Silvestr pod sněhem v Bosně - Prenj - PLNO

Termín28. 12. - 03. 01. 2019
OdjezdBrno ve 21:00 hod.
DestinaceBosna
Účastníků8
Cena7 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tradice je potřeba ctít a držet. Tradice nás formují a pomáhají udržovat komunitu.

Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada. Je to jednoznačně akce, kterou by si neměl žádný skalní člen Expedition clubu nechat ujít. Jezdíme sem již hezkých pár let a v okolních kopcích, nebo večer u krbu utužujeme vztahy s místními i mezi sebou. Útulná chatička v náručí pohoří Vysočica je ideální místo odkud vykročit správně do nového roku s Expedition clubem. Vstříc novým výzvám! Potkají se zde dvě výpravy a společně oslaví Silvestr v bosenském duchu, s místními, trochou rakije, bosenskými specialitami a nepřekonatelnou atmosférou zapadlé horské vesničky v kopcích za Sarajevem.

Mimo to si dáme trochu do těla v pohoří Prenj, kde nasadíme sněžnice a vyrazíme do chaty provozované Bosenským horský turistickým spolkem, která leží přímo v srdci tohoto pohoří přezdívaného bosenský Himálaj. Prozkoumáme tyhle krásné hory a na samotný závěr si prohlédneme Sarajevo a nasajeme jeho orientální atmosféru. Pokud nám vyjde počasí tak jako loni, čekají nás nádherná mrazivá rána, čarokrásné výhledy na sněhem zasypané třpytivé hory a parádní tůra na vrchol některého z okolních kopců. Věř mi, tohle si nechceš nechat ujít :-)

Malá ochutnávka

Komu je tento silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit silvestr na horách, chtějí zažít chůzi na sněžnicích a nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu. Strávíme dvě noci v neobydlené, nevytopené horské chatě. Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jan Haráč - Kudrna

S Honzou jsem měl to štěstí potkat se již před deseti lety. Dlouhá léta jsme spolu intenzivně cestovali do všech koutů světa. Od nejvyšší hory Afghánistánu, Tádžikistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži, Ruska až po našemu srdci blízké Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, kterému věřím nade vše, a proto jsem byl nadšený, když mi řekl, že se rád přidá do našich řad. Vítám ho v týmu a těším se, že nás (a koneckonců i vás) obohatí o své zkušenosti! V létě 2017 jsme společně podnikli expedici do Pákistánu, při které jsme se pokusili o prvovýstup na Sugulu peak ZDE.

janharac@gmail.com Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země a oslavíme nezapomenutelným způsobem příchod nového roku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme dvakrát na horské chatě na Vysočici, dvakrát v horské útulni v pohoří Prenj a jednou v apartmánu v Sarajevu.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Vysočici určitě můžeme využít kuchařského umění Ezikovy manželky. Není problém si uvařit jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nebudeme ale s sebou tahat nic speciálního. Stan, karimatka a teplý spacák jsou však nutností.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

7 690 Kč  Cena
28.12. 2018 - 3. 1.  2019 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách a v apartmánu v Sarajevu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, do muzea atd., celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: V pátek večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený redbull :-)

2. den: V dopoledních hodinách se zastavíme v Sarajevu na snídani a následně přejedeme do pohoří Prenj. Toto pohoří je přezdíváno bosenský Himálaj. V zimě zde určitě nepotkáme žádné velké výpravy, maximálně nějakou skupinku místních horských nadšenců. Jsou to skalnaté nádherné hory, které i tak skýtají skvělé podmínky pro pohyb na sněžnicích, díky pozvolným údolím. Večer přespíme v horské chatě Jezerce, která pojme cca 20 lidí a jsou zde kamna, takže si ji (doufejme) hezky vytopíme. 

3. den: Další den podnikneme výlet na lehko na nějaký vrchol a prozkoumáme více pohoří Prenj. Bude hodně záležet na aktuálních sněhových podmínkách. Noc strávíme opět v chatě Jezerce. 

4. den, Silvestr: Abychom toho z Bosny viděli více, přesuneme se doprostřed vysočických hor, kde na nás již bude čekat trio Enes, Ezik a Muhamad se svojí horskou chatou, která je pro nás již tradiční. U teplého krbu oslavíme příchod Nového roku spolu s druhou skupinou. Věřte mi,krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

5. den: Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. V odpoledních hodinách podnikneme všichni společně procházku po okolních kopcích. Zkusíme vylézt na horu Vito (1960 m), která se tyčí přímo nad naší chatou, případně zdoláme vrchol Bjelašnice. Večer strávíme na stejném místě.

2. den: V dopoledních hodinách prozkoumáme staré olympijské areály, skokanský můstek atp. a poté se přesuneme do Sarajeva. Projdeme si starou tureckou čtvrť Baščaršija s Gazi Husrev-begovou mešitou, medresou a bazary. Večer nasajeme místní atmosféru v ulicích a barech. Noc strávíme v apartmánu.

7. den: Ráno se nasnídáme v centru města a vyrazíme zpět domů. Příjezd ve večerních hodinách do Brna (bude záviset na situaci na silnicích a hranicích). 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.