Týdenní Bosna

Termín26. 05. - 02. 06. 2019
OdjezdOdjezd z Brna v neděli 26.5. v 21:00
DestinaceBosna
Účastníků8
Cena8 190,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Snad každý cestovatel má nějaké šrámy na duši a na těle. Možná kvůli nim nás Bosna láká víc než kdejaká modelka typu Švýcarsko. Bosna má těch šrámů víc než dost, stopy válek jdou i dnes vidět ve městech, v přírodě, ve výrazech tváří. Něčím je však země nesmírně krásná. Kromě přirozené krásy přírody v ní žijí lidé, kteří znovu a znovu nacházejí naději budovat svůj sen o svobodné a šťastné zemi, kde lidé žijí v míru. Poslední dobou se zdá, jako by tahle země tří národů už překonala svoji temnou minulost a znovu otevřela náruč všem cestovatelům, kteří chtějí objevovat nepoznané a zároveň nechtějí kulku v hlavě ;-)

Díky své poloze a směsici národů a kultur se země stala skutečným Orientem Evropy. Kromě islámských památek jako jsou staré mešity, medresy a koneckonců i pestré bazary nás můžou překvapit i evropské kostely nebo židovské synagogy. Kvůli stále dopadajícímu stínu války zde nepotkáme mnoho turistů, což je ale pro nás, pravé cestovatele, jedině dobře. Alespoň si totiž můžeme vychutnat krásu místních hor bez davů a párků v rohlíku.

Naší první zastávkou bude hlavní město Sarajevo, které si vysloužilo přezdívku “evropský Jeruzalém”. Určitě nevynecháme starou tureckou část Baščaršija, kde na tržišti ochutnáme rahat lokum. Prozkoumáme legendární tunel, který sloužil během války jako jediná zásobárna pomoci pro obléhané Sarajevo a podíváme se na starý zchátralý olympijský bobový komplex kousek od města. Hlavní náplní naší výpravy budou jednodenní výlety v horách okolo Sarajeva a po národním parku Sutjeska. Spát budeme ve staré zapadlé muslimské vesničce, kde se zastavil čas. Hostitelem pro nás bude náš kamarád Ezik, který se o nás dobře postará a navíc nám jeho manželka určitě uvaří i nějaké dobré jídlo! Zní to zajímavě? To bude tím, že to zajímavé je!

Video z minulé výpravy


Malá ochutnávka z minulého roku

Náročnost je 2+ z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš. 

Průvodce 

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedtition Clubem protíná už nějaký pátek. Jak se pozná, že Ondra patří do týmu? kromě toho, že je to super týpek, tak rovněž spravuje web "za hranici komfortu" kde motivuje a inspiruje lidi k cestování. Rovněž tam pomáhá propagovat projekty jiných :-) Čím je motivuje? Třeba tím, jak stopoval až do Vlasivostoku (rekord na jeden stop 4500km :-D), tím, jak se svým parťákem Matějem Štruncem brodil hluboké řeky na Svalbardu nebo když si udělal roadtrip přes Balkán a Malou Asii až na Kavkaz :-) 

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty 

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se jednou partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava 

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince. Pro dopravu použijeme Volkswagen Transporter 4, který vyniká spolehlivostí a dá se použít i mimo asfalt :-) Odjezd je z Brna. Na přesném času se domluvíme podle možností každého z vás, ale vyrážet budeme ve večerních hodinách. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytovaní

Spát budeme 2x na horské chatě na Visočici, 2x ve stanu v národním parku Sutjeska, jednou v Mostaru v guest housu a jednou ve stanu v pohoří Prenj.

Stravování 

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě (nebo alespoň já) využijeme služby kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení 

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. 

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

8 190 Kč Cena
26.5. - 2.6. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách, kempech a guesthousech
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

0. Den: V pondělí večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směrem Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo a pro řidiče máme připravený redbull :-) 

1. Den: V dopoledních hodinách přijedeme do Sarajeva, letmo se podíváme na starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrevbegovou mešitou, medresou a bazary. Dáme si kafíčko a pojedeme do hor nad Sarajevem, kde prozkoumáme staré olympijské stavby, skokanský můstek atp. Po projetí kaňonu Rakytnice se dostaneme doprostřed visočických hor, kde na nás již bude čekat Enik s Ezikem se svojí horskou chatou. U teplého krbu s dostatkem místní pálenky Rakije si odpočineme po nočním přejezdu. 

2. Den: Ráno se vydáme prozkoumat protější svahy pohoří Trjeskavice. Pohoří, které bylo těžce zaminováno a dosud se na jeho svazích nachází cedulky s nápisem "pozor miny, nevstupovat". Nebojte se, my půjdeme po ozkoušené a bezpečné trase! Večer si něco dobrého ugrilujeme a přespíme v chatě. 

3. Den: Ráno se podíváme do malé zapadlé horské vesničky Umoljani a vystoupáme na hlavní hřeben pohoří Bjelašnice. V odpoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme zde jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několikasetmetrovými skalními stěnami. Večer spaní v sedle Prijevor. (Minule jsme v sedle viděli medvěda!) 

4. Den: Ráno na těžko sejdeme k jezeru Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře. Prozkoumáme vedlejší pohoří Volujak, vylezeme na horu Vlasulja a kdo bude mít dost síly, může dát i Trnovačko Durmitor. Spánek ve stanu u jezera. 

5. Den: Druhý den vylezeme na lehko na nejvyšší horu Bosny, Maglic 2386 m n. m.! Ještě ten den sbalíme své saky paky a vrátíme se k autu. Abychom celou Bosnu nezůstali na jednom místě (i když vskutku krásném), přesuneme se směrem do Mostaru, který nám poskytne trochu toho kulturního vyžití. Večerní prohlídka Mostaru a jeho vyhlášených hospůdek. Spánek v guest housu u Mostaru. 

6. Den: V dopoledních hodinách vyrazíme ke kříži nad Mostarem, který máme po cestě do poutního místa Medžugorije. Podíváme se na vodopády Kravice a navštívíme muslimské městečko Počitelj, nad kterým drží hlídku stará hradní věž. Pokud bude dostatek času, můžeme navštívít Nekropoli v okolí a pramen řeky Buny, v místě zvaném Blagaj. Tento vyvěrající praměn patří k jednomu z nejsilnějších pramenů v Evropě. Spolu se svojí 200m převislou stěnou vypadá toto místo vskutku impozantně. Můžeme vylézt na hrad Stepjana, který nám poskytne výhled na údolí řeky Neretvy. Navečer se přesuneme k pohoří Prenj a ještě ten večer dojdeme k Planinárskému domu. Spánek ve stanu. 

7. Den: Ráno si přivstaneme a vydáme se na kratší procházku pohořím Prenj. Pohoří Prenj je někdy také nazýváno jako bosenský Himálaj díky svým skalnatým stěnám. Jak už to bývá, velká část posledního dne patří cestě domů. Pokud to stihneme, můžeme se na skok okoupat v jezeře Boračko. Příjezd v ranních hodinách - cca ve 2 ráno. Možnost dospat v klubovně. 

Plán akce je pouze orientační je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace