Madeira - běžecký kemp - poslední místo

Termín19 - 29. 04. 2019
Odjezdpátek 19.4.2019 v 10:00 hod, Odletová část 2. terminálu Letiště Václava Havla.
DestinaceMadeira
Účastníků9
Cena12 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co miluji na běhání po horách? Především volnost. Nic ti nebrání vydat se, kamkoliv tě nohy zavedou bez zbytečně těžkého batohu na zádech a především můžeš zdolat během krátké doby velké množství kilometrů. Když jsem se minulý rok poprvé dostal na Madeiru, okamžitě si mě získala svou divokou surovostí a naprosto přesně charakterizovala ideální krajinu pro aktivní dovolenou. Stala se mým "běžeckým Disneylandem" :-)

Madeiru bych popsal jako pohoří uprostřed moře, které si s tebou pohrává svým nevyzpytatelným počasím. V jednu chvíli jsi bičován deštěm a pár minut na to se dostaneš o kousek výše, kde svítí sluníčko a sleduješ pod sebou nadýchanou peřinu z mraků. Často se zde pohybuješ kolem levády (zavlažovacího kanálu), pod tebou se nachází hluboká rokle, kolem bují vegetace neskutečných barev a tvarů a ve vzduchu se mísí všemožné exotické vůně. Jedná se o krajinu jak vystřiženou z Jurského parku a vlastně bych se vůbec nedivil, kdyby na nás z bujné vegetace vyběhl Tyrannosaurus rex :-) Nádhera!

Náročnost je 4 z 5

Tato výprava je určena pro středně pokročilé milovníky běhu po horách. Denní dávky budou vyšší než 20 kilometrů s tisícimetrovým převýšením v technicky náročném terénu. Koukni pro představu na video pod tímto textem. Podle chuti a potřeby je možné absolvovat každý den jednu běžeckou fázi včetně posilování, plavání a strečinku. Podle výkonnosti je možné rozdělit skupinu na dvě části tak, aby se vzájemně neomezovaly. Pokud se ti zrovna nebude chtít jít běhat, existuje na Madeiře celá škála dalších aktivit, které se tu dají provozovat (jízda na kole, potápění, plavání apod.), a je pouze na tobě, jestli si na apartmánu budeš číst knížku nebo nazuješ běžecké střevíce :-) 

Pokud si nejsi jistý svou výkonností, kontaktuj průvodce Ondru, který ti jistě rád poradí nebo naplánuje zimní tréninkový plán. Spousta tréninků se dá zkrátit nebo individuálně přizpůsobit danému jedinci.

Termín výpravy je úmyslně naplánován tak, abychom se mohli zúčastnit (volitelného) závodu Madeira Island Ultra Trail, který se koná 27.4. a nabízí rovnou 4 různě dlouhé a technicky odlišně náročné tratě.

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Malá ochutnávka


Jedná se o jedno z pěti videí, tzv. daily vlogů, které Ondra pořídil při své loňské výpravě. Další naleznete na jeho FB stránce. Na jeho blogu také naleznete článek.


Za poskytnutí fotek moc děkujeme autorovi Martinu Lajdovi.

Cíl cesty

Poznat fajn partu lidí a prozkoumat z pohledu běžce další kousek světa, po kterém chodíme. Každý večer bychom chtěli zrealizovat přednášky na téma cestování, výživa, běžecký rozvoj apod. Díky běžeckému charakteru výpravy není problém mít dostatek času absolvovat dopoledne trénink v horách a odpoledne okusit Madeiru z kulturního hlediska. Pro většinu lidí bude vrcholem výpravy běžecký závod Madeira Island Ultra Trail, kterého se může kdokoliv dobrovolně zúčasnit. Registrace na závod se spouští už 27. 10. 2018 (!!).

POZOR: Závod byl během několika hodin vyprodán a ten, kdo se nestihl registrovat včas, se dostává na list čekatelů. Pro více informací kontaktuj průvodce.

