Silvestr v kraji Nikoly Šuhaje - Poslední místo

Termín28. 12. - 02. 01. 2019
OdjezdBrno, Expediční klubovna, 20:00
DestinaceUkrajina
Účastníků8
Cena6 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

    Snažíš se prokličkovat nesmyslným množstvím výmolů. Je vlastně jedno jestli jedeš vlevo nebo vpravo, o to tady vůbec nejde. Tady se řeší jiné problémy, ne takové prkotiny jako strany a pravidla silničního provozu. Dojedeš nakonec té šílené cesty a spláchneš všechny ty nervy hezky vychlazeným pivkem. No a s cestou zpět si budeš lámat hlavu až potom. Teď se soustřeď ať neulomíš kolo… Jo Ukrajina umí být k řidičům drsná. Dnes se stav silnic maličko zlepšil (opravdu jen maličko) a cesta do kraje Nikoly Šuhaje loupežníka je dnes alespoň vyfrézovaná, takže nemusíš v jednom kuse kličkovat mezi „lavory“ v asfaltu.

    Navštívit tuhle oblast v zimě má několik nesporných výhod. Tak třeba: Díry v asfaltu jsou zasypané sněhem a nepředstavují tak bezprostřední hrozbu pro nápravu auta. Když si z nás zrovna klima nedělá blázny, mrzne tady až praští (ano to beru jako výhodu). Výborná ukrajinská vodka, kterou si dáš v chalupě u kamen, tě spolehlivě zahřeje, je levná a pije se lépe než v horku. Místní kopce, posypané sněhovou nadílkou jsou čarokrásné. A co víc, na jejich vrcholu budeš s největší pravděpodobností sám. Můžeš sáňkovat, nebo bobovat. Můžeš se pobratřit s místními, kteří mají Čechy moc rádi. Těch výhod je spoustu, ale nechám tě, ať si taky na něco přijdeš sám. 

    Byli jsme tu už hodněkrát a známe to tu jako své boty, ale na otázku: „kde letos strávíme silvestr?“ nám z rovnice prostě zase vyšla Ukrajina. Dobré věci se neomrzí a dobří holubi se vracejí :-). Vloni to byly Černohorské poloniny a letos opět Zakarpatská oblast. Pojedeme zase v malé skupince, ale protože Silvestr je hlavně společenská událost, spojíme síly s druhou partou, která přijede ze Lvova a oslavíme příchod nového roku společně v jedné chatě kousek pod Strimbou. Tak co, budeš tam taky? 

Malá ochutnávka

Komu je tento silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit silvestr na horách, chtějí zažít chůzi na sněžnicích a nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu. Strávíme jednu noc v neobydlené, nevytopené kolibě. Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Bezpečnost

Ukrajina je obrovská země, takže i když byla východní hranice donedávna v ozbrojeném konfliktu, na západě v horách o tom člověk vůbec neví. Ukajina, konkrétně Zakarpatská oblast, je rozhodně cestovatelsky bezpečná a oblíbená oblast.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapadlé krásy této země a oslavíme nezapomenutelným způsobem příchod nového roku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Bydlet budeme po celou dobu v chatě, kde společně s druhou skupinou oslavíme příchod nového roku. 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny jsou zde o poznání příznivější než v Česku. Rozhodně využijeme možnosti najíst se v restauracích a ochutnat tak místní kuchyni. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Pokud ti bude něco ze zimní výbavy chybět, můžeš využít naši půjčovnu. ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

6 490 Kč  Cena
28.12. - 2.1. 2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování v chatě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Odjezd z Brna - Vyšné německé - Užhorod

2. den: Po nočním přejezdu si dáme pohodovou snídani v Užhorodu, pak navštívíme nejstarší vinařské sklepy na Ukrajině v Serednie. Pokud půjde vše hladce a nebudeme mít velké zpoždění z hraničního přechodu, stavíme se taky v Mukachevo na prohlídku hradu. Odtud už si to namíříme vstříc zasněženým kopcům Národního parku Syněvyr, kde se ubytujeme v silvestrovské chatě. Tento den přijede i druhá skupina ze Lvova.

3. den: Vyrazíme na výšlap na horu Strimbu, která se hrdě vypíná nad Koločavou. (bude záviset na sněhových podmínkách, alternativou je prohlídka Koločavy). Večer nás čeká opět pohoda na chatě.

4. den: 31.12. se nebudeme jen flákat a "pařit", ale přes den si dáme zase trochu do těla a vychutnáme si výhledy z nějakého dalšího vrcholu. Možností je zde spoustu, například Nehrovec nebo Ozerná. Večer oslavíme příchod nového roku.

5. den: Dospíme včerejší veselí, sbalíme si bágly a po obědě opustíme vyhřátou chatu a vyrazíme do místní opuštěné koliby, kde strávíme noc při svíčkách, mimo komfort ale s parádní atmosférou. Neb nový rok, musí být ve znamení silných zážitků.

6. den: Ráno se sbalíme, seběhneme zpět k autu a vyrazíme na dlouhou cestu zpět do naší vlasti.