Chorvatsko - přechod Velebitu

Termín26 - 31. 03. 2019
Odjezd26. 3. ve 21:30 hod. v Brně
DestinaceChorvatsko
Účastníků8
Cena6 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Chorvatsko, stát spojovaný nejčastěji s letní dovolenkou u moře a spaní v autokempech. To ale není nic pro nás! Chci ti ukázat něco spešl, místa, o kterých možná ani nevíš, že se zde nachází. Pojedeme do největšího chorvatského pohoří - Velebitu. Do krajiny, která je protkaná ostrými vápencovými stěnami a špicemi. V létě tady moc lidí neuvidíš, a co teprve na jaře? V dubnu! Vsaď se, že tady nikoho nepotkáme, budeme se tu procházet sami a kochat se krásnými výhledy na Jadran. Společnost nám budou dělat "kuče" - tedy chatky, ve kterých budeme spát.

Charakter celé výpravy nám určí počasí. Zjistíme aktuální podmínky a je možné, že s sebou vezmeme sněžnice. Přeci jen se jedná o opravdu brzké jaro. Je ale docela pravděpodobné, že nebudou potřeba. Upřesníme včas před odjezdem.

Malá ochutnávka

Video z minulého roku

Mrkni na video z akce, která se odehrála na podzim 2017.

Průvodce

Tom Cimr

Tom je srdcař - hory jsou jeho hřištěm. Má rád lezení, polární oblasti, skialpy, svoji ženu a určitě i Expedition Club. S klubem projel Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko nebo třeba Kavkaz. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a dokáže se o tebe skvěle postarat. V backofficu se stará jak o offline marketing, grafiku, tak třeba i o členství. Tzn. ty super členské výhody, expediční noviny i třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce :-) Jsme moc rádi, že je Tomáš v našem týmu!

Tom společně s Víťou udělali 13.9. 2019 český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více o jejich expedici najdeš ZDE nebo na fb stránce.

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

Facebook Web cimr.tomas@gmail.com + 420 773 116 299 Reference

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je prodrat se Severním Velebitem přes neprostupnou krasovou krajinu s horami a propastmi. Ve druhé části si projdeme hřeben s vyhlídkami na moře a vykukující ostrovy a na závěr prozkoumáme skalní města Vranji kuk a Agin kuk. Když budeme rychlí a zbude nám čas, stihneme ještě skočit mrknout na Plitvická jezera. Jak jinak než bez turistů a za polovic, protože je off season :-D Jo a věděl jsi, že je Velebit i Plitvičky v UNESCO? Ne? Tak teď už to víš :-) 
Dalším, neméně důležitým cílem je dát dohromady partu lidí, ve které společně projdeme nejrozlehlejší chorvatské pohoří a která bude táhnout za jeden provaz :-)

Náročnost

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát 1x v chatě, dále v bivacích a opuštěných chatkách. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích. V informačním emailu běžně posíláme seznam jídla, které je vhodné vzít si na hory. Můžeš se inspirovat :‐)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na trek v horách jako stan, karimatka, vařič, pohory atd. Kdo nemá stan, nevadí. Jinak stačí občanka, jedeme do EU. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

6 690 Kč Cena
26. 3. - 31. 3. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
V ceně je zahrnuto
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, nafta, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Základní zaučení do lavinové problematiky
 • Poplatky za spaní v chatce a případný kemp
 • Zajištění organizátora a kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práce má a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
V ceně není zahrnuto
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případný vstup na Plitvická jezera (cca 600 Kč)

Plán cesty

1. den: Odjezd z Brna pozdě večer.

2. den: Ráno dojedeme do přímořské vesničky Senj, kde si dáme dobrou snídani. Kdo chce, může skočit do vody :-) Pak se přesuneme na začátek treku a vyrazíme. První den to je 8 km a 1200 výškových metrů. Dojdeme k chatě Zavižan a kdo bude mít ještě energii, může si vylézt na kopec na západ slunce. Chaty budou už zavřené, takže budeme spát v přístřešku.

3. den: Napojíme se na Premužikovu stezku. Vyjdeme na horu Veliki Zavižan a dojdeme až do Kuči Alan. 15 km, 770 výškových metrů. Spánek vevnitř.

4. den: Pochod krasovou krajinou s mnoha odbočkami a zacházkami :-) Spíme u přístřešku Skorpovac. 20 km, 1000 výškových metrů.

5. den: Navštívíme skalní města Vranji kuk a Agin kuk. Dojdeme až do sedla Baška Oštarie. 17 km, 600 výškových metrů. Spánek vevnitř. 

6. den: Ráno fičíme na Plitvická jezera. V létě jsou přeplněná lidmi, teď budou liduprázdné. Po cestě se stavíme na zasloužený oběd a odpoledne, jak už to bývá, vyrazíme směr domů, do Česka.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. V případě špatného počasí skočíme do Paklenice :-)