Azory - Ponta do Pico

Termín30. 04. - 09. 05. 2019
Odjezdodlet 30. 4. v 19:00 z Prahy
DestinacePortugalsko
Účastníků9
Cena11 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Ponta do Pico, Montanha do Pico, Serra do Pico, Pico Alto. To jsou jen některé názvy, kterými je častován tento majestátní stratovulkán na ostrově Pico v souostroví Azory. Hora je z tohoto ostrova naprosto nepřehlédnutelná a přitahuje zrak jako magnet. Ještě aby ne, celý ostrov má na délku jen 46 km a Ponta do Pico se tyčí do úctyhodné výšky 2351 m! Že ti to připadá málo? Tak uvaž, že se zvedá přímo z hladiny oceánu. Další důvod, proč je to poměrně slušná výzva, je terén, který musíš cestou překonat. Ostré lávové kameny a suťoviska stoupání do výšky 2351 m nad hladinu moře rozhodně neulehčují. Pro zraky Evropana jsou ale nezvyklou podívanou, která stojí za tu námahu.

Kromě toho, že je Ponta do Pico nejvyšší vrchol Portugalska, drží ještě jedno, zajímavější prvenství. Je to nejvyšší vrchol Středoatlantského hřbetu, což je nejdelší horský hřbet na světě, který rozděluje hranice Euroasijské a Severoamerické tektonické desky. Ponta do Pico měří od svého úpatí na vrchol přes 9000 m, což ji činí jednou z nejvyšších hor na světě! Co na tom, že je téměř celá pod hladinou oceánu :-)

Sečteno a podtrženo, Ponta do Pico je v mnoha ohledech výjimečný vrchol a rozhodně si ho chceš přidat do své sbírky "trofejí". Pokud tě to pořád nepřesvědčilo, polož si tuto otázku: Kdy jsi naposledy vylezl na sopku na maličkém ostrově uprostřed Atlantiku a užil si ten nezapomenutelný výhled? Kromě výstupu na Pico nás čeká trek napříč ostrovem, trocha velrybářské historie, a když se nám poštěstí, tak i plavba za velrybami! 

Malá ochutnávka

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle a zdravé dávky hecu zvládneš. Tahle výprava je pro ty, kterým nevadí strávit pár dní pod stanem bez sprchy a ledničky a nevadí jim trochu si máknout.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Vít Dubec

Kdybych vám měl povědět o tom, co má Víťa nejradši a v čem vyniká, nenašel bych na tuto otázku stručnou odpověď. Víťa je dobrým horolezcem, skvělým surfařem, na skialpech nebo kole se cítí jako doma, a aby toho nebylo málo, po večerech učarovává ostatním svou hrou na kytaru. Zvládá zkrotit karavanu velbloudů v Maroku i vlny Atlantiku. Shlížel dolů do údolí ze zasněžených vrcholků Alp a Kavkazu, kde vylezl nejednu horu včetně Kazbeku, v Indii sténal bolestí, když za vysokých horeček musel projet džunglí na mašině nákladního vlaku, a na strmých skalních stěnách Vysokých Tater zabil nejednu skobu. Víťa je ten správný člověk, se kterým se chceš vydat do míst, která nejsou pro každého. Na to vem jed! 


Facebook vita@expeditionclub.cz +420 737876276 Reference

Bezpečnost

Rizika této akce jsou minimální. Objektivní nebezpečí (například výbuch sopky) je zde mizivé, klima je začátkem května velmi přívětivé a projevy akutní horské nemoci ve výšce 2300 m rozhodně nehrozí :-) Jako největší riziko vnímám proměnlivé počasí s velkým množstvím srážek. Nic, co by nevyřešila dobrá goráčovka nebo pláštěnka. 

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je především vylézt na Ponta do Pico a užít si dvoudenní trek na ostrově Pico. Kromě trekování a výstupu se podíváme do muzea velrybářství, na místní unikátní vinice a pokud budeme mít štěstí, užijeme si i pozorování velryb. Jeden den taky strávíme na vedlejším ostrově Faial.

Doprava

Na Azory se dopravíme letecky. Trasa letu bude pravděpodobně: Praha - Lisabon - Pico. Z letiště v Lisabonu se regionálními aerolinkami Azores Airlines dopravíme přímo na ostrov Pico. Zpáteční let bude s krátkou zastávkou v Ponta Delgada. Celá zpáteční letenka (včetně přeletu mezi ostrovy) vychází na cca 380 - 400 euro. 

Ubytování

Spát budeme většinu času ve stanu, a to v kempu nebo volně během treku. Min. tři noci přespíme v guesthousech. Ovšem bude záviset taky na počasí. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Určitě využijeme místních čerstvých surovin a ochutnáme portugalskou kuchyni a vynikající víno, které se zde pěstuje na unikátních vinicích zapsaných dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 11 990 Kč  Cena
30. 4. - 9. 5. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v kempech a guesthousech (min. 3 noci)
 • Dopravu na místě
 • Trajekt na ostrov Faial
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Plavbu za pozorováním velryb (po domluvě) - cca 50 euro
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do muzea velrybářství, lávové jeskyně, muzea vinařství atd.)

Co cestou uvidíš

0. den: Odlet večer z Prahy do Lisabonu. Odlet upravíme podle dostupných letenek, ale pravděpodobně strávíme jednu noc v hostelu a dopoledne v Lisabonu.

1. den: Dopoledne krátká návštěva centra Lisabonu. Poté přelet na ostrov Pico. Přílet v odpoledních hodinách a ubytování v kempu. 

2. den: Ráno se sbalíme, nakoupíme jídlo na 4 dny pochodu, doplníme vodu a vyrazíme na cestu do "base campu" hory Ponta do Pico. Nástup bude mít cca 15 km a budeme muset překonat převýšení zhruba 1100 m, protože chceme tuto horu zdolat celou pěkně po svých až od oceánu. 

3. den: Brzo ráno vyrazíme na výšlap a užijeme si nádherný výhled z vrcholu sopky na celé souostroví Azor a širý Atlantik. Sestoupíme zpět a přesuneme se o pár kilometrů dál do dalšího nocležiště. Noc strávíme ve stanu.

4. den: Čekají nás 2 dny pochodu po krásném hřbetu ostrova Pico. Cesta povede kolem mnoha jezírek a celou dobu se budeme kochat zelenými pastvinami, sopečnou krajinou a všudypřítomným azurovým oceánem. Noc strávíme ve stanu.

5. den: Dokončíme trek napříč ostrovem Pico a ubytujeme se na jednu noc v guesthousu v Piedade a pořádně si odpočineme. 

6. den: Přesuneme se do městečka Calheta de Nesquim, které bylo kolébkou velrybářství. Místní autobusovou dopravou přejedeme do města Lajes do Pico a ubytujeme se zde v místním kempu. Užijeme si pohodové odpoledne a koupání v oceánu. Noc v kempu.

7. den: Přesuneme se zpět do města Madalena. Bude možné podniknout plavbu za pozorováním velryb, navštívit nejdelší sopečnou jeskyni v Portugalsku a prozkoumat místní vinařství a vinice, které jsou dokonce na seznamu UNESCO. Samozřejmě s řádnou ochutnávkou.

8. den: Přesun trajektem na ostrov Faial do města Horta. Celý den strávíme prohlídkou ostrova a večer se ubytujeme v guesthousu a užijeme si poslední noc na Azorech.

9. den: Přesun trajektem zpět na Pico a odlet do Lisabonu a následně zpět do ČR.

Plán je pouze orientační a může být ovlivněn počasím a přáním skupiny.