Kosovo

Termín24 - 30. 06. 2019
Odjezd24. 6. z Brna ve 20:00
DestinaceKosovo
Účastníků8
Cena7 290,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kosovo, stále sporné území pomalu nachází svůj klid a v dnešní době je to již uznaný a samostatný stát pro více než polovinu zemí na světě. Bohužel národností spory mezi Albánci a Srby jsou dodnes v paměti obyvatelstva a ne náhodou stále střeží význačné památky vojenské jednotky KFOR.

Jak nám minule říkala jeptiška v Pécsi, kdyby tady vojáci nebyli, určitě by to tu rozstříleli. Památky stojí a kosovské hory taky a o turistu tu nezavadíš - což je v podstatě pozvánka pro nás :-)  O bezpečnost se nemusíš bát, Kosovo sice pomalu, ale přece jen začíná pracovat na tom, aby se v budoucnu zařadilo mezi standardní evropské státy.

Takže batoh na záda a pojď s námi napříč kosovskými horami, kde dodnes můžeš potkat vlky, medvědy, rysy nebo želvy :-) Vylezeme na nejvyšší horu Djeravici, ze které uvidíš až do albánských Prokletých hor. Navštívíš srbské kláštery Decani a Pecs, které jsou zapsány ve světovém dědictví UNESCO, ochutnáš místní kuchyni a pokecáme s místníma, jak vidí svoji budoucnost a budoucnost Kosova - a to je myslím si už dost důvodů, proč tuhle zemi poznat!

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Za fotky děkujeme účastníkům z minulé výpravy - Martin Ksandr, Ondra Poul, Serhei, Sjarhej Smatryčenka, Martin Zavadil


Koukni na video z minulého roku

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Daniel Bokiš

Dan alias Ginger byl jedním z našich nejaktivnějších členů. Procestoval s námi  třeba Bosnu, Finsko, Ukrajinu, Rumunsko. Sám se vydal do spoustu dalších zemí, ať už je to Čína, Japonsko, Indonésie nebo třeba Norsko. A jak už to bývá, z aktivních členů se stávají kamarádi a z kamarádů průvodci. Nyní je Dan jeden z členů týmu Expedition Clubu a jsem moc rád, že ho můžu přivítat mezi námi a že si mezi nás našel cestu :-)

Hodně štěstí Dane

daniel.bokis@gmail.com Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko, Srbsko, Černou Horu až do Kosova.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák a stan tedy s sebou.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v místních restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe - z domu zásoby netahej - v Kosovu je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory.  Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

7 290 Kč Cena
24.6. - 30. 6. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Případné poplatky za kemp
 • Pojištění pro auto do Kosova
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub a prostě strávit předem příjemný čas. Noční přejezd z Česka do Kosova.

2. den: Ranní příjezd do města Pëje (Peč). Prohlídka města, klášterního komplexu pečského patriarchátu. Průjezd kaňonem Rugova. Nástup na vícedenní přechod na těžko kosovskou částí pohoří Prokletije. 

3. - 5. den: Přechod pohořím Prokletije s výstupem na nejvyšší horu Kosova Djeravica (2656 m n. m.). Poslední den na večer sejdeme do civilizace a podle času přejedeme pod kosovskou Šar Planinu. Pohoří, které nemá daleko k Tatrám :-) Cestou dokoupíme zásoby a přenocujeme již v pohoří Šar Planina.

6. den: Celý den strávíme v pohoří Šar Planina výstup na lehko na vrchol Bistra 2651m. Noc strávíme v guesthouse ve městě Prizren. 

7. den: Poslední den nakoukneme do města Prizren a pokud zbyde čas, skočíme do kláštera pravoslavné církve ve Visoki Dečani. Pak bude následovat přesun domů. Příjezd do Brna v ranních hodinách (cca ve 1 ráno).


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace