekat agenturní vozidlo, které vás vezme přímo na letiště v Islámábádu, kam dojedete zhruba 12 hodin před check-inem. Pro předem domluvený a organizovaný přesun mezi horami a letištěm na úseku Khani Basa - Islámábád bude na základě předběžné domluvy zvolen prověřený účastník jako styčná osoba.

1. a 2. den: Letecký přesun po trase Evropa - Pákistán/Islámábád.

3. den: Brzo ráno přiletíme do Islámábádu, hlavního města Pákistánu, a bez nějakého zdržování budeme pokračovat na sever, směr horská křižovatka Skardu, proti proudu řeky Indus. Na cestě bude mnoho zastávek, při kterých budete moci ochutnat klasickou pákistánskou kuchyni. Zastavíme se v sedle "Babusar Pass", které leží ve výšce 4180 metrů, a mineme velikána Nanga Parbat.

4. den: V dopoledních hodinách přijedeme do města Skardu, což je taková základna pro všechny, kteří chtějí na pákistánské osmitisícovky (kromě Nanga Parbat). Zbytek dne se budeme zotavovat z cesty, takže se ubytujeme, dáme si něco dobrého k jídlu, krátce se projdeme po místních uličkách a řekneme si další plány.

5. den: Tento den uvidíte, jak se zásobuje expedice. S Poldíkem budeme běhat po trhu s nosiči a dokupovat zásoby pro ně a sebe samotné. Shánět plynové kartuše a handrkovat se o podmínky s nosiči, agenturou a guidem.

6. den: Brzy ráno vyjedeme džípy do výchozího bodu treku - do vesnice Askole. Cesta je "drkotavá", ale odměnou bude jízda nádhernou přírodou proti proudu masivní řeky Braldu. Ještě večer by mělo proběhnout jakési rozdělení materiálu nosičům.

7. den: Konečně po svých! Je možné, že ráno budeme ještě chvíli dobalovat nosiče a převažovat, kolik si toho naloží na záda. Poté už vyrazíme směr ledovec Biafo a tamní legendární vrcholy Ogre, Latoky, Sosbun Brakk a další. Pravděpodobně budeme spát v táboře Namla.

8. den: Úsek Namla - Mango (čas - cca 8 hodin pochodu). Celý tento úsek půjdeme středem ledovce Biafo, který je v této části celkem kompaktní a nepožene nás na morénu. Naskytnou se nám první pohledy na šestitisícové velikány. Noc strávíme na nádherném zeleném paloučku s nedalekým potokem. 

9. den: Úsek Mango - Shatong (čas - cca 8 hodin pochodu). Hned zrána budeme ledovec Biafo traverzovat k jeho druhému "břehu", na kterém budeme kličkovat zařezanými pěšinkami a koukat se na některé z legendárních vrcholů, kde se psala historie horolezectví. Za mě se jedná o jeden z nejkrásnějších úseků na treku. Tábor Shatong je poslední "zelený tábor". Odtud až do Khani Base Camp půjdeme jen po sněhu, ledu a kamení. 

10. den: Úsek Shatong - Marpogoro (čas - cca 10 hodin pochodu). Poprvé se o slovo hlasitěji přihlásí nadmořská výška, protože na tomto úseku překonáme hranici 4000 metrů. Terén bude převážně tvořen ledem a skálou. Koukat se budeme na takovou legendu, jakou je vrchol Baintha Brakk neboli Ogre (7285 m). Velkou část dne půjdeme po ledovci. Tábor Marpogoro leží ve stínu dominantní šestky - Sosbun Brakk (6413 m), která vypadá jako ďáblův trůn. Téhle hory se nebudete moci nabažit a myslím, že vám na paměťovce zabere spoustu místa :-) 

11. den: Úsek Marpogoro - sedlo Hispar La (čas - cca 10 hodin pochodu). V tento den nás čeká nejstrmější stoupání celého treku, protože se budeme dostávat do sněhového sedla Hispar La. Hlavy zabolí, protože sedlo leží ve výšce 5128 m. Na začátku dne mineme skupinu žulových katedrál skupiny "Solu Towers", jejichž stěny překonávají převýšení dva kilometry a patří mezi jedny z největších bigwallů na světě. Cesta do sedla z této strany není objektivně nebezpečná. Ze sedla se pak nabízí krásný výhled na ledovec Hispar i se všemi okolními vrcholy jako je například Alchori Sar (6243 m) nebo Sugulu Peak (6102 m), kam další den budeme mířit. Spíme poprvé a naposled na sněhu. 

12. den: Úsek sedlo Hispar La - Khani Base Camp (čas - cca 8 hodin pochodu). Hned z rána budou nosiči trochu nervózní, protože se budou muset  při provádění ledopádem zcela svěřit do rukou dvou sáhibů z Česka - navážeme se na 3 - 4 lanová družstva a prokličkujeme až na ledovec Hispar. Od ledopádu je to do tábora zhruba 2 - 3 hodinky chůze.  

13. den: Tento den bude ve znamení odpočinku. Dopřejeme nohám regenerační koupel v ledovcových potůčcích, případně procházku po okolí tábora. S Poldíkem začneme přebalovat věci nutné k našemu výstupu. 

14. den: Úsek Khani Base Camp - Hagure (čas - záleží na aktuálních podmínkách na ledovci - může zabrat 10, ale také 16 hodin pochodu). Jeden z nejnáročnějších dnů na treku, jelikož bude potřeba prokličkovat skrze rozpraskaný ledovec, což může zabrat tři, ale také deset hodin. Lokální guide je však chlapec znalý a cestu dříve nebo později vždy najde :-) Tábor Hagure už je krásný "travičkový" s hezkou studánkou hned vedle nocoviště. 

15.den: Úsek Hagure - Bitanmal (čas - cca 12 hodin pochodu). Další dlouhý den na programu. Pomaličku opouštíme strmé žiletkové vertikály a nezadržitelně se dostáváme do krajiny masivních kopců. Přibývá vegetace a také pastevecká zvířata. Večer se nocuje v salaši nebo v její těsné blízkosti. Záleží, jak moc chcete být vyuzení od špatně tahajících a těsnících kamen či ohniště :-) 

16. den: Úsek Bitanmal - vesnice Hispar Nagar (čas - cca 7 hodin pochodu). Ještě dva dobrodružnější brody řek a před námi je vesnice Hispar Nagar. Má to však jeden malý háček - divokou ledovcovou řeku, která odvádí vodu z ledovce Hispar. Naštěstí tady místní vymysleli převoz nad řekou ve vozíku zavěšeném na ocelovém laně. Krásné místo pro pár záběrů a fotek. V Hispar Nagaru se už dají dokoupit nejrůznější dobroty a zajít si na oběd. Spí se v místní škole. 

17. den: Z Hispar Nagaru se přesuneme džípem do Karimabadu a ještě ten den vyrazíme směr Islámábád, pojedeme i přes noc.

18. den: Příjezd do Islámábádu, přesněji řečeno přímo na letiště + další den brzo ráno odlet směr Evropa.

19. den: Letecký přesun po trase Pákistán/Islámábád - Evropa, návrat do Brna ve večerních hodinách.

20. a 21.den: Rezervní dny

Přibližná trasa treku: ZDE (je třeba ji brát s velkou rezervou, jde jen o linii postupu. Reálně uražená vzdálenost bude výrazně větší, stejně jako výškové metry)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

2. den

ukázat další dny

Tvoji průvodci

Jan Haráč

Jan Haráč

Mr. Patizon
horolezec
houževnatý dříč
alpinista

Honzovi nikdo neřekne jinak než Kudrna. Tenhle kluk má hodně široký záběr, ale pokud bych měl přeci jen vypíchnout jednu věc, která ho definuje nejvíc, bude to Alpinismus. Tato celoživotní vášeň ho nasměrovala do mnoha koutů světa a dokonce i k myšlence začít vyrábět péřové spacáky. Tak vznikla značka Patizon.

Detail průvodce
Jan Polášek

Jan Polášek

Hledač smyslu
potírač lhostejnosti
environmentalista
lezec

Nikdo z nás mu neřekne jinak než Polďas nebo Poldík. V jiných kruzích je zase znám jako Pozdrav. Jeho pravé jméno Honza totiž působí svou všedností trochu nepatřičně k někomu tak osobitému. Polďas je neskutečný srdcař, precizní, odpovědný, pokorný a hloubavý, přitom i dostatečně praštěný a tak trochu pankáč. Má procestováno od Yosemit, Nepálu, Íránu, přes Rusko, Jordánsko, Gruzii, až po všechny kouty Evropy. 

Detail průvodce

Co je v ceně

  • Zajištění 2 zkušených průvodců
  • Místní průvodce (styčný důstojník) na trek přes ledovec (cca 10 dní)
  • Nosiče na trek přes ledovec (cca 10 dní)
  • Místní agenturu (permit, poplatky na check pointech, zprostředkování zvacího dopisu)
  • Dopravu Islámábád - Skardu a Karimabad - Islámábád
  • Transport džípy v úseku Skardu - Askole a Hispar Nagar - Karimabad
  • Veškeré ubytování v hotelech 6-7x
  • Satelitní telefon
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
  • Pojištění proti úpadku CK
  • DPH

Co není v ceně

  • Letenku
  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Jakékoli případné vstupy (např. vstup do NP Karakoram)

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?