Skandinávie - nejvyšší vrcholy

Termín31. 05. - 13. 06. 2019
Odjezd31. 5. z Brna ve 22:00
DestinaceSkandinávie
Účastníků8
Cena19 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Sobi, samota, příroda, ticho, moře, nekončící den - tohle je to, o co tu jde. Pokud ti někdo vyprávěl o Skandinávii, určitě ti opakoval, jak úžasná příroda tam je - a měl pravdu! Vodopády, oblé hory i ostré skalní štíty, divoké řeky a fjordy, které se zakusují desítky kilometrů do pevniny, to je prostě něco, co musíš mít rád.

Vylezeme spolu náročnou cestou na Kebnekaise- nejvyšší švédskou horu, budeme stanovat v divoké přírodě, pít vodu z čistých řek a koupat se pod vodopády. Za polárním kruhem ti pak pomůžu zdolat nejvyšší horu Finska a pokud ji zvládneš vylézt, vezmu tě za odměnu do sauny :-)

Strávíme taky několik dní v národní parku Sarek, kde budeš spát v opravdové divočině, brodit divoké řeky za polárním kruhem a vařit na ohni. Přes den Tě čekají výstupy na místní ostré vrcholy a syrová, čistá a nedotčená příroda Švédska - a to je podle mě něco, co bys měl vidět a zažít.

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost

Tahle akce vyžaduje, abys byl schopen ujít pár dní po sobě cca 20 km se zátěží a zvládnout převýšení okolo 1000 m denně.

Průvodce

Adam Stejskal

Adam je jeden z nejzcestovalejších lidí, které znám. Odmala jezdí na lyžích a na SNB a obojí vyučuje. Má rád historii a cestování, a proto brzo vše spojil. V 15 letech začal "průvodcovat" na hradech a v 17 v Paříži a od té doby jezdil jako průvodce po Evropě. Doteď, dle jeho vlastních slov, byl v Evropě jako průvodce všude krom Běloruska. Je to ale hlavně pohodář, rád se nechá překvapovat a na svých sólo cestách moc neplánuje. Poslední dobou ho chytl surf, a proto strávil několik posledních zim na Srí Lance a taky tuhle zimu se vrací do Asie, tentokrát pobude v Ománu, na Srí Lance a Indii. Kromě toho prochodil Dračí hory v Jihoafrické republice, projel vlakem Indii a oblíbil si třeba Čínu. V poslední době zvládl nejdelší rally závod světa - Mongol rally, kterou dokončil a stihl přitom vystoupit na nejvyšší horu Arménie a Iránský Damavand (5630 m.n.m) Sám se chce v budoucnu více podívat do hor, protože ho baví zjišťovat, kde jsou jeho možnosti...

Facebook Web Adam@expeditionclub.cz +420 603765108 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řídit budu po většinu času já, ale z bezpečnostních důvodů se budu střídat s ostatními dobrovolníky - řidiči :-)

Na závěr akce tě dovezu do Tromso a poletíš domů = ušetříš si zadek - přece jen je to ze severu Norska 3500 km a letenka v jednom směru tě vyjde cca na 4.000 Kč.

Ubytovaní

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Pokud bude možnost, ubytujeme se u místních obyvatel. Spacák, karimatku a stan tedy s sebou! 

Abys měl trošku luxusu, budeme 2x spát v kempu, 1x máme nocleh na trajektu a podle možností budeme taky využívat chaty a přístřešky.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Obecně je Skandinávie dražší destinace, a proto moc do místních restaurací nechodíme a vaříme si sami = vařič a kuchařku s sebou :-) Jídlo řešíš sám za sebe - z domu si nějaké zásoby vezmi, ale rozumně, abychom to zvládli naložit do auta. Ideální věci = sušené maso, proteinové tyčinky, travel lunch = malé, lehké a skladné věci.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí


19 990 Kč Cena
31. 5. - 13. 6. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Trajekty a mýto
 • Případné poplatky za kemp
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění CK
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Letenku Tromso - Praha/Vídeň/Polsko


Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna ve 22:00.

2. den: Greenskagen – nejsevernější bod Dánska a místo, kde se potkává Baltské a Severní moře. Je to super místo, kde uvidíš, jaký je rozdíl mezi Baltem a Severním mořem, a ty vlny! Přechod písečné duny Rabjerg mile a pak už tradá do Hirsthals – přístavního města, kde se projdeme, dáme si něco dobrého, ochutnáme dánské pivko a nalodíme se na noční trajekt do Norska. Na trajektu budeš mít kajutu, postýlku a sprchu = luxus.

3. den: Po obědě připlujeme do Bergenu, vylodíme se a projdeme si centrum - omrkneme hanzovní domy a zajdeme si dát něco dobrého na tržiště v přístavu. Pak nasedneme do dodávky a pofičíme k největšímu Norskému ledovci - Jostedalsbreen - vylezeme na horu Strupen, kde rozložíme stany a budeme koukat na ledovec :)

4. den: Ráno se vrátíme k autu a vyrazíme z Norska do Švédska. Po cestě pro tebe mám jedno překvapení :) Kousek za hranicí je nejslavnější lyžařské středisko Švédska – Åre – budeš mít na výběr: projet se kabinkou nebo být drsný a vyšlápnout si kopec – cílem je nejvyšší hora Åreskutan (1420 m n. m.) – z ní pak budeme pokračovat dál od civilizace – nocleh ve stanu u jezera.

5. den: Ráno dokončíme trek a vrátíme se k autu, namasírujeme si zadky a popojedeme další kus přes Švédsko k městečku Jokkmokk. Nocleh v kempu ve stanech - dáme saunu a pohodičku :)

6. den: Ráno se sbalíme a vyrazíme za dobordružstvím do divočiny - a tím myslím do opravdové divočiny, protože tě čeká národní park Sarek - místo, kde nejsou žádné značené stezky, jen nedotčená příroda, brodění řek, a většina z nejvyšších deseti hor Švédska. Rozhodně to nebude zadarmo, ale věř mi, že tohle místo stojí za tu námahu. Trek má cca 25 km. Spaní ve stanu. 

7. den: Tento den zvládneme výstup na horu Basstatjahka - užiješ si výhledy na ledovce, brodění řeky, výstup na horu cestou, kterou si vybereme a samozřejmě spaní ve stanu. Tento den tě čeká porce 20 km.

8. den: Ráno vyrazíme na vrchol hory Skierfe - pokud bude dobré počasí tak z jejího vrcholu jsou parádní výhledy. Po jejím zdolání nabereme směr - zpět k výchozímu bodu :) Tenhle den si trošku mákneme a dáme si cca 25 km. Nocleh ve stanu.

9. den: Sarek je super místo, ale tento den se s ním rozloučíme. Ráno dokončíme náš trek divočinou a vyrazíme směrem k našemu hlavnímu cíli - Kebnekaise - nejvyšší hora Švédska. Spaní v campu ve stanu - to abychom se dali do pohody před výstupem :)

10. den: Ráno přejedeme do vestničky Nikkaluokta, kde necháme auto a vyrazíme od auta i se stany a vybavením a dojdeme na místo, odkud se trasa začíná příkře zvedat od řeky k vrcholu (cca 19 km). Tady rozložíme stany a přespíme.

11. den: Hodně brzy ráno dáme rozcvičku, stany necháme postavené a nalehko vyrazíme k vrcholu – je to relativně kousek - 7 km, ale se stoupáním přes 1500 metrů. Dopoledne budeme na vrcholku – uděláme pár fotek a poběžíme dolů. Chvíli si odpočineme ve stanech a pak vyrazíme zpět k autu. Večer přejedeme do Finského Kilpisjarvi, dáme si saunu a pohodu a přespíme v campu.

12. den: Cílem tohoto dne je dobytí nejvyššího vrcholu Finska - Halti. Vzhledem k tomu, že bude pravděpodobně spousta sněhu, tak si pronajmeme sněžné skútry - zapřáhneme za ně saně, navlíkneš si tlusté ponožky, polárnické boty, zateplený kabát a dvoje rukavice, sedneš na saně a jako Marfuša se povezeš cca 100 km zasněženou krajinou :) No a pokud sníh náhodou nebude - tak alespoň ušetříš za skútr a na Halti vyběhneme - není to těžký výstup :) Nocleh si dáme buď v chatě pod Halti nebo v campu, kde oslavíme doufejme spoustu úspěšných výstupů naší výpravy.

13. den: Ráno si uděláme pohodu - možná zajdeme ještě do sauny a pak už okolo oběda vyrazíme k norským fjordům. Uděláme si pohodu - zajedeme se podívat do rybářké vesničky a najdeme si pěkné místo u moře, kde rozložíme stany. Pokud máš rád studenou vodu, tak se můžeš okoupat :)

14. den: Poslední den = přesun do Tromso na letiště a odlet domů.

Plán akce je pouze orientační a je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace