Island - skitouring v Duhových horách

Termín29. 03. - 09. 04. 2019
Odjezdodlet 29. 03. 2019
DestinaceIsland
Účastníků9
Cena15 995,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod    

Na Island se jezdí většinou v létě, protože to si můžeš užít parádní treky a pohodlně se dostaneš všude, kam potřebuješ. Tobě chci ale nabídnout jiný Island - Island mimo turistickou sezónu. Chci tě vzít na ostrov mezi Grónskem a Norskem, kde jsou v dubnu ještě stále některé cesty zasypané sněhem, turistické chaty zamčené a v Duhových horách nepotkáš ani živáčka. 

Čeká tě několikadenní trek - ski touring od sopky Hekla, až k sopce Eyjafjallajökull. Projdeme spolu trasu dlouhou přes 120 km, budeme spát ve stanech a všechny zásoby si poneseme s sebou. Může se to zdát jako opravdová výzva a věř tomu, že zadarmo to nebude, ale pohyb po Duhových horách si usnadníme pomocí sněžnic nebo skialpů. 

Čeká tě koupání v termálních jezerech, islandské banány, ale hlavně nádherná příroda, řeky, vodopády, polární záře, sopky a úžasné hory. Tohle bude opravdové dobrodružství!

Malá ochutnávka

Náročnost

Akce není úplně brutální na fyzičku při výstupech - náročnost spočívá hlavně v tom, že nás čeká přechod, kde si taháš vše s sebou na několikadenní pobyt v divočině. Každý den ujdeme cca 20 km s maximálním převýšením 1000 m, spát budeme ve stanu a teploty se budou pohybovat okolo nuly a v noci bude určitě mrznout.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v poměrně veliké a soběstačné skupině. Na celém území, kde se budeme pohybovat je pokrytí mobilním signálem a pokud bychom měli nějaký závažný problém tak je možné trek přerušit, protože pokud se odkloníme z naší trasy, tak se lehce dostaneme do obydlených oblastí.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance, i když letošního Silvestra strávil v Himaláji v Kašmíru na skialpech. Kromě toho prochodil Dračí hory v Jihoafrické republice, projel vlakem Indii a oblíbil si třeba Čínu. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5610 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více zaměřit na horské výstupy, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti... Letos s ním můžeš vyrazit na Sibiř, Elbrus, Damavand, Ararat nebo do Ekvádoru :)

Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Letecky z Evropy do Rejkjaviku se dají koupit docela levně - například s British airways vyjde zpáteční letenka na cca 8.000 Kč.
Na místě nás čeká taxi a místní doprava.

Ubytovaní

S výjimkou první, poslední noci v hostelu/hotelu (supr se po takový době umýt, ne?), tě čeká ubytko v parádní chatě ke konci treku. Zbytek strávíme ve vlastních stanech. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí - tak aby stan odolal případnému silnému větru. Nutnost mít spacák s komfortem kolem -7C. 

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. S vodou po cestě není žádný problém, v celé řadě potoků a jezer je voda pitná. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby (ty nech doma protože s nimi nesmíš do letadla).

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci do přírody. Už teď je ale jasné, že každý bude potřebovat kvalitní boty, spacák, odhodlání atd. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Island je součástí Schengenského prostoru, pro vstup do země není nutný cestovní pas. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

15 995 Kč Cena
29. 3. - 09. 4. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • 3 x ubytování na Islandu v teple
 • Průvodce
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z Prahy/Vídně. Letecky přesun do Rejkjaviku. Po příletu zajdeme na nákup a pak přesun do Leirubakki - uvidíme jaké budou sněhové podmínky = zda bude možné se dostat až přímo zde. Každopádně tuhle noc tě čeká pohoda v teple, příprava, detilní info k trase a předpokládanému počasí a průběhu a samozřejmě seznamovací party :) 

2. den: Ráno se ještě nasnídáme, užijeme si teplou vodu ve sprše a pak už nabalíme krosny, skočíme do skialpů/sněžnic (doufejme že bude dost sněhu :) ) a vyrazíme. Tento den chceme projít pod sopku Hekla - spaní pod vulkánem bude dobrý začátek naší akce. Tento den tě čeká klouzání se cca 20 km - zaleží samozřejmě kolik bude sněhu, takže je taky možné, že část cesty pošlapeme pěšky. 

3. den: Mohli bychom jít na pohodu po rovince a určitě si to necháme jako záložní plán pro nepřízeň počasí - ale pokud bude počasí přát a budeme mít dost sil, tak můžeme tento den vyrazit na sopku Hekla (1491 m.n.m) - dobudeme vrchol a pak přespíme na úpatí sopky. 

4. den: Ráno vyrazíme opět mírně zvlněnou krajinou a opět tě čeká cca 20 km. Spát budeme poblíž jezera Lodmurdanvatn - a to už je co by kamenem dohodil k místu, kde v létě nastupují turisté trek do Duhových hor.

5. den: Ráno vyrazíme plní očekávání do oblasti Duhových hor - našim cílem bude ledová jeskyně - parádní místo pod horou Hrafntinnusker. Na tomto místě rozděláme stany a přenocujeme.

6. den: Ráno se přinutíš vstát z vyhřátého spacáku a vyrazíme dalších cca 20 km - většinu dne budeme ve výšce přes 1000 m.n.m. a až odpoledne se dostaneme pod horu Utigonguhofdar, kde přenocujeme.

7. den: Pohodový den - cca 20 km a většina cesty z kopečka, ale co je hlavní, tak tě čekají parádní výhledy, jezera, řeky a na úplném konci teple vytopená chata, kde zhodnotíme dosavadní průběh akce, dáme horkou sprchu, saunu a koupel v termálních jezírcích - romantika a luxus, který si zasloužíš :)

8 den: Ráno domluvíme snídani, která nás bude stát hromadu peněz, ale stejně si ji dáme :) A pak skočíme vyrazíme pod sopku Eyjafjallajökull - pohodový trek cca 15 km.

9 den: Pokud budeš chtít, tak s místním guidem prolezeme ledovec a vystoupíme na vrchol sopky Eyjafjallajökull - tento výstup závisí na počasí, na podmínkách na ledovci a taky na místním průvodci. Spaní na stejném místě jako minulou noc = pod sopkou.

10 den: Zakončení treku - pokud půjde vše tak jak má, tak tě čeká cca 13 km téměř celou dobu z kopce = na pohodu se dostaneme až k městu - pokud to budeme časově stíhat tak se přesuneme do Rejkjaviku.

11 den: Prohlídka Rejkjaviku - tento den nám slouží zároveň také jako rezervní. Večer sedneme na pivko, zhodnotíme akci a dáme si pořádnou večeři za odměnu :) Nocleh v teple na hostelu.

12 den: Po dobré snídani si popláčeme, rozloučíme se s Islandem a poletíme domů.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.