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Platba

Bude Ti zaslána faktura ohledně zálohy se všemi potřebnými údaji k platbě ;-) Doplatek bude řešen rovněž předem přes účet. S dostatečným předstihem budeš informován/a.

Doprava

Doprava na ostrov bude letecky, jiná možnost se ani nenabízí. Orientační cena letenky (která není zahrnuta v ceně výpravy) z Prahy do Funchal je 8 000 Kč. Na ostrov létají např. portugalské aerolinky TAP. S nákupem letenky ti rádi pomůžeme. Na ostrově si pak půjčíme dvě auta, která nám pomůžou s přejezdy mezi jednotlivými lokacemi.

Ubytování

Spát budeme 4x na hostelu a 6 nocí v samostatném rodinném domě, který bude obývat jen naše skupina. Jedná se o 3 různé destinace zvolené na základě zkušeností z předešlého roku z pohledu efektivního tréninku bez dlouhého automobilového přejíždění. Poslední 4 dny je ubytko rezervováno nedaleko obce Machico, kde přímo končí závod Madeira Island Ultra Trail. Všechna ubytování disponují dostatečným počtem postelí, místem na vaření, sušení věcí i aktivní odpočinek. 

Stravování 

Každý den se bydlí pod střechou a jednotlivá ubytování disponují kuchyní, kde si každý může uvařit dle své chuti. Díky zapůjčeným automobilům není problém jezdit pravidelně do velkého obchodu a mít tak dostatek čerstvých potravin každý den. Každý účastník si sice standardně řeší jídlo po vlastní ose, nicméně v případě domluvy není problém připravovat pokrmy společně. Na dlouhé běhy je vhodné mít energeticky hodnotné tyčinky nebo gely.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Madeira je portugalským územím, jedná se tedy o cestu v rámci EU. Ke vstupu do země je dostačující občanský průkaz nebo platný cestovní pas.

Shrnutí

12 990 KčCena
19. 4. - 28. 4. 2019Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Pronájem 2 automobilů, naftu + všechny náklady s tím spojené
 • Zajištění průvodce
 • Veškeré ubytování na Madeiře
 • Video z výpravy (dron + GoPro)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Přednášky
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje


Program

1. den: Přílet na letiště v Santa Cruz. Podle času příletu nákup potravin a přesun do sedla Ribeiro Frio, kde zrealizujeme úvodní trénink po levádě Furado. Pokud přiletíme až odpoledne, vymyslím lehčí alternativu trasy. V sedle se nachází pstruhová farma, kterou můžeme navštívit. Nocleh na následující 2 noci bude zajištěn v rodinném domě v obci Arco de São Jorge. V docházkové vzdálenosti se nachází pláž a sladkovodní bazén. Ideální na regeneraci! :-)

↑450 m ↓450 m, 7,5 km

2. den: Z obce Ilha se po stejnojmenné stezce dostaneme až na nejvyšší vrchol ostrova, Pico Ruivo (1 862 m). Odtud budeme pokračovat do sedla Pico do Coelho a následně začneme klesat cestou "Vereda Achada do Teixeira" zpět do naší domovské vesnice Arco de São Jorge. Podle času a chuti se odpoledne vydáme poznávat kulturní a gastronomické zákoutí ostrova :-)

↑1 400 m ↓1 600 m, 22 km

3. den: Z obce Faja do Penedo budeme stoupat vzhůru na rozcestí pod nejvyšší horu ostrova, Pico Ruivo. Následuje techničtější úsek k rozcestí Boca das Torrinhas a seběh zpět do údolí po levádě Tornos. Stejně jako předešlý den, tak i dnes se vydáme do kulturního víru Madeiry :-) Můžeme například vyrazit lodí na sledování velryb a delfínů.

↑1 500 m ↓1 500 m, 25 km

4. den: Od rozcestí Boca da Encumeada se vydáme technickým hřebenem směrem k Pico da Encumeada, načež seběhneme stezkou Vereda do Urzal do vesnice Faja Escura. Odtud vystoupáme do sedla Relvinha, odkud je možnost vystoupit na Pico Grande (1 654 m) a traverzovou cestou zpět k autu k rozcestí Boca da Encumeada.

↑1 770 m ↓1 770 m, 22,5 km (trasu lze upravit na 17 km s 800m převýšením)

5. den: Po náročném tréninkovém bloku budeme mít trochu volnější den. Vyjedeme autem pod třetí nejvyšší vrchol ostrova, Pico do Areerio (1 818 m), kde se nachází populární meteo stanice, a odtud buď volnou chůzí, nebo indiánským během zdoláme další úsek závodní trati. Obejdeme vrchol Pico das Torres (1 851 m) a skalními tunely, resp. zářezy se dostaneme opět na nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo (1 862 m). Stejnou cestou se dostaneme zpět k autu. Projdeme si hlavní město ostrova, Funchal, dáme si obědo-večeři a projdeme si největší pamětihodnosti.

↑1 000 m ↓ 1 000 m, 12 km

6. den: Přesuneme se do východnější části ostrova zvané Rabacal. Toto místo je populární díky několika vodopádům na řece Riberia Grande. Strávíme tu většinu dne probíháním několika přilehlých levád (25 Fontes, Risco a Rocha Vermelha) a skočíme na oběd do jednoho z místních podniků. Průvodce mezi tím zaběhne pro auto a po obědě se můžeme zchladit v blankytně modré řece Riberia Grande. Minulý rok jsme zde našli překrásné místo na koupání, kde nejsou žádní lidé - stojí to opravdu za to! :-)

↑700 m ↓450 m, 17 km

7. den: Probíhání závěrečné části trati mezi Porto da Cruz a Machicem, kterou mají všechny jednotlivé trati společnou. Fotogenická "Verada do Larano" zaříznutá do skalních útesů je jedním z nejkrásnějších míst závodní trati.

↑700 m ↓700 m, 18 km

8. den: Přejedeme k vodní nádrži “Lagoa da Portela”, odkud se vydáme po stezce Furado a následně se napojíme na levádu Bezerro. Kolem kempoviště Chão das Feiteiras se dostaneme kolem místa “Lajedo” zpět k autu. Vzhledem k blížícímu se závodu je možné zvolit kratší alternativu. Odpoledne navštívíme nedaleké městečko São Vicente, kde si prohlédneme rumové fabriky, a s lehkým krokem si projdeme fotogenické útesy lemující obec. 

↑700 m ↓700 m, 16,5 km

9. den: Volnější den spojený s předzávodním laděním. Lehký klus k nejvýchodnějšímu bodu ostrova (jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších míst), teoretická příprava spojená s plánováním taktiky, regenerace a odpočinek.

↑650 m ↓650 m, 7 km

10. den: Závod Madeira Island Ultra Trail. Kategorie MINI (16 km / 375 m převýšení) startuje v 9:00, MARATHON (42 km / 1 750 m převýšení) v 11:00, ULTRA (85 km / 4 700 m převýšení) v 7:00 a MIUT (115 km / 7200 m převýšení) startuje už o půlnoci ze soboty na neděli.

POZOR: Závod byl během několika hodin vyprodán a ten, kdo se nestihl registrovat včas, se dostává na list čekatelů. Pro více informací kontaktuj průvodce Ondru.

11. den: Odlet z letiště ve Funchalu zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Většina tras se dá individuálně upravit a tempo přizpůsobit přáním jednotlivých členům. Vzhledem k tomu, že bude pro většinu účastníků vrcholem předposlední den výpravy, závod MIUT, a každý má individuální způsob předzávodní přípravy, je možno harmonogram tréninků upravit tak, abyste do závodu nenastupovali přetrénováni. Auta budou k dispozici dvě, takže se skupina může rozdělit a klidně si naordinovat místo běžeckého tréninku pohodový den u moře.