Podkarpatská Rus v zimě

Termín12 - 17. 02. 2019
Odjezd12. 2. ve 22:00 hod. z Brna
DestinaceUkrajina,Podkarpatská Rus
Účastníků8
Cena6 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Staré bukové lesy a k obzoru se táhnoucí poloniny, které méně než před sto lety brázdil Nikola Šuhaj loupežník, osloví snad každého. Tentokrát však bude krása místní krajiny podtržena bílou sněhovou pokrývkou. Není to však jen tajemství známého loupežníka a krásná příroda, která si podmaní každého návštěvníka. Je to také století dějin, které tímto krajem silně lomcovaly a které jsou patrné ještě i dnes. Komu by nestačil čistý horský vzduch místních lesů, toho jistě uspokojí teplo a pohodlí místních kolib, roubených chaloupek a srubů, které ochrání každého zmrzlého poutníka. Lidé žijící v této oblasti, která bývala součástí našeho státu, na dobu našeho soužití rádi vzpomínají a velmi rádi si povídají se svými někdejšími bratry nad stakanem vodky či zakarpatského čaje a talířem tradičních šašliků. Jak je zvykem i jinde ve světě, chudí lidé bývají často ti nejštědřejší.

Tohle všechno nás čeká – zasněžené bukové hvozdy, vyhřáté dřevěné koliby plné tradičních pokrmů, místa, na kterých můžete dotek historie téměř cítit, a lid, který je tak laskavý, že se tomu někdy ani nechce věřit. To vše si můžete vychutnat v malé skupině lidí, kteří si tyto krásy jedou naplno užít.

V případě velkého množství sněhu absolvujeme některé výstupy na sněžnicích. Pokud jste na nich ještě nikdy nestáli, nemějte obavy. Žádný učený z nebe nespadl a toto je skvělá příležitost se něco nového naučit.

Malá ochutnávka

Náročnost 2+

Na tuhle akci nemusíš být žádný velký horal. Stačí, když dokážeš ujít 15 kilometrů s lehkým batohem v zimě. Počítej však s tím, že v ideálním případě nás čeká zasněžená krajina, kterou budeme zdolávat na sněžnicích.

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů nebo se vyškrábeš na horu, troufám si říct, že s trochou dobré vůle tuto výpravu zvládneš.

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Čekají nás lehké treky, zejména lesem. Lavinová výbava tedy není potřeba.

Cíl naší cesty

Cílem cesty bude především zážitek ze zasněžených zakarpatských hvozdů a místních kolib. Na sněžnicích prozkoumáme okolí nejvýše položeného horského jezera na Ukrajině a bukové lesy, ve kterých se skrýval a loupil Nikola Šuhaj. Poznáme místní kraj, pohovoříme s lidmi, kteří zde žijí, ochutnáme tradiční pokrmy a nadýcháme se ledového horského vzduchu. A hlavně se taky pořádně vyblbneme ve sněhu, kterého u nás v posledních letech moc nebývá. :-) Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz.

Průvodce

Honza Švábenský

Honza je novým přírůstkem do našeho týmu. Zažil si bouřky skandinávského severu, projel křížem krážem Balkán, naposledy prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. Se mnou strávil řadu let starostí o děti v turistickém oddíle, takže vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. A taky, že nejí hrášek. V Brně ho najdeš ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí naší devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování

3x v teple na četnické stanici, jednou venku v nevytopeném srubu. Kdo chce, může tuto noc zkusit záhrab.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou ukrajinskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo řešíš sám za sebe, ale zásoby z domu určitě netahej - na Ukrajině je levně, zastavíme v obchodě a budeme chodit do restaurací a kolib.

Výbava

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Oblečení, ve kterém dokážete strávit celý den venku (mělo by vás udržet v suchu a teple); vybavení na jednu noc venku (teplý spacák, dobrá karimatka); sněžnice a hůlky (se sněžnými talířky) – výrazně mohou přispět k pohodlnější cestě; termosku na čaj; vařič a ešus do dvojice. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Víza a vstupní formality

K pobytu na území Ukrajiny je třeba platný cestovní pas o platnosti minimálně 6 měsíců po opuštění země. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

6 490 Kč Cena
12. - 17. 2. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy 

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00 hod. Přejezd přes SR – Trenčín, Žilina, Košice, Vyšné Německé.

2. den: Příjezd do Užhorodu – procházka městem, seznámení se s historií kraje, snídaně v muzeu kávy, kde si dáme skvělé vareniky a kafe. Vyměníme peníze v bance/bankomatu, zajdeme nakoupit zásoby a pojedeme dál. Dojedeme do Koločavy, ubytujeme se na četnické stanici, projdeme si vesnici a podíváme se k hrobu Nikoly Šuhaje. Také si řekneme, jak to s tímhle loupežníkem doopravdy bylo. Ubytování – Četnická stanice.

3. den: Dopoledne si projdeme zbytek Koločavy a pak se autem posuneme pod Siněvirské jezero. Projdeme se kolem jezera Siněvir, projedeme se na saních tažených koněm a vyrazíme vstříc zasněžené krajině. Po výstupu na vrchol Jezerce vyjdeme do kopců hledat starou místní kolibu. Ta není vytopená, dobrý spacák je tedy na místě. Kdo si bude chtít vychutnat zakarpatskou zimu pořádně, může si venku vykopat záhrab a přečkat noc v něm. Kdo by hledal kompromis, může si vzít stan.

4. den: Dokončíme okruh zpět k autu a hned jak to půjde, si dáme výborný oběd v místní kolibě. Zajedeme se podívat do vesničky Svoboda, jedné z nejmalebnějších vesnic, které jsem na Ukrajině viděl. Pokud vše vyjde, čeká vás odpoledne ještě jedno malé překvapení ;-) Spát budeme opět na četnické stanici.

5. den: Podle stupně únavy z předchozích dní vyrazíme ještě na jeden výlet. Pokud bude sil dost, posuneme se autem pod Strimbu, zdoláme ji, projdeme se po hřebeni a okruhem se vrátíme zpět k autu. Pokud bude morálka skupiny ohrožena a budeme chtít šetřit síly na závěrečnou večerní párty, vystoupíme na nižší vrchol Tapeš, který se tyčí hned za Koločavou. Tak jako tak, večer ze sebe shodíme únavu a chlad posledních dní v sauně na četnické stanici.

6. den: Po vydatné snídani se sbalíme, nakoupíme potřebné suvenýry a dárky, načež vyrazíme směr domů – do Brna – do klubu ☺ 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